FORM DOLDURUN
Hayallerinden Vazgeçme İntergenç Yanında

MERVE ŞEBNEM ÇAHA, MALTA

Merve Şebnem Çaha, Malta ESE Dil Okulu

Geçen yaz okulumdan 13 kişilik bir grup  ile birlikte Malta’ya gittim. Türkiyeden ayrılmadan önceki gün ailemle birlikte son yemeğimizi yemeye gitmiştik. Bana birkaç İngilizce kelime okuttular ve telaffuzumun kötü olması hakkında pek de olumlu olmayan yorumlarda bulundular. Moralim gerçekten bozulmuştu. Ertesi gün Malta’ya vardığımızda ilk düşündüğüm şey insanların İngilizce’yi ne kadar hızlı ve anlaşılmaz konuştuğuydu.

Bir görevli bize bir şeyler anlatıyordu ve herkes dikkatlice görevliyi dinliyordu. Ben ise moralim bozuk bir şekilde ne diyor olabileceği hakkında kendimce varsayımlarda bulunuyordum. Konuşması bittikten sonra birkaç kişiye anlayıp anlamadıklarını sordum ve aldığım “Az çok” tarzı cevaplarla paniğe kapıldım. Hiçbir şey anlamamış olmak moralimi oldukça bozmuştu. Servise bindiğimde 1 ay boyunca neler yapabileceğim üzerine düşünüyordum. Derken kalacağım ailenin yanına vardık. Başta ev sahibesiyle konuşurken çekingendim ama kadının yaşıyla birlikte getirdiği konuşkanlığı aramızdaki diyaloğu geliştirdi. Ondan sonraki günler oda arkadaşlarımla konuştuğum kadar da ev sahibesiyle konuştum. Bana torunlarından, köpeğinden, kızından, Malta’da gezilebilecek yerler gibi günlük, sıradan şeylerden bahsediyordu. Ama bunlar bile konuşmaya karşı olan önyargılarımı yıkmamda yardımcı olmuştu. Gün geçtikçe sınıfımdaki konuşmalara daha fazla katılıyordum.

2.haftamda Comino denilen, Malta’ya bağlı ufak bir adaya gezimiz olmuştu. 4 saatlik bir deniz yolculuğu ve üstüne programda yazan ufak bir saat farklılığı sebebiyle grup liderimizin talimatlarını yanlış anladım ve arkadaşımla çantalarımızı adada bırakıp gemiye bindik. Sonradan anladığımız üzere gemiye binmemiz yalnızca yemek yemek için değil, ayriyetten de adadan ayrılmak içinmiş. Adaya dalgalar sebebiyle o gün dönemeyeceğimizi, ama sonraki gün adaya gidip araştırabileceğimizi söylediler. Bizimle gelen öğretmenimizin de yardımıyla çantalarımızın başına bir şey gelmesine mani olduk ve bu olaydan sonra 2 haftada kendimi böyle bir problemi bile çözebilecek kadar geliştirdiğimi fark ettim. İngilizcemi geliştirmemin yanı sıra iyi arkadaşlıklar da edindim.

Bu yaz tek başıma İntergenç’in Manchester programına  katılacağım. İlk defa katılacak olanlara da tavsiye ederim. 

-Merve Şebnem Çaha

yorum Yap