FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

BUDAPEŞTE REHBERİ

10.09.2015

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi hayatımda ilk defa ziyaret ettiğimde şaşkınlığımı gizleyememiştim. Ben Macaristan’ı daha çok Balkanlar gibi veya Doğu Avrupa gibi hayal etmiştim fakat Budapeşte’ye girer girmez tam da Avrupa’ya geldiğimi fark ettim. Coğrafi olarak da Orta Avrupa’da bulunan Macaristan; atmosferiyle, medeniyetiyle,insanlarıyla,kültürüyle ve eğitim kalitesiyle bana kendimi tam da Avrupa’nın ortasında hissettirdi.

Eğitim açısından değerlendirecek olursak ;Budapeşte Teknik Üniversitesi, Semmelweis Üniversitesi,Pecs Üniversitesi,Elte Üniversitesi gibi tarihi yüzyıllara dayanan ve dünya sıralamasında yukarılarda yer alan üniversitelere imrenmemek elde değil.Örneğin; dünya sıralamasında ilk 300’e giren Budapeşte Teknik Üniversitesi yıllık 6400 euro ücreti ile Türkiye’de mühendislik fakültesi bulunan özel üniversitelerden dahi daha ekonomik ücrete sahip. Macaristan’da eğitim Türkiye’ye göre kıyaslarsak kalite-ekonomi dengesi açısından çok daha avantajlı fırsatlar sunuyor.

Yeniden öğrenci olacak olsam kesinlikle Budapeşte’de öğrenci olmak isterdim. Marketlerde temel gıda ürünleri Türkiye’ye kıyasla daha ekonomik. Dışarıda restoran veya kafeye gitmek isterseniz Türkiye’de fiyatlardan ötürü gitmek isteyip de gidemediğiniz kalitede mekanlara burada rahatlıkça gidebilirsiniz.

Türkiye’ye uçak ile 1 saat 45 dakika mesafede olan Budapeşte’den Türkiye’ye ortalama 90-100 euroya gidiş-dönüş uçak bileti bulabilirsiniz.

Macaristan’da üniversite eğitimi programlarına katılmak isteyen arkadaşlara bu deneyimi kesinlikle tavsiye ederim.

Sizleri kendi çekmiş olduğum Budapeşte fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum.

yorum Yap