Avusturya Oturum İzni ve Sağlık Sigortası

Avusturya’da Öğrenim Amaçlı Oturum İzni :

Viyana’da üniversite eğitimi alacak öğrencilerin Avusturya’da eğitimlerine başlayabilmeleri ve ülkede ikamet edebilmeleri için oturum iznine ihtiyaçları vardır. Oturum iznine başvurmadan önce öğrencinin eğitim alacağı üniversiteden kabulünün gelmiş olması gerekir. Ayrıca bir yılı kapsayan bir konaklama kontratı göstermeleri gerekir.

 

Viyana’da eğitim almaya aday öğrencilerimize konaklayacakları yurt ve gerekli resmi belgeler tarafımızdan ayarlandıktan sonra öğrencinin bizim rehberliğimizde bazı kişisel belgeler hazırlaması gerekir.

 

Avusturya’da oturum izni almak için gerekli olan bir diğer husus ise maddi durumunuzu gösteren belgelerdir. Çünkü Avusturya’daki göçmenlik ofisi bir yıllık masraflarınızı banka hesabınızda görmek ister. Bizim rehberliğimiz ile bir yıllık yaşam masraflarınıza denk gelen meblağı Avusturya’daki bir bankaya yatıracak ve bankadan almış olduğunuz belgeyi vize başvuru evrakları arasına koyacağız.

 

Öğrenciye genelde anne ve babası veya ikisinden biri sponsor olur. Sponsor olan aile ferdinin iş durumunu gösteren belgeler ile sponsor kişinin düzenli geliri olduğu ispat edilir. Bunun amacı, Avusturya’da hesapta gösterdiğiniz paranın gerçekten sizin birikiminiz olup olmadığını tespit etmektir.

 

Avusturya’daki göçmenlik ofisi Avsturya’da eğitim alacak öğrencilerin bir yıllık masraflarını aşağıdaki gibi hesaplar :

         • 24 yaşın altı öğrenciler için aylık yaşam masrafını 502,24 Euro olarak hesap eder.

         • 24 yaş ve üzeri öğrenciler için aylık yaşam masrafını 909.42 Euro olarak hesap eder.

         • Yukarıda belirttiğimiz aylık meblağın içinde konaklama masrafları da dahildir.Fakat konaklama kiranız aylık

 

288,87 Euro’nun üzeri ise aradaki fark kadar meblağı hesabınızda göstermeniz gerekir. Örneğin; aylık kiranız 300 Euro ise 300,00-288,87 = 11,13 Euro. Diyelim ki 23 yaşındasınız ; aylık yaşam masrafınız 502,24+11,13 =  513,37 Euro yapar.Bunu da 12 ile çarparak yıllık yaşam masrafınızı bulabilirsiniz.

 

         • Göçmenlik ofisi bir yıllık okul ücretinizi de hesabınızda görmek ister.

         • Yukarıdaki masraflara ek olarak aylık 58 Euro sağlık sigortası ücretini hesabınızda göstermeniz gerekir.

Avusturya’da sağlık sigortası yaptırmanız gerekecek ve her ay banka hesabınızdan otomatik olarak çekilecek.

 

Yukarıda belirttiğimiz tüm aylık masraflar 12 ile çarpılarak yıllık yaşam masrafınız bulunur.

Tüm bunları eksiksiz yerine getiren öğrencilerin oturum izni başvularında sorun yaşadığını görmemekteyiz.

 

Avusturyada’da Öğrenci Sağlık Sigortası

Avusturya’da yaptırmış olduğunuz sağlık sigortası eğitiminiz boyunca karşılaşabileceğiniz hastalıklara karşı kapsamlı bir sağlık sigortasıdır. Viyanada’ki sağlık merkezinde sigortanızı yaptırırken belirttiğiniz banka hesabından her ay sağlık sigortası ücreti otomatik olarak çekilir. Sigota kartınız evinize posta yoluyla gelir ve bu kart ile hastanelere gidip bakılabilirsiniz.

 

Örnek oturum kartı :

Örnek sağlık sigortası kartı :  

Bilgi İstek Formu