SMARTVERSITY ULUSLARARASI HAZIRLIK PROGRAMI

‘’smartversity international pathways’’

Sizi bir çok ülkede üniversiteye hazırlayan Avrupa’nın ortak hazırlık programı: Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, Çekya , Polonya, Sırbistan, Ukrayna

‘’1250 Saatlik yoğun bir hazırlık programı !

Genel ve akademik İngilizce eğitimi.

Lisans bölümünüze yönelik mesleki dersler.’’

Yurtdışı Üniversitelere Başvuru yapmak istiyorsanız, sizlere ‘’smartversity international pathways’’ yani uluslararası üniversitelere geçiş hazırlık programından bahsetmeden önce üniversite eğitimi için gerekli şartları ve sağlıklı bir hazırlık programı hakkında bilgi vermek isteriz.

 

İngilizce Hazırlık Kursu ve Üniversite Hazırlık Programı Arasındaki Fark Nedir ?

 

Avrupa’da İngilizce eğitim veren hiçbir ülkede İngilizce dil yeterliliğiniz olmadan lisans bölümlerine başvuru yapamazsınız! Öncelikle sizi bir yıllık İngilizce hazırlık kursuna alırlar. İşte öğrencilerin yanıldığı tam da bu noktadır. Çünkü kayıt olduğunuz eğitim programı ‘’üniversite hazırlık programı’’ değildir. Peki üniversite hazırlık programı nedir ? Hem İngilizce eğitimi hem de lisans bölümüne yönelik mesleki dersleri gördüğünüz programlara ‘’üniversite hazırlık programı’’ denir. Ancak bu programlara kayıt olabilmek için en az B1 seviyesi İngilizce yeterliliğiniz olması gerekir.

 

Yeterli İngilizce seviyesine sahip değil iseniz önce bir yıllık İngilizce hazırlık kursunda sadece İngilizce dersleri görürsünüz. Yıl sonu ise seçtiğiniz bölüme lisans başvurusu yapmanız gerekmektedir. Lisans başvurusunu ister İngilizce hazırlık kursu aldığınız üniversiteye, isterseniz başka bir üniversiteye yapabilirsiniz. Aslında bu durumu avantaja çevirmek sizin elinizde. En iyi İngilizce hazırlık kursu veren üniversitede eğitim alıp, daha sonra dilediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz.

 

Peki İngilizce Hazırlık Kursu Sonunda Lisans Kabulüm Garanti mi ?

 

İşte sorun bu noktada başlıyor. Çünkü mühendislik, tıp ve sağlık bilimleri, ekonomi, mimarlık başta olmak üzere bazı bölümlerde giriş sınavı uygulanmaktadır. Yurtdışında üniversiteler YKS sınavındaki başarınıza bakmazlar ancak İngilizce hazırlık kursu sonunda kendi giriş sınavlarını uygularlar. Giriş sınavını geçemeyen öğrenciler bir akademik yıl daha ‘’üniversite hazırlık programına’’ giderler. Böylece iki yıl hazırlık eğitimi almış olursunuz.

 

Bazı üniversiteler giriş sınavı uygulamıyor olsa da lisans eğitiminde zorlanmamak ve verim alabilmek için lisans eğitiminiz öncesi bölüme yönelik mesleki eğitim gereklidir.

 

İşte Şimdi Smartversity International Pathways Programından Bahsetme Zamanı

 

Bulgaristan Amerikan Üniversitesi’nin Avrupa’da tek olan yoğun programı sayesinde öğrenciler iki dönem yani bir akademik yılda toplam 1250 saat eğitim alırlar.

Bu eğitimin içeriği şu şekildedir : İngilizce eğitimi , lisans eğitimine yönelik mesleki eğitim , IELTS sınavı hazırlık, lisans giriş sınavlarına hazırlık. Ayrıca her öğrenci bir danışman eşliğinde alanına yönelik bir proje hazırlar. Diğer tüm Avrupa üniversitelerinde hazırlık programlarının 600 saat olduğunu unutmayalım ! Buradaki eğitiminiz bir çok Avrupa üniversitesinin lisans eğitimine ve giriş sınavlarına göre dizayn edilmiştir.

Lisans sonrası başvuru yapabileceğiniz bazı ülkeler  :

Italya IMAT ( devlet ve özel üniversiteleri )

Macaristan Üniversiteleri

Bulgaristan Üniversiteleri

Çekya Üniversiteleri

Slovakya Üniversiteleri

Polonya Üniversiteleri

Sırbistan Üniversiteleri

Ukrayna Üniversiteleri

Bulgaristan Amerikan Üniversitesi Eğitim ve Konaklama Maliyetleri ?

 

1.Program : Lise mezunu ve İngilizce başlangıç seviyesinde olanlar ( 2 yılda alınan eğitim yoğun şekilde 1 yılda alınır. İngilizce hazırlık ve bölüm hazırlık tek yıla sığdırılmıştır.)

 Süre : İki dönem (bir akademik yıl)

Müfredat : 

1000 saat akademik İngilizce

-15 saat akademik oryantasyon / Avrupa üniversiteleri ve bölüm seminerleri/

-30 saat uluslararası üniversite deneyimi – akademik eğitim adaptasyonunun sağlanması maksadıyla Amerikan Üniversitesinde fakülte derslerine katılım hakkı /B1 sonrası/

-120 saat biyoloji, 120 saat kimya (medikal İngilizce dahil ) veya 120 saat matematik, 120 saat fizik ( teknik İngilizce dahil)

-60 saat fakültelerin giriş sınavları için hazırlık ve giriş sınavları

-20 saat IELTS ve TOEFL hazırlık

-10 saat yüz yüze yapılan birebir veya skype mülakatlarına hazırlık eğitimi Yıllık Ücretler

Başlangıç tarihi : 31 Ağustos 2020

Hazırlık ücreti : 8500 USD

Başvuru ücreti : 250 USD

Konaklama ücreti : 1590 USD ( Eğitim boyunca toplam ücret )

 

2.Program : A2 seviyesinde İngilizce seviyesine sahip olanlar

Başvuru şartı : Lise mezunu ve İngilizce A2 seviyesinde olmak

Süre : Bir akademik dönem

Müfredat : 

-500 saat akademik İngilizce

-15 saat akademik oryantasyon / Avrupa üniversiteleri ve bölüm seminerleri/

-30 saat uluslararası üniversite deneyimi – akademik eğitim adaptasyonunun sağlanması maksadıyla Amerikan Üniversitesinde fakülte derslerine katılım hakkı /B1 sonrası/

-120 saat biyoloji, 120 saat kimya ( medikal İngilizce dahil ) veya 120 saat matematik, 120 saat fizik ( teknik İngilizce dahil )

-60 saat fakültelerin giriş sınavları için hazırlık ve giriş sınavları

-20 saat IELTS ve TOEFL hazırlık

-10 saat yüz yüze yapılan birebir veya skype mülakatlarına hazırlık eğitimi

 

Başlangıç tarihi : 14 Ocak 2021

Hazırlık ücreti : 6790 USD

Başvuru ücreti : 250 USD

Konaklama ücreti : 800 USD ( Eğitim boyunca toplam ücret )

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Çekya'da Üniversite

Slovakya'da Üniversite

”Macaristan’da doğru tıp hazırlık seçmem de bana yardımcı olarak Semmelweis Üniversitesi tıp bölümünü kazanmamda katkısı olan İntergenç’e teşekkürler.”


Cem Alkan, Semmelweis Üniversitesi,Macaristan

”Polonya’daki üniversite eğitimimde özellikle yanlış lisans seçimi yaptıktan sonra istediğim programa geçişte bana katkıları olan İntergenç’e teşekkür ederim.”


Yahya Kemal, SWPS Üniversitesi, Polonya

”Budapeşte Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık okumaya karar verdiğimde başta hazırlık programı olmak üzere beni her konuda doğru yönlendiren İntergenç… ”


Miray Başaran,Budapeşte Tekn. Üni. , Macaristan

Bilgi İstek Formu