Amerika'da Community College

(2 Yıllık Üniversite)

Amerika’da Community College’lar, Türkiye’deki 2 yıllık Ön Lisans programlarına denk görülmektedir. Ancak Amerika’da eğitim sisteminin gelişmiş olmasından dolayı, Türkiye’ye kıyasla içerik ve donanım olarak Amerika’daki Community College’lar daha gelişmiş durumdadır.

 

Mesleki eğitim veren ve 2 yıllık programlardan oluşan Community College’lar Amerika’nın eğitim sisteminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Community College’lerde eğitim alan öğrenciler, doğrudan iş hayatına atılabilecekleri gibi üniversiteye geçiş yaparak 4 yıllık bir Lisans tamamlayabilmektedirler. Genellikle Amerika’da Community College’larda alınan 2 yıllık eğitim, ilgili Lisans bölümündeki bazı derslerin yerine sayılmakta ve böylece Lisans programının da eğitim süresi 4 yıldan 2 veya 3 yıla düşmektedir.

 

Amerika’da 1000 civarında olan Community College’larda 4 yıllık Lisans programlarına oranla daha uygun bir maliyete eğitim görülmektedir. Ve yine 4 yıllık Lisans programlarına kabul almak zor iken Community College’lardan kabul almak kolay bir süreçtir. Bu yüzden Amerika’da üniversite okumak isteyen ancak kabul almak için yeterli koşullara sahip olmayan öğrencilere öncelikle Community College’larda eğitim almaları ve sonrasında Lisans programlarına geçiş yapmaları önerilmektedir.

 

Amerika Community College’larda eğitim almanın avantajları arasında;

           • Uygun bir maliyete sahip olmaları,

           • Kabul koşullarının daha kolay olması,

           • Üniversitelerle karşılaştırıldığında 15-25 kişilik gibi daha küçük sınıflarda eğitim sunulması,

           • Program çeşitliliğinin fazla olması,

           • Danışmanlık ve Kariyer Ofisi gibi hizmetlerden daha kolay ve etkin bir şekilde yararlanabilmek,

gibi nedenler yer almaktadır.

 

Amerika’da Community College’lara başvurular çoğunlukla yıl 4 kez yapılmakta olup, Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül aylarına denk gelmektedir. Öğrenciler Community College’lerde eğitimlerine bu dönemlerden birinde başlayabilmektedirler.

 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için İntergenç Eğitim Danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu