‘’Yıllık harç sadece 1.500 Euro ‘’

AVUSTURYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİM

Avusturya’da Üniversite Eğitimi ve Viyana Üniversiteleri

Viyana Üniversiteleri, dünyanın en eski Almanca eğitim veren kurumlarından biridir. Viyana Üniversitesi 650  , Viyana Teknik Üniversitesi ise 203 yıllık geçmişe sahiptir. Her iki üniversite de dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 200 içerisindedir. Avusturya’da üniversiteler devlet destekli olduğu için Viyana’da eğitim almak isteyen öğrenciler yıllık 1.500 Euro olan düşük bir harç öderler.

Son yıllarda bir çok Türk öğrenci Türkiye’de hedeflediği üniversiteye yerleşemeyince Viyana’da üniversite eğitimi almayı tercih etmektedir.

Viyana Üniversitelerine Kabul Şartları

Viyana Üniversitelerinde Lisans :

Avusturya’da üniversite okumak istiyorsanız öncelikle Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz ve 4 yıllık bir bölüme yerleşmeniz gerekmektedir.Türkiye’de hangi bölüme yerleştiyseniz Avusturya’da aynı  bölüme kayıt olabilirsiniz. Bazı durumlarda aynı bölüm olmasa da yakın içerikli bölümlere kayıt olunabilir. Türkiye’de yerleştiğiniz üniversiteye kayıt yaptırmanız gerekmez, yerleştiğiniz üniversite özel bir üniversite de olabilir.

Viyana’da üniversite eğitimi alabilmeniz için ihtiyacınız olan şey ÖSYM’den aldığınız yerleşme belgesi, lise diploması ve transkripttir. İntergenç sizin için geriye kalan süreci sizin için yönetecektir.

 

Viyana Üniversitelerine Yatay Geçiş :

Hali hazırda Türkiye’de üniversite öğrencisi iseniz ve buradaki eğitiminizi bırakarak Viyana’da eğitim almaya karar verdiyseniz yeniden üniversite sınavına girmeniz gerekmez. Türkiye’de kayıtlı olduğunuz üniversiteden alacağınız öğrenci belgesi ve en son girdiğiniz üniversite sınavına dair yerleşme belgesi Avusturya’da üniversite eğitimi almak için yeterli olacaktır. Türkiye’de hangi bölümde okuyorsanız Viyana Üniversitelerine aynı bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz.

 

Viyana Üniversitelerinde Yüksek Lisans :

Viyana Üniversitelerinin herhangi birinde eğitim almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de ALES sınavına girmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda Türkiye’deki bir üniversiteden yüksek lisans kabulü almanız gerekmektedir.

 

Avusturya’da Üniversite Eğitimi Öncesi Almanca Hazırlık :

Viyana’da eğitim dili Almanca’dır. Bazı yüksek lisans bölümlerinin dili İngilizce olmakla birlikte genel olarak tüm bölümler Almanca eğitim vermektedir. Viyana’da eğitiminize başlamadan önce tüm öğrencilerin Almanca hazırlık eğitimi alma hakkı vardır. Avusturya’daki devlet üniversitelerinin hepsi öğrenciler için bu imkanı sunmaktadır.

 

Avusturya’da Üniversite Eğitimi İçin Başvuru Süreci :

Viyana’da eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını ÖSYM tarafından yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yapabilirler. Bu konudaki açıklamayı yazımızın üst kısmında yapmıştık. Dolayısıyla Viyana Üniversitelerinden kabulün gelmesi yaklaşık 2 ay sürdüğü için , oturum izni başvurusu da ortalama 2-3 ay sürdüğü için eğitiminize Şubat döneminde başlayabilirsiniz.

 

Viyana’da eğitim almak isteyen öğrencilerin şansı şudur ki ; Viyana’da Üniversitelere Şubat döneminde de  başlanabilir. Bir sene içerisinde iki kez akademik yıl başlangıcı vardır.

 

Halihazırda Türkiye’de üniversite öğrencisi olup da eğitimine Viyana üniversitelerinde devam etmek isteyen öğrenciler ise başvuralarını daha erken yapıp Eylül dönemine yetişebilirler.

Bilgi İstek Formu