FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

KANADA’DA ÜNİVERSİTEYE KOLAY GEÇİŞ ALTERNATİFLERİ

Kabul edelim Yurtdışında özellikle Kanada gibi dünyaca ünlü üniversiteleri barındıran ülkelerde üniversitelerden kabul almak eğer orta dereceli bir öğrenciyseniz oldukça zordur. Ve yine aile geliriniz orta düzeylerdeyse üniversite eğitiminin pahalı olduğu Kanada’da okumak imkansız gibi görünmektedir.

Ancak Kanada’da üniversiteye doğrudan başvuru yapmak yerine öncelikle farklı programlara katılırsanız bu süreç çok kolay ve bir o kadar da daha düşük bütçeyle gerçekleşmektedir.

Peki nedir bu programlar?

Bunlardan ilki kendi ülkemizden de bildiğimiz ön lisans programları olan 2 yıllık “Kolej” eğitimleridir. Kanada’da kolej eğitimleri daha çok mesleki eğitim şeklindedir ve eğitim kalitesi Türkiye’deki ön lisans programlarından çok daha üst düzeydedir. Aynı zamanda başvuru koşulları ve kolejlerden kabul almak da üniversitelere oranla çok daha kolaydır. Asıl en büyük avantajları ise; kolej eğitiminizi tamamladıktan sonra Kanada üniversitelerinden daha kolay kabul almanız ve  ön lisans’ta aldığınız dersleri saydırabilmenizdir. Ayrıca Kanada’da üniversite ücretleri yıllık 20,000 – 28,000 CAD dolaylarında iken, kolej ücretleri yıllık ortalama 14,000 CAD dolaylarındadır.

Kolej programlarına kabul için Türkiye’de üniversite sınavına girmiş olmanız ya da barajı geçmiş olmanız beklenmez.

Diğer bir program ise; Pathway programı olarak da bilinen “Üniversiteye Hazırlık” programıdır. Üniversiteye hazırlık programı sonrası Kanada’da üniversiteye gitme konusunda uygun maliyet söz konusu değildir ancak orta düzey bir öğrencinin Kanada’da üniversiteye geçişini oldukça kolaylaştırmaktadır. Pathway programları hem İngilizcenizi geliştirmeniz hem de okumak istediğiniz bölümle ilgili temel bilgileri sunmaktadır. Hazırlık eğitimlerinin süresi siz öğrencilerin İngilizce bilgisine bağlıdır ve 2 hafta sürebileceği gibi 1 yıl da sürebilmektedir. Daha kısa süren Pathway programlarının maliyeti haliyle daha uygun olacaktır. Pathway programları sonrasında anlaşmalı olan üniversitelere kolaylıkla hatta TOEFL, IELTS gibi İngilizce sınavlara girmeden kayıt olabilirsiniz.

Kanada’da Pathway programları için YKS şartı aranmamaktadır.

Eğitim kalitesi ispatlanmış olan Kanada üniversitelerinde okumanın getirdiği avantajlardan biri de üniversitenizi okurken haftalık 20 saat çalışma iznine sahip olmanızdır. Bu sayede en azından yaşam maliyetlerinizin bir kısmını karşılayabilme fırsatı elde etmiş olursunuz… 🙂