FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

Cem Alkan, Macaristan ( Semmelweis Üniversitesi )

Geçen yıl Macaristan’da tıp eğitimi okumaya karar verdim. Budapeşte’deki Semmelweis Üniversitesi’nin dünya sıralamasında ilk 500’de, Türkiye’ye ek olarak dünyanın her yerinde denkliği olduğunu ailemle yaptığımız araştırmalar sonucunda öğrenmiştik. Ancak üniversitenin giriş sınavları vardı ve tüm bunlar önümde dağ gibi duruyordu. Hiç bir şeyin nasıl yapılacağını bilmezken İntergenç yurtdışı eğitim bizi en profesyonel şekilde yönlendirdi.

Öncelikle giriş sınavlarında Medikal İngilizce var. İngilizcem iyi ama medikal İngilizce yani tıp İngilizcesi bilmiyordum. Ayrıca sınavlarda biyoloji,kimya derslerinden de soru çıkıyor ve bu dersleri hiç İngilizce olarak görmedim.

İntergenç’in tavsiyesi ile Budapeşte’de bulunan McDaniel Colle’de bir yıl pre-medical denilen tıp hazırlık programına katıldım. Burada biyoloji, kimya ve Medikal İngilizce dersleri görerek giriş sınavlarına ve lisans eğitimime yönelik hazırlık geçirdim. McDaniel College, Semmelweis Üniversitesi dahil, Pecs Üniversitesi ve Szeged Üniversitesi de dahil olmak üzere üç üniversitenin tıp fakültelerine öğrenci hazırlıyor ve bu alanda Macaristan’ın en iyisi diyebilirim.

2020 Mayıs ayında girdiğim giriş sınavlarını geçtim ve Semmelweis Üniversitesi’nde kabul aldım. Eğitim başlangıcı olan Eylül ayını heyecanla bekliyorum.Tıp hazırlık ihtiyacı olan herkese McDaniel College’i tavsiye ederim.

Macaristan’da doğru tıp hazırlık seçmem de bana yardımcı olarak Semmelweis Üniversitesi tıp bölümünü kazanmamda katkısı olan İntergenç’e teşekkürler.

Works with AZEXO page builder