Avustralya Dil Okulları

Avustralya dil okulları, ülkemizde son yıllarda sıkça tercih edilen lokasyonlar arasında yer almaktadır. Bunun başlıca nedenleri arasında Avustralya’nın güzel iklimi ve sıcakkanlı insanları, uzun dönem İngilizce eğitimi alan öğrencilere sunduğu part-time çalışma imkanı, diğer ülkelere göre daha ekonomik seçeneklere sahip olması ve yüksek yaşam standartlarıdır. Avustralya, İngilizce dil okullarının bulunduğu diğer ülkelere oranla daha güvenli ve rahat bir hayat sunmaktadır. Suç ve şiddetin neredeyse yok denilebilecek düzeyde olması, ülkeye İngilizce dil eğitimi almak için gidenlerin  ailelerinden uzakta güvenli bir çevrede kalmalarına olanak tanır. Avustralya, İngilizce dil eğitimi konusunda da sahip olduğu dil okulları bakımından yüksek standartlarda bir öğretim sunmaktadır.

 

Avustralya dil okullarının bulunduğu bölgeler                        

Avustralya dil okulları ülkenin pek çok şehrinde mevcut olsa da en çok tercih edilen yerler arasında Melbourne, Sydney, Brisbane, Goldcoast ve Perth bulunmaktadır. Bu şehirlerden Melbourne ve Sydney’in ülkenin en popüler, kozmopolit ve büyük şehirleri olmalarından dolayı sadece Türkiye’den değil dünyanın pek çok yerinden de öğrencileri kendilerine çekmektedir. Brisbane ve Goldcoast daha çok Avustralyalı nüfusun olduğu, sosyal hayatın renkli olduğu, huzurlu ve tatil için tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Perth ise, Avustralya’nın batısında yer alan büyük ve kozmopolit şehirlerden biri olup, İngilizce dil eğitimi almak isteyenlerin tercihleri arasındadır.

 

Hangi şehir benim için daha uygun ?

Avustralya’da İngilizce dil eğitimi konusunda, İntergenç yurtdışı eğitim danışmanlarından aldığınız bilgiler ışığında hangi şehrin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Şehir tercihi, dil eğitimi alacak kişinin bütçesi, okul tercihi ve en önemlisi sosyal çevre tercihi ile alakalı olmaktadır. Örneğin; canlı, dinamik ve kozmopolit bir yaşamı tercih eden kişiler Sydney ve Melbourne’ü, Avustralyalıların daha fazla olduğu, huzurlu, yaşam ve dil okulu maliyetlerinin daha uygun olduğu bir yeri isteyenler Brisbane ve Goldcoast’ı ve son olarak hem kozmopolit hem de huzurlu ve uygun yaşam maliyetine sahip olan bir yer isteyenler Perth şehrini tercih etmektedirler.

 

Hiç İngilizce bilmeden Avustralya’ya dil öğrenmeye gitsem sıkıntı yaşar mıyım?

Avustralya’da yer alan tüm dil okullarında başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar her seviyede eğitim sunulmaktadır. Bu nedenle hiç İngilizce bilmeyenler de Avustralya’da dil okuluna gidebilmekte ve sıkıntı yaşamamaktadırlar. Yalnız burada önemli olan nokta; dil okuluna katılacakların, Avustralya havalimanında, yol tarifi konusunda ya da acil bir durumda birkaç kelime ile olsa da kendilerini ifade edebilecek temel seviyede İngilizce bilmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Avustralya’da İngilizce dil okuluna giderken aynı zamanda çalışabilir miyim?

Avustralya hükümetinin dil öğrenmeye gelen kişilere sunmuş olduğu imkanlar doğrultusunda, dil okulu öğrencileri iş bulup, çalışabilmektedirler. Sunulan bu imkanın sınırlamaları ise şöyledir;

Öğrenci vizesine sahip olmak (Avustralya’da turistik vize ile 3 aya kadar İngilizce dil eğitimi alınabilmektedir. Fakat turistik vizeye sahip olanların çalışma hakkı bulunmamaktadır.)

Haftalık maksimum 20 saat (Part-time) çalışmak

Kendi işini kendin bulmak

Katılımcılar, kendi işlerini kendileri bulmakta, okulun böyle bir hizmeti bulunmamaktadır. Yalnız bazı okulların 2-3 hafta süren Barista kursu gibi seçenekleri bulunmakta ve katılımcılar dil eğitimiyle birlikte bu kurslara katılarak aldıkları sertifika ile Baristacılık yapabilmektedirler. Genellikle kafe, restoran ve hizmet sektöründe iş bulunmaktadır. Avustralya’da dil okuluna gitmenin belki de en büyük avantajlarından olan çalışma imkanı sayesinde öğrenciler iş ortamında hem İngilizce pratik yapmakta hem de cep harçlıklarını çıkartmaktadırlar.

 

Avustralya’da dil eğitimi seçenekleri

Avsutralya dil okulları, diğer birçok okulda olduğu gibi adaylara geniş bir yelpazede kurs seçenekleri sunmaktadır. Genel İngilizce, IELTS, TOEFL ve Cambridge sınavlarına hazırlık kursları, iş ve akademik amaçlı İngilizce kursları, mesleklere özel İngilizce kursları ve birebir İngilizce kursları bu seçeneklerin arasında yer almaktadır. Katılımcılar dilerlerse genel İngilizce kursundan sonra akademik ya da sınavlara yönelik gibi başka bir kursa geçiş yapabilmektedirler.

 

Avustralya’da dil eğitimi süresi

Avustralya’da dil eğitimi süresinin bir sınırlaması yoktur. Dil okuluna kayıt yaptıran kişiler minimum 2 haftadan maksimum 52 haftaya kadar İngilizce eğitimi alabilmektedirler. Hatta 52 hafta sonunda istediği seviyeye gelemeyen öğrenciler, vizelerini uzatarak eğitim almaya devam edebilmektedirler. Burada önemli olan öğrencilerin ilk başvurduklarında uzatılabilir vize almış olmalarıdır.

 

Avustralya dil okullarında konaklama seçenekleri

Avustralya dil okuluna giden kişiler yurt, aile yanı ya da öğrenci evlerinde konaklayabilmektedirler. Yurtlar okula özel ya da genel olarak birden fazla okulun öğrencilerinin yer aldığı şeklinde bulunmaktadır. Katılımcıların kendilerine ait odaları bulunmaktadır. Genellikle ortak kullanılan bir mutfak ve televizyon odası mevcuttur.

 

Aile yanı konaklama seçeneğinde öğrencinin kendine ait bir odası bulunmakta veya farklı ülkeden gelen başka bir öğrenci ile iki kişilik bir odada kalmaktadırlar. Bu durum tamamen öğrencinin isteğine bağlı olarak değimektedir. Aile yanı konaklama; ülkeye yeni gelen, henüz keşfetme aşamasında olan ve sosyal çevresi daha oluşmamış öğrencilere ayak uydurma sürecinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Aile yanı konaklama ve yurt maliyetleri hemen hemen aynı orandadır.

 

Öğrenci evleri, Avustralya’da dil okuluna giden kişilerin en çok tercih ettiği konaklama yöntemlerinden biridir. Maliyetlerin oldukça düşük olduğu öğrenci evlerinde tüm faturalar ve giderler evde kalan kişilerle ortaklaşa karşılanmaktadır. Öğrenci evleri, dil okulunun yardımıyla ya da öğrencinin bireysel çabası ile bulunabimektedir.

 

Avustralya’ya ulaşım çok mu zor?

Avustralya, güney yarımkürede yer alan ve ülkemize ortalama uçak ile 20-24 saat uzaklıkta bulunan bir ülkedir. Ulaşımın uzun olmasının dışında bir zorluğu bulunmamaktadır. Ülkemizden direk uçuş olmayıp, Dubai, Malezya, Abu Dhabi gibi ülkerden aktarma ile ulaşılmaktadır. Aradaki mesafe dolayısıyla uçak bileti maliyetleri diğer ülkelere oranla daha yüksektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ülkenin güney yarımkürede olmasından dolayı orataya çıkan iklim farklılığıdır. Ülkemizde yaz mevsimleri yaşanırken Avustralya’da kış mevsimi yaşanmaktadır. Fakat Avsutralya’da kış mevsimi ülkemizdeki kadar sert geçmemektedir. Gidecek olan kişilerin hava koşullarını göz önünde bulundurarak, havaalanına giderken giyindikleri ve yanlarına aldıkları kıyafetlere dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.

Dil Okullarını incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu