FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

VİYANA REHBERİ

26.11.2015

Viyana uzun zamandır görmek istediğim bir yerdi.  Kişisel merakıma ek olarak bu şehir işim için de önem arz etmeye başlayınca artık görmek farz oldu 🙂 Önce Budapeşte’ye geldim. Burada hem şehri , hem de bazı üniversite ve hazırlık kurslarını ziyaret etme şansım oldu. Sizlere Budapeşte deneyimleri de başka bir yazıda ayrıntılı paylaşacağım

 

Budapeşte otobüs terminalinden eurobus otobüs firmasına ait otobüsümüze bindik ve yaklaşık 3 saat sonra Viyana’daydık. Otobüs önce havaalanına uğruyor. Bir anda havaalanı ne kadar da küçükmüş aslında diye düşünüyorum. Ardından Türkiye’de büyük ülke ama ah bir de demokrasi , eğitim sistemi vs.. gelişmiş olsa diye düşünmeye devam ediyorum. Türkiye gerçekten şehirsel gelişim olarak bir çok Avrupa ülkesinin seviyesinde ve bazılarından ileride ama eğitim sistemi, iş bulma kaygısı ve demokrasi gibi hayatın temel gereksinimleri bir çok genci Avrupa’da bir hayat kurmaya itiyor.

 Havaalanından sonraki durak metro. 7.60 euro’ya günlük biletimizi aldık ve şehir merkezine doğru yola çıktık. Metro’dan çıkıp biraz yürüdükten sonra ilk hissettiğim tam bir Avrupa şehrinde olduğum. 7 yıl önce İngiltere’de dil eğitimi almıştım. Londra’dan sonra ilk defa aynı duyguya burada kapıldım. Eğer bir şehirde kültür-sanat,medeniyet , eğitim olanakları ve seviyesi yüksek ise bunu sokakta yürürken bile hissediyorsunuz. Garip ama tarif etmesi zor.

 İtiraf etmeliyim ki ilk bakışta öğrenciler için pahallı bir şehir gibi geliyor. Ama nereye göre ? Macaristan, Polonya gibi komşu ve yakın ülkelerle kıyaslarsanız yaşam olarak pahallı. Ancak İngiltere , Amerika, Avustralya gibi ülkelerle kıyaslarsanız bence ortalama bir ülke. Üstelik eğitim maliyetleri düşük. Örneğin Viyana Üniversitesi’nin dönemi 740 euro, hem de Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biri. Sizlere madde madde açıklamak istiyorum :

  • Avusturya hem eğitim hem yaşam olanakları bakımından dünyanın birinci sınıf ülkelerinden biri.
  • Bu seviyedeki ülkelerden İngiltere, Amerika ve Avusturalya’daki eğitim maliyetlerine bakacak olursak İngiltere’de yıllık üniversite ücretleri 10.000 Sterlin , Amerika ve Avustralya’da 10.000 USD-AUD’den başlıyor. Sıralamada yüksek, kaliteli bir üniversitede eğitim almak isterseniz bu maliyet çok daha yukarı çıkıyor.
  • Bu ülkelerin yaşam maliyetleri birbirine yakındır ancak Avusturya’da eğitim ücretinden kazancınız olduğu için büyük avantaj sağlıyorsunuz.
  • Üstelik Viyana Üniversitesi veya Viyana Teknik Üniversitesi seviyesinde bir üniversitenin bahsettiğim diğer ülkelerdeki yıllık ücreti en az 20.000 USD ‘dan başlar.

 Sizleri daha fazla sıkmak istemiyorum. Websitemizde üniversiteler ve bölümler hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 Viyana’ya tam da Noel öncesi geldim (21 Kasım 2015 ). Tüm şehir Noel’e hazır.Her yerde Noel marketleri ve bu marketlerde bir çok yiyecek – içecek çeşitleri vardı.Şehir genel olarak sakin ve düzenli. Ulaşım sistemi çok iyi ve istediğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz.  Şehrin merkezinde , ünlü katedrela yakın bölgede Viyana’nın İstiklal caddesi diyebileceğimiz bir cadde var . Burada giyim mağazalarından, kafelere bir çok seçenek bulabilirsiniz. Özellikle akşam mesai bitiminden sonra çok kalabalık ve hareketli.

 Eğer yemek yemeyi planlıyorsanız ilk gördüğünüz yerde yemelisiniz. Burayı beğenmedim başka yerde yiyelim derseniz kısa süreliğine aç kalabilirsiniz. Viyana, İstanbul gibi kafanızı çevirdiğiniz yerde restoran bulabileceğiniz bir yer değil. Şehirden ayrılmadan mutlaka Cafe Central’i ziyaret edin. Buraya zamanında Hitler, Tito , Lenin gibi dünyanın gidişitanı değiştiren kişilerin geldiğini düşününce insan içeride garip bir duyguya kapılıyor. Unutmadan, klasik müzik seviyorsanız mutlaka bir konsere gidin. Burası klasik müziğin başkenti , Mozart ve Beethoven’in şehridir.

 Gördüğüm her şeyi yazmak isterdim fakat satırlar yetmez.  Vakit ayırıp okuyan herkese teşekkürler 🙂

yorum Yap