AVUSTRALYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Dünyanın en prestijli üniversitelerinin bulunduğu ve eğitim kalitesinin en yüksek olduğu yerlerden biri olan Avustralya’da üniversite eğitimi, yüksek oranda talep görmektedir. Bilimsel araştırmalar ve uygulamalı bilimlere ağırlık vererek eğitim sunan Avustralya üniversitelerinden mezun olmak, öğrencilere dünyanın pek çok yerinde akademik ve endüstriyel iş kapılarını açmaktadır. Avustralya üniversitelerinde tüm alanlarda ve meslek dallarında bölümler mevcuttur. Ülkede yer alan üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversitesi olup, özel üniversiteler de mevcuttur. Avustralya üniversitelerinin neredeyse hepsi YÖK tarafından tanınmaktadır.

Doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları, sosyal hayatı ve dengeli iklimi ile Avustralya, üniversite okunabilecek başlıca ülkelerden biridir. Öğrenciler bu ülkede sadece üniversite okumakla kalmayıp, ülkenin gelişmişlik düzeyi ve kozmopolit yapısı sayesinde küresel vatandaş olma yolunda önemli bir adım atmaktadırlar. Dünya görüşleri gelişen öğrencilerin, farklı uluslardan gelen öğrencilerle aynı ortamda okumalarından dolayı da Network’leri de genişlemektedir.

 

Avustralya’da Lisans Eğitimi

Avustralya lisans eğitimleri, okunan bölümlere göre değişiklik göstermekte olup, 3, 4 veya 5 yıl kadar sürebilmektedir. Avustralya ve Türkiye eğitim sistemlerindeki farklılıklardan dolayı Türk öğrenciler genellikle ilk yıl Foundation (hazırlık) eğitimine katımaktadırlar. Öğrencilerin lisans eğitimleri boyunca haftada 20 saat (Part-time) yasal çalışma hakları bulunmaktadır. Ayrıca üniversite bittikten sonra da iş buldukları takdirde 2 yıl boyunca tam zamanlı çalışabilmektedirler. Öğrencilere çalışma izinlerinin verilmesi Avustralya’da eğitim almayı çekici kılan özelliklerden biridir. Avustralya’da üniversite başvuruları yılda iki kez (bahar ve güz dönemi) yapılabilmektedir ve öğrenciler üniversiteye başlar başlamaz bir işte çalışabilmektedirler. Evli olan öğrenciler, eşlerini de yanlarında Avustralya’ya götürebilmekte ve eşleri de haftada 20 saat (Part-time) çalışma hakkına sahip olmaktadır.

 

Avustralya’da Yüksek Lisans (Master ) Eğitimi

Avustralya’da master programları genellikle 2 yıl sürmekte olup, az sayıdaki master programlarının süresi  1, 1.5 veya 2.5 yıldan oluşmaktadır. Master programları tezli ve tezsiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Genellikle tezli programlar iki yıl ve tezsiz programlar 1 yıl sürmektedir. Eğitimin diğer ülkelere göre nispeten pahalı olduğu Avustralya’da master yapmak isteyen öğrenciler, maliyet durumunu göz önünde bulundurmalıdır. Avustralya’da lisans eğitiminde olduğu gibi master eğitiminde de öğrencilerin haftalık 20 saat yasal çalışma hakları bulunmaktadır. Master öğrencileri de eşlerini yanlarında götürebilmekte olup, lisans eğitiminden farklı olarak master yapan öğrencilerin eşleri tam zamanlı çalışabilmektedir. Bu sayede evli olan çiftlerden Avustralya’da master yapmak isteyenlerin eşleri en azından yaşam maliyetleri konusunda tam zamanlı çalışarak yardımcı olabilmektedir.

 

Avustralya Üniversitelerine Başvuru

Avustralya’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler yılda iki kez Avustralya üniversitelerine başvurabilirler. Şubat ve Ekim aylarında başvuru kabul eden Avustralya üniversiteleri de diğer pek çok yurtdışındaki üniversite gibi belli başvuru koşullarına sahiptir. Lisans ve master başvuruları için geçerli olan bu koşullar arasında;

        IELTS ve TOEFL gibi İngilizce yeterliliği kanıtlayan sınav sonucu,

        Diploma, transkript, başarı belgeleri ve varsa ilgili alanda sertifikalar,

        Eğitim ücretini karşılayabilecek düzeyde bankada gösterilen maddi varlık,

        Niyet ve referans mektupları

        Sağlık sigortası

 

Avustralya’da Konaklama

Avustralya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, üniversite yurtlarında ya da öğrenci evlerinde konaklamaktadırlar. Üniversite öğrenci yurtları kampüs içinde ya da dışında olabilmektedir. Yurtlarda odalar tek kişiliktir ve banyo, tuvalete sahiptir. Tüm faturalar aylık yurt ücretine dahildir. Yurtlar, öğrenci evlerine göre daha maliyetli olabilmektedir.

Avustralya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama yöntemi öğrenci evleridir. Ekonomik olan öğrenci evleri, internet sitelerinden ya da üniversite panolarından bulunabilir. Öğrenci evlerinde tüm fatura giderleri ve kira ortaklaşa paylaşılmaktadır. Odalarda tek veya iki kişilik konaklamak mümkün olup, tamamen öğrencilerin istek ve bütçelerine bağlıdır. Ekonomik durumu daha iyi olan öğrenciler tek başlarına stüdyo daire ya da 1+1 ev kiralayabilmektedirler.

 

Avustralya’da Sosyal Hayat

Avustralya üniversite eğitimi alacak öğrencilerin sosyal hayat seçenekleri şehirlere göre değişmektedir. Avustralya’da üniversite öğrencileri için en canlı ve renkli sosyal hayatın bulunduğu şehirler Sydney ve Melbourne’dür. Pek çok festivalin yapıldığı, doğal parkların, kafelerin, alışveriş alanlarının ve eğlence kulüplerinin bulunduğu şehirlerde üniversite öğrencilerinin sosyal, kültürel ve spor anlamında yapabilecekleri birçok faliyet mevcuttur.

 

Avustralya’da Üniversite Eğitimi Maliyetleri

Avustralya’da tarihi yüzyıllara dayanan , dünya sıralamasında yüksek ve her ülkede geçerliliği olan üniversiteler maalesef maliyet olarak yüksektir. Bu üniversitelerin fiyat aralığı yıllık 15-20 bin Avustralya doları olarak değişmektedir.Ekonomik imkanı olan öğrenciler için Avustralya’da eğitim almak çok iyi bir seçenektir ancak ekonomik durumu uygun olmayan öğrenciler için alternatifler de mevcuttur.

 

Ekonomik Üniversite Alternatifleri Nelerdir ?

Avrupa’da İngilizce eğitim veren, tarihi yüzyıllara dayanan, dünya sıralamasında ilk 500, 300 ,200’de bulunan , Türkiye ve dünyada geçerliliği olan köklü üniversiteler vardır. Bu üniversitelerin yıllık maliyeti 3 bin euro ile 7 bin euro arasında değişmektedir. Tüm alternatifler için İntergenç ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu