SMARTVERSITY INTERNATIONAL PATHWAYS

Sizi Avrupa ve Dünyadaki Tüm Üniversitelere Hazırlayan Ortak Hazırlık Programı

”Genel ve akademik İngilizce eğitimi.

Lisans bölümünüze yönelik mesleki dersler.’’

Yurtdışında üniversite okumak istiyorsanız, dil ve/veya mesleki yeterliliğiniz yok ise, sizlere ‘’smartversity international pathways’’  hazırlık programından bahsetmek istiyoruz.

 

Öncelikle üniversite eğitimi için gerekli şartları ve sağlıklı bir hazırlık programı hakkında bilgi vermek isteriz.

 

İngilizce Hazırlık Programı ve Bölüm Hazırlık Programı(Pathway) Nedir?

 

Yurtdışında üniversite okumak için araştırma yapıyorsanız bu iki programı sıklıkla duyduğunuzu tahmin ediyoruz.Başta Avrupa olmak üzere yurtdışında İngilizce dil yeterliliğiniz olmadan lisans ve yüksek lisans bölümlerine başvuru yapamazsınız. Öncelikle sizi bir yıllık İngilizce hazırlık kursuna alırlar. Bu programların amacı bir akademik yıl boyunca öğrencilerin İngilizce seviyesini B2(upper-intermediate) seviyesine çıkarmaktır.

 

Peki İngilizce hazırlık eğitiminden sonra lisans ve yüksek lisans programlarına başvurabilir miyim?

 

Eğer giriş sınavı gerektirmeyen bir bölümde okumak isterseniz  direk başvurabilirsiniz. Ancak tıp, mühendislik, mimarlık, ekonomi gibi giriş sınavı ve mesleki yeterlilik gerektiren bir bölüme başvurmayı planlıyorsanız İngilizce hazırlık sonrası bir yıl da bölüm hazırlık programına katılmanız gerekir. Smartversity International Pathways ise diğer ülkelerde iki yıl sürecek olan hazırlık sürecini bir yılda yoğun bir eğitimle sunarak hem zaman hem de maddi açıdan sizlere avantaj sağlıyor.

 

Bölüme yönelik pathway programlarına direk başlayabilir miyim?

 

Eğer İngilizce seviyeniz en az B1 seviyesinde ise direk başlayabilirsiniz. Peki bu durumda smartversity international pathways hazırlık programının bana avantajı nedir?

 

Benim sadece İngilizce hazırlığa ihtiyacım var, giriş sınavı olmayan bir bölümde okumayacağım. Neden smartversity hazırlık programına katılmalıyım?

 

Bu sorulara sizlere için cevap için verdik.

 

Başta Macaristan olmak üzere bazı ülkeler İngilizce dil seviyesi A2 altı olan öğrencilere artık vize vermemektedir. Macaristan dil belgesi olmayan öğrencilere konsoloslukta 60 soruluk bir test yapmaya başlamıştır.

 

Ayrıca bir çok Avrupa ülkesinde üniversiteler online İngilizce seviye sınavı yapmakta ve
İngilizce yeterliliği A2 altı olan öğrencilere kabul vermemektedir. Çünkü İngilizce dil seviyesi A1-A2 olan bir öğrenciyi akademik yılda B2 seviyesine getirmekte zorlanmaktadırlar.

 

SMARTVERSITY bu sorunu çözmektedir !

 

Yine herkesin şikayet ettiği bir konu; bazı üniversitelerin hazırlık programlarını ana kampüse yakın olmayan yerlerde vermesinden ötürü zaten sınıfta kendi seviyesindeki öğrencilerle iletişim halinde olan öğrenci, uluslararası bir ortamda ileri seviyedeki öğrencilerle pratik yapma şansına sahip değildir.

 

AUBG’de ise hazırlık ve lisans eğitimi alan öğrenciler birbirine 5 dk. yürüme mesafesindedir ve konaklamalar lisans öğrencilerinin de kaldığı yurtlarda ortaktır.

 

Ayrıca lisans programları için C1 seviyesi İngilizce şart koşan AUBG, hazırlık öğrencilerine İngilizce pratik yapabilecekleri kaliteli ve uluslararası bir öğrenci ortamı sunmaktadır.

 

SMARTVERSITY bu sorunu çözmektedir !

 

Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler bilir, 31 Mayıs hazırlık programlarının son başvuru tarihidir. Bu tarihten sonra başvuru yapabileceğiniz istisna bir program bulsanız dahi oturum izni başvuru süreci ortalama 90 gün olduğu için 31 Mayıs sonrası kayıt olan öğrencinin zamanında Çekya’ya varması pek mümkün değildir.

 

SMARTVERSITY bu sorunu çözmektedir !

 

En önemli noktayı bir kez daha vurgulayalım:

 

Avrupa’daki üniversiteler hazırlık programı kapsamında bir akademik yıl boyunca 400-600 saat arası İngilizce eğitimi vermektedir.Bu nedenle İngilizce seviyesi en az B1 olmayan öğrencilere bir yıl hazırlık yetmemektedir.

 

Öğrenciler lisans eğitimine kabul almakta zorlanmakta ve bir yıl daha hazırlık okumak zorunda kalmaktadırlar.

Özellikle mühendislik, tıp gibi bölümlerde okuyacak öğrenciler İngilizce hazırlıktan sonra bir yıl da bölüm hazırlık okuyarak hazırlık eğitimlerini iki yıla kadar uzatmaktadır.

 

SMARTVERSITY bu sorunu çözmektedir !

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Çekya'da Üniversite

Slovakya'da Üniversite

”Macaristan’da doğru tıp hazırlık seçmem de bana yardımcı olarak Semmelweis Üniversitesi tıp bölümünü kazanmamda katkısı olan İntergenç’e teşekkürler.”


Cem Alkan, Semmelweis Üniversitesi,Macaristan

”Polonya’daki üniversite eğitimimde özellikle yanlış lisans seçimi yaptıktan sonra istediğim programa geçişte bana katkıları olan İntergenç’e teşekkür ederim.”


Yahya Kemal, SWPS Üniversitesi, Polonya

”Budapeşte Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık okumaya karar verdiğimde başta hazırlık programı olmak üzere beni her konuda doğru yönlendiren İntergenç… ”


Miray Başaran,Budapeşte Tekn. Üni. , Macaristan

Bilgi İstek Formu