AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Amerika’da üniversite eğitimi almak hem Türkiye’de hem de dünyada bir çok öğrencinin hayali olmakla birlikte dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu bu dev ülkede eğitim alabilmek için hem maddi olarak, hem de üniversitelere yeterlilik olarak yerine getirmeniz gereken şartlar vardır.

 

Amerika Üniversitelerine Giriş Şartları

Amerika’da üniversite eğitimi alabilmek için izleyebileceğiniz iki yöntem vardır. Doğrudan bir üniversiteye başvuru yapabilir veya önce bir Community College’de iki yıl eğitim alıp daha sonra bir üniversiteye 3. Yıldan itibaren geçiş yapabilirsiniz.

 

Community College Nedir ?

Amerika’da Community College diye anılan okullar Türkiye’deki yüksek okullar gibidir.Community College’de iki yıl okuyarak Amerika üniversitelerine geçmek, direk bir Amerikan üniversitesinden kabul almaktan daha kolaydır. Yüksek TOEFL puanı almanıza ve SAT gibi sınavlara girmenize gerek kalmaz. Ayrıca yüksek okullar (Community College) Amerika üniversitelerine göre daha ekonomiktir. Dolayısıyla eğitiminizin ilk iki senesini daha ekonomik şartlarda almış olursunuz.

 

Amerika’da Üniversite Eğitimine Direk Başlamak İstiyorum

Eğer Amerika’da üniversite eğitimine direk başlamak istiyorsanız TOEFL ve SAT sınavlarına girmeniz gerekecektir. Bu sınavlardan aldığınız puanlar ve lise ortalamaınız kabul üniversiteden kabul alıp almamanızı belirleyecektir.

 

Amerika’da Konaklama Seçenekleri

Amerika Üniversitelerinin çoğunun kampüslerinde yer alan öğrenci yurtları bulunmaktadır. Bu yurtlarda genelde bir ve iki kişilik odalar bulunur. Bazı odalarda mutfak ve banyo oda içerisindedir, bazı yurtlarda ise odanın dışında diğer odalarla paylaşımlı şekilde kullanılır. Bu tamamen bütçenize göre belli olacak bir durumdur.

Amerika’da bir diğer alternatif ise daire seçeneğidir. Tek başınıza veya bir arkadaşınız ile birlikte daire kiralayabilirsiniz.

 

Amerika’da Üniversite Eğitimi Maliyetleri

Amerika’da tarihi yüzyıllara dayanan , dünya sıralamasında yüksek ve her ülkede geçerliliği olan üniversiteler maalesef maliyet olarak yüksektir. Bu üniversitelerin fiyat aralığı yıllık 15-20 bin dolar olarak değişmektedir.Ekonomik imkanı olan öğrenciler için Amerika’da eğitim almak çok iyi bir seçenektir ancak ekonomik durumu uygun olmayan öğrenciler için alternatifler de mevcuttur.

 

Ekonomik Üniversite Alternatifleri Nelerdir ?

Avrupa’da İngilizce eğitim veren, tarihi yüzyıllara dayanan, dünya sıralamasında ilk 500, 300 ,200’de bulunan , Türkiye ve dünyada geçerliliği olan köklü üniversiteler vardır. Bu üniversitelerin yıllık maliyeti 3 bin euro ile 7 bin euro arasında değişmektedir. Tüm alternatifler için İntergenç ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu