Viyana’da Eğitim Gerçekleri

Viyana’da eğitim almak gerek maliyet olarak gerekse üniversitelerin eğitim kalitesi göz önüne alındığında çok iyi bir seçenek olarak gözükmektedir. Ancak bazı şeyler gözüktüğü kadar kolay olmayabilir. İntergenç olarak öğrenci adaylarına pembe bir dünya çizmek yerine bazı gerçekleri de anlatmak isteriz.

 

Gerçekten tarihi 300-400 ve daha fazla yıllara dayanan ve dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 200’ün içerisinde olan Viyana Üniversitelerinde yıllık sadece 1.500 euro harç ödeyerek okumak çok harika bir fikir. Üstelik Viyana Üniversitelerinden kabul almak da zor değil.

 

Aslında tüm mesele Viyana’daki üniversitelerin kabul şartları. Türkiye’de üniversite sınavına girip, özel üniversite dahil bir üniversiteye yerleştiğiniz zaman, Viyana’daki üniversitelerden kendi ülkenizde yerleştiğiniz bölümün aynısına kabul alabiliyorsunuz. Malum Türkiye’de özel bir üniversiteye yerleşmek için çok yüksek puanlar gerekmiyor. Dolayısıyla Viyana’daki üniversitelerden kabul almak Türk öğrenciler için çok kolay bir hale geliyor.

 

Bahsettiğimiz kabul kolaylığından ötürü Viyana’da eğitim almak için gerekli kapasite ve alt yapıya sahip olmayan öğrenciler de Viyana üniversitelerinden kabul alabiliyor. Diyebilirsiniz ki; Türkiye’deki üniversite sınavı bizim gerçek seviyemizi yansıtmayan öğrenci elemeye yönelik bir sınavdır, sınav stresi, konsantrasyon vs.. gibi bir çok sebepten ötürü başarısız olan öğrenciler var, üniversite sınavında başarısız olan bir öğrenci de yeterli kapasiteye sahip olabilir. Evet ! haklısınız ama unutmayın ki böyle olmayan durumlar da var. Yani gerçekten kapasitesi yetersiz olduğu için sınavdan düşük puan alıp , bir şekilde özel bir üniversiteye yerleşen öğrenciler de var.

 

Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Hangi kategoriye girdiğinizi en iyi siz bilirsiniz. Viyana’da eğitim almak isteyen bir öğrencinin bu konuda kendine karşı dürüst olması gerekir, hedefi ve azmi olması gerekir. Avusturya gibi yüksek disiplin ile eğitim veren bir ülkede eğitim alacak ciddiyet ve disipline sahip olması gerekir. Tüm bunları yerine getiriyorsanız Viyana’da eğitim almak sizin için harika bir seçenektir. Aksi takdirde zaman ve maddi olarak büyük bir kayıptır.

 

Tüm bunlara ek olarak Viyana’da eğitim almayı planlayan öğrencilerin Türkiye’de bir Almanca hazırlık kursuna giderek en azından orta seviye Almanca bilgisine sahip olmalarını tavsiye ederiz. Başlangıç dil seviyesine sahip olarak giden öğrencilerin bir yılda Almanca hazırlık eğitimini bitirmekte zorluk çektiklerini gözlemlemekteyiz.

Bilgi İstek Formu