‘’Yıllık harç sadece 1.500 Euro ‘’

AVUSTURYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİM

Avusturya’da Üniversite Eğitimi ve Viyana Üniversiteleri

Viyana Üniversiteleri, dünyanın en eski Almanca eğitim veren kurumlarından biridir. Viyana Üniversitesi 650  , Viyana Teknik Üniversitesi ise 203 yıllık geçmişe sahiptir. Her iki üniversite de dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 200 içerisindedir. Avusturya’da üniversiteler devlet destekli olduğu için Viyana’da eğitim almak isteyen öğrenciler yıllık 1.500 Euro olan düşük bir harç öderler.

Son yıllarda bir çok Türk öğrenci Türkiye’de hedeflediği üniversiteye yerleşemeyince Viyana’da üniversite eğitimi almayı tercih etmektedir.

Viyana Üniversitelerine Kabul Şartları

Viyana Üniversitelerinde Lisans :

Avusturya’da üniversite okumak istiyorsanız öncelikle Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz ve 4 yıllık bir bölüme yerleşmeniz gerekmektedir.Türkiye’de hangi bölüme yerleştiyseniz Avusturya devlet üniversitelerinden aynı bölüm için kabul alabilirsiniz. Bazı durumlarda aynı bölüm olmasa da yakın içerikli bölümlere kayıt olunabilir. Türkiye’de yerleştiğiniz üniversiteye kayıt yaptırmanız gerekmez, yerleştiğiniz üniversite özel bir üniversite de olabilir.

Viyana’da üniversite eğitimi alabilmeniz için ihtiyacınız olan şey ÖSYM’den aldığınız yerleşme belgesi, lise diploması ve A2 Almanca dil sertifikasıdır. İntergenç , BUED ve Sofya Goethe Institut ortaklığında hazırlanan programda öğrenciler 12 haftalık yoğun programda A2 seviyesine kadar Almanca eğitimi alabilirler.

 

Viyana Üniversitelerine Yatay Geçiş :

Hali hazırda Türkiye’de üniversite öğrencisi iseniz ve buradaki eğitiminizi bırakarak Viyana’da eğitim almaya karar verdiyseniz yeniden üniversite sınavına girmeniz gerekmez. Türkiye’de kayıtlı olduğunuz üniversiteden alacağınız öğrenci belgesi ve en son girdiğiniz üniversite sınavına dair yerleşme belgesi Avusturya’da üniversite eğitimi almak için yeterli olacaktır. Türkiye’de hangi bölümde okuyorsanız Viyana Üniversitelerine aynı bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz. A2 belgesinin bu başvuruda da gerekli olduğunu unutmayalım.

 

Viyana Üniversitelerinde Yüksek Lisans :

Viyana Üniversitelerinin herhangi birinde eğitim almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de ALES sınavına girmesi ve en az 55 puan alması gerekmektedir. Bazı durumlarda Türkiye’deki bir üniversiteden yüksek lisans kabulü almanız gerekmektedir.

 

Avusturya’da Üniversite Eğitimi Öncesi Almanca Hazırlık :

Viyana’da eğitim dili Almanca’dır. Bazı yüksek lisans bölümlerinin dili İngilizce olmakla birlikte genel olarak tüm bölümler Almanca eğitim vermektedir. Viyana’da eğitiminize başlamadan önce tüm öğrencilerin Almanca hazırlık eğitimi alma hakkı vardır. Avusturya’daki devlet üniversitelerinin hepsi öğrenciler için bu imkanı sunmaktadır.

2018 yılından beri Almanca hazırlık programlarına en az A2 seviyesi Almanca bilgisine sahip öğrenciler katılabilmektedir.  Birçok öğrenci gerekli sürede Almanca hazırlık eğitimini tamamlayamadığı için öğrencilerin belirli bir Almanca seviyesinde gelmesi gerektiğine karar verilmiştir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi İntergenç , BUED ve  Sofya Goethe Institut ortaklığında hazırlanan programda öğrenciler 12 haftalık yoğun programda A2 seviyesine kadar Almanca eğitimi alabilirler.

Avusturya’da Üniversite Eğitimi İçin Başvuru Süreci :

Viyana’da eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını ÖSYM tarafından yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yapabilirler. Son başvuru tarihi 5 Eylül’dür. Bu konudaki açıklamayı yazımızın üst kısmında yapmıştık. Dolayısıyla Viyana Üniversitelerinden kabulün gelmesi yaklaşık 2 ay sürdüğü için , oturum izni başvurusu da ortalama 2-3 ay sürdüğü için eğitiminize Şubat döneminde başlayabilirsiniz.

 

Viyana’da eğitim almak isteyen öğrencilerin şansı şudur ki ; Viyana’da Üniversitelere Şubat döneminde de başlanabilir. Bir sene içerisinde iki kez akademik yıl başlangıcı vardır.

 

Üniversitelerin  son başvuru tarihi 5 Eylül ve 5 Şubat olmak üzere iki tane  başvuru dönemi vardır. 5 Eylül başvuru dönemini kaçıran öğrenci 5 Şubat tarihine kadar başvuru yapabilir.Bu öğrenciler eğitimlerine bir dahaki Eylül ayında başlarlar. Örneğin 5 Şubat 2020 dönemine başvuru yapan bir öğrenci Eylül 2020’de eğitimine başlar.

 

Halihazırda Türkiye’de üniversite öğrencisi olup da eğitimine Viyana üniversitelerinde devam etmek isteyen öğrenciler ise başvurularını daha erken yapıp Eylül dönemine yetişebilirler.

Bilgi İstek Formu