FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

ALİ ERKAM ŞAHİN, BUDAPEŞTE

Ali Erkam Şahin , Budapeşte

Lise son yılımın ortalarında, YGS’den önce yurtdışında okumaya karar verdim. Yurt dışında okumak ve özellikle Avrupa’da okumak bana ve geleceğime önemli bir değer katacağına inanıyordum. Öncelikle araştırmama internet üzerinden okullara ve eğitim danışmanlarına bakarak başladım. Baktığım acentalardan beklediğim ilk şey bizlere karşı gerçekten yardım etmek istediklerini görmekti.

Acentam ; okul eğitimi ve ücreti, yaşam koşullarını, oraya gittiğimizde ne gibi bir tecrübe yaşacağımı kısacası aklımdaki soru işaretlerini gitmeden önce kaldırdı. Vize alım işlemleri sırasında yapılması gereklerde yardımcı oldular. Orada yaşadığım herhangi bir zorluk yoktu sadece benim yapmam gereken sorumluluklar vardı. Onlar da benim yapmam gereken şeyler. Eğer bir zorluk olduğunda  yardımıma koşacak veya zorlanmayayım diye arayıp kontrol eden  danışmanların olduğunu bilmek zaten insanı güvende hissettiriyor.

Budapeşte’ye gitmeden önce pek bir bilgim yoktu fakat gidince gördüm ki gerçekten uluslararası bir şehir. Eğlenmek, gezmek, huzur bulmak için çok iyi bir şehir. Okulda bir sürü faklı kültürden insanlarla tanışmak ve onlarla birlikte şehri gezmek de insanı mutlu ve motive ediyor. Gördüğüm eğitimden memnunum ve biliyorum ki eğitimden de önce benim ne yaptığım çok daha önemli. Bu yüzden sadece okula değil insanın kendine de güvenmesi gerekiyor.

Geldiğim ilk ay çok harcama yapmıştım ama tabi onu alışma süreci olarak saydım ve ondan sonra işlerin nasıl yürüdüğünü anlayınca daha az harcadım. Kendimi kısıtlamadığım halde Türk lirasına göre aylık 1000-1200 tl civarı harcıyorum. Okul bittiğinde Avrupa veya Kuzey Amerika’da master yapmayı düşünüyorum. Yurt dışında okumayı ise kesinlikle tavsiye ediyorum.

yorum Yap