FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

AVRUPA’DA KALİTELİ VE EKONOMİK EĞİTİM

Bir çok öğrenci yurtdışında üniversite okumayı hayal ediyor. Kimi öğrencinin hayali Amerika, kimisinin İngiltere, kimisinin Avrupa veya Kanada. Ancak bazı ülkelerde maliyetler ortaya çıkınca hayal ile gerçek arasındaki çizgi belirginleşiyor.

İngiltere’de yıllık 15 bin sterlinden, Amerika/Kanada’da ise yıllık 15 bin dolardan başlayan yıllık eğitim ücretlerini görünce bir çoğumuz ”aslında ben work&travel programına katılsam da olur moduna geçiyoruz 🙂

Eğitim ücretinin haricinde konaklama ve yaşam masraflarını da unutmayalım.

Tabi biz İntergenç olarak size hem ekonomik hem de kaliteli bir seçenek sunuyoruz. Öncelikle ön yargılarımızı yıkmalıyız. Ön yargılarımız bir çok insanın hayatını yaşamasını engelliyor ve insanları mutsuz ediyor.

Avrupa’da çok daha ekonomik imkanlarla hatta daha iyi üniversitelerde okuyabilirsiniz. Mezun olup uluslararası standartlarda bir birey olduktan sonra zaten size dünyanın tüm ülkelerinin kapıları açık. Sabredin ve ne istediğinizi iyi bilin. Genç arkadaşlar biraz yaşının verdiği sabırsızlıkla her şey istediği gibi olsun isterken işin sonunda elinde bir koca hiç ile kalabiliyor.

Artık konuya girme zamanı geldi. Tavsiye ettiğimiz ülkeler : Avusturya,Macaristan,Polonya !

 1. Öncelikle üniversitenin dünya sıralaması çok önemli. Amerika, İngiltere gibi ülkelerde yıllık ücreti 15.000-20.000 Euro olan üniversitelerin sıralama olarak çok daha üzerinde, kaliteli ve geçmişi olan üniversitelere bahsettiğimiz ülkelerde gidebilirsiniz. Diplomanızın prestiji olur.
 2. Eğitim dili Macaristan ve Polonya’da İngilizce, Avusturya’da ise Almanca’dır.
 3. Avrupa’da ortalama 250-500 yıllık tarihi olan ve dünya sıralamasında ilk 500’de yer alan üniversiteler vardır. Üniversite eğitiminde önemli olan üniversitenin akademik başarısıdır. Örneğin; Budapeşte Teknik Üniversite dünya sıralamasında ilk 300’de bulunan yaklaşık 300 yıllık bir üniversitedir. Mimarlık ve mühendislik bölümleri yıllık 6400 Euro’dur.
 4. Viyana Teknik Üniversitesinin yıllık ücreti 1500 Euro’dur. Bu seviyede bir okul Amerika’da yıllık 20 bin dolar civarındadır. Mezun olduğunuzda okuduğunuz ülkeyi değil , üniversiteyi soracaklar.
 5. İngiltere ve Amerika’daki üniversitelerle partnerliği olan üniversiteler vardır. Avrupa kampüsü görevini üstlenirler. Aynı eğitimi görür ve aynı diplomayı alırsınız. Örneğin; Macaristan’da International Business School, İngiliz Buckingham University ile partnerdir. Öğrenciler Buckingham eğitimi ve diploması alır. Hem de okulun ücreti İngiltere’de 17500 sterlin iken Budapeşte kampüsünde 6600 euro’dur.
 6. Bu ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Tüm Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilirsiniz ve sınırsız özgürlüğünüz olur. Mezun olunca AB uyumlu diploma alırsınız ve Türkiye’de YÖK denkliği sıkıntısı çekmezsiniz.
 7.  Üniversitelerin ücretleri yıllık ortalama 1500 – 7000 Euro arasındadır. Konaklama için ise aylık 150-350 Euro aralığında maliyetiniz olur.
 8.  Yıllık eğitim+konaklama ve yaşam masraflarınızın toplam maliyeti diğer pahallı ülkelerdeki yıllık eğitim ücretine denk gelir hatta daha az bile olabilir.(Üniversiteye göre değişmektedir.)
 9.  Ulaşım, gıda ve sosyal hayat ekonomiktir.
 10.  Uluslararası bir ortamda, dünyanın ve Avrupa’nın farklı yerlerinden gelen öğrencilerle eğitim alırsınız.
 11.  Erasmus değişim programı ile farklı bir Avrupa ülkesinde bir veya iki dönem okuyabilirsiniz.

yorum Yap