FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

Niş Üniversitesi – Yurtdışında Ekonomik Tıp Eğitimi

AVRUPA’DA EKONOMİK TIP EĞİTİMİ

‘’Yıllık 5500 Euro Eğitim Ücreti ile Avrupa’nın Ortasında, Türkiye’de Denkliği Olan Bir Tıp Eğitimi’’

YÖK denkliği olan bir üniversitede ekonomik maliyetlerle yurtdışında Tıp Eğitimi almak birçok öğrencinin hayali ve hedefidir.  Mühendislik, işletme gibi bölümlerin maliyetleri ekonomik olmasına karşın yurtdışında Tıp bölümleri genelde çok yüksek yıllık eğitim ücretlerine sahiptir. Bazı ülkelerde ekonomik fiyatlarda tıp eğitimi sunulmasına karşın karşımıza denklik ve eğitimde kalitede sorunu çıkmaktadır.

 

Niş Üniversitesi

Adını bulunduğu şehirden alan Niş Üniversitesi, 300 bin nüfusuyla Sırbistan’ın üçüncü büyük şehrinde yer almaktadır. Belgrad ve Sofya gibi Avrupa başkentlerine 2 saat mesafede bulunan şehir, Türkiye’ye seyahat istemek isteyen öğrencilere yine bu şehirlerden birçok uçuş imkanı sağlamaktadır.

Dünyanın 40 farklı ülkesinden 29 bin öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, 1965 yılında kurulmuştur ve toplamda 14 fakülteye sahiptir.

 

Niş Üniversitesi Hakkında Önemli Bilgiler

  • Tıp, diş hekimliği, eczacılık fakülteleri yıllık eğitim ücreti 5.500 €
  • Aylık konaklama ve yemek bedeli 300 €
  • Eğitim Dili İngilizce
  • Eğitim Başlangıcı: Ekim 2020
  • YÖK Denkliği ve AB ülkelerinde mezuniyet sonrası direk çalışılabilme imkanı !
  • Üniversite eğitimi esnasında Almanca’yı da B2 seviyesinde öğrenen mezunlarına Almanya hastanelerinde iş garantisi !
  • Uluslararası değişim programları ile başka AB üniversitelerinde de belli dönemlerde eğitim alman imkanı !
  • Türkiye Mevlana Programına dahil olan üniversitenin öğrencilerine Türkiye üniversitelerinde  belli dönemlerde eğitim almanı imkanı !
  • Modern donanımlı, üç tane uygulama üniversite hastanesi !

 

Tüm bunlara ek olarak T.C. vatandaşlarına yılda 90 gün vizesiz kalma hakkı veren Sırbistan’a tüm sevdikleriniz dilediği zaman gelip sizi ziyaret edebilir.

 

Mevlana Değişim Programı

Niş Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından 23 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe istinaden Mevlana Değişim programına dahil edilen bir üniversitedir. Bu sayede Türkiye’deki üniversiteler ile yurtdışındaki Üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimine imkan vermektedir. Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en fazla 2 yarı yıl süre ile  bu programa katılabilirler . Program kapsamındaki Türk üniversiteleri :

19 Mayıs Üniversitesi / İstanbul Üniversitesi / Trakya Üniversitesi / Sakarya Üniversitesi / Akdeniz Üniversitesi / Balıkesir Üniversitesi / Kocaeli Üniversitesi / Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi / Bartın Üniversitesi / Adıyaman Üniversitesi / Fırat Üniversitesi / Abant İzzet Baysal Üniversitesi / Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Niş Üniversitesi’nin tıp ve diş hekimliği programlarının eğitim süreleri Türkiye ile aynıdır.

 

Niş Üniversitesi Giriş Şartları

Yurtdışında Tıp Eğitimi almak için YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz ancak üniversiteler kendi giriş sınavlarını uygularlar. Niş Üniversitesi de diğer tüm üniversiteler gibi TIP bölümleri için biyoloji, kimya gibi derslerden giriş sınavı yapar ve B2 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olmanızı şart koşar. Giriş sınavını geçemeyecek durumda veya İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler bir akademik yıl Pre-medical ( Tıp bölüm hazırlık ) programına katılabilirler.

SMARTVERSITY Uluslararası Üniversitelere Geçiş Programı

Smartversity International Pathways ile Niş Üniversite Tıp bölümlerine bir akademik yılda hazır hale gelip, giriş sınavlarını geçebilirsiniz. Bu programla ile alakalı ayrıntılı bilgi almak için lütfen ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

 https://www.intergenc.com/universiteler/bulgaristanda-universite-egitimi/smartversity-universite-hazirlik/

Works with AZEXO page builder