SMARTVERSITY ULUSLARARASI HAZIRLIK PROGRAMI

‘’smartversity international pathways’’

Yurtdışında Üniversite Eğitimine Geç Kalmadınız!

Ocak 2020’de hazırlık eğitimine başla, aşağıda belirtili tüm ülkelerde Eylül-Ekim 2020’de lisans eğitimine devam et.

Sizi bir çok ülkede üniversiteye hazırlayan Avrupa’nın ortak hazırlık programı: Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, Çekya , Polonya, Sırbistan, Ukrayna, Slovenya, Estonya, Letonya, Litvanya!’’

‘’1160 Saatlik yoğun bir hazırlık programı !

Amerikan öğretmenlerle genel ve akademik İngilizce eğitimi.

Lisans bölümünüze yönelik mesleki dersler.’’

 

Yurtdışı Üniversitelere Başvuru yapmak istiyorsanız, sizlere ‘’smartversity international pathways’’ yani uluslararası üniversitelere geçiş hazırlık programından bahsetmeden önce üniversite eğitimi için gerekli şartları ve sağlıklı bir hazırlık programı hakkında bilgi vermek isteriz.

 

İngilizce Hazırlık Kursu ve Üniversite Hazırlık Programı Arasındaki Fark Nedir ?

 

Avrupa’da İngilizce eğitim veren hiçbir ülkede İngilizce dil yeterliliğiniz olmadan lisans bölümlerine başvuru yapamazsınız! Öncelikle sizi bir yıllık İngilizce hazırlık kursuna alırlar. İşte öğrencilerin yanıldığı tam da bu noktadır. Çünkü kayıt olduğunuz eğitim programı ‘’üniversite hazırlık programı’’ değildir. Hem İngilizce eğitimi hem de lisans bölümüne yönelik mesleki dersleri gördüğünüz programlara ‘’üniversite hazırlık programı’’ denir. Ancak bu programlara kayıt olabilmek için en az B1 seviyesi İngilizce yeterliliğiniz olması gerekir.

 

Yeterli İngilizce seviyesine sahip değil iseniz önce bir yıllık İngilizce hazırlık kursunda sadece İngilizce dersleri görürsünüz. Yıl sonu ise seçtiğiniz bölüme lisans başvurusu yapmanız gerekmektedir. Lisans başvurusunu ister İngilizce hazırlık kursu aldığınız üniversiteye, isterseniz başka bir üniversiteye yapabilirsiniz. Aslında bu durumu avantaja çevirmek sizin elinizde. En iyi İngilizce hazırlık kursu veren üniversitede eğitim alıp, daha sonra dilediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz.

 

Peki İngilizce Hazırlık Kursu Sonunda Lisans Kabulüm Garanti mi ?

 

İşte sorun bu noktada başlıyor. Çünkü mühendislik, tıp ve sağlık bilimleri, ekonomi, mimarlık başta olmak üzere bazı bölümlerde giriş sınavı uygulanmaktadır. Yurtdışında üniversiteler YKS sınavındaki başarınıza bakmazlar ancak İngilizce hazırlık kursu sonunda kendi giriş sınavlarını uygularlar. Giriş sınavını geçemeyen öğrenciler bir akademik yıl daha ‘’üniversite hazırlık programına’’ giderler. Böylece iki yıl hazırlık eğitimi almış olursunuz.

 

Bazı üniversiteler giriş sınavı uygulamıyor olsa da lisans eğitiminde zorlanmamak ve verim alabilmek için lisans eğitiminiz öncesi bölüme yönelik mesleki eğitim gereklidir.

 

İşte Şimdi Smartversity International Pathways Programından Bahsetme Zamanı

 

Bulgaristan Amerikan Üniversitesi’nin Avrupa’da tek olan yoğun programı sayesinde öğrenciler iki dönem yani bir akademik yılda toplam 1160 saat eğitim alırlar. Bu eğitimin içerisi şu şekildedir : İngilizce eğitimi , lisans eğitimine yönelik mesleki eğitim , IELTS sınavı hazırlık, lisans giriş sınavlarına hazırlık. Ayrıca her öğrenci bir danışman eşliğinde alanına yönelik bir proje hazırlar. Diğer tüm Avrupa üniversitelerinde hazırlık programlarının 600 saat olduğunu unutmayalım ! Buradaki eğitiminiz bir çok Avrupa üniversitesinin lisans eğitimine ve giriş sınavlarına göre dizayn edilmiştir. Lisans sonrası başvuru yapabileceğiniz bazı üniversiteler :

 

  Bulgaristan Amerikan Üniversitesi, Bulgaristan

  Sofya Tıp Üniversitesi, Bulgaristan

  Sofya Teknik Üniversitesi, Bulgaristan

  Budapeşte Teknoloji Üniversitesi, Macaristan

  Semmelweis Üniversitesi, Macaristan

  International Business School, Macaristan

  Nis Üniversitesi, Sırbistan

  Commenius Üniversitesi, Slovakya

  Varşova Teknoloji Üniversitesi, Polonya

  Çek Teknik Üniversitesi, Çekya

  Charles Universitesi, Çekya

  IMAT sınavına hazırlanarak tıp alanında tüm İtalyan devlet üniversiteleri

  Ukrayna, Rusya , Estonya, Litvanya, Letonya üniversiteleri ve yukarıda belirtili ülkelerdeki tüm üniversiteler.

 

Yurtdışı Hayalleri ve Gerçekler

 

Her yıl büyük umutlarla yurtdışı eğitime giden öğrenciler sene sonu lisans kabulü alamayınca motivasyonlarını kaybeder ve bir yıl daha bölüme yönelik hazırlık okumak yerine ülkemize geri dönüş yaparlar. Tüm bunlara ek olarak ; üniversitelerin İngilizce hazırlık kursları ana kampüslerin çok uzağında, daha çok bir dershane binasını andıran ,  İngilizce seviyesi başlangıç olan ve  Ortadoğu bölgesinden gelen öğrencilerin çoğunlukta olduğu ortamlardır.

 

Fiyatları cezbeden ekonomik yurtlar ise kanepeden bozma yataklara ve 3 kişilik odalara sahip olduğu için öğrenci en baştan motivasyonunu kaybeder. Sene sonunda bir yıl daha hazırlık okuması gerektiği gerçeğiyle yüzleşen öğrencinin motivasyonu tamamen yiter.

 

İşte bu yüzden ihtiyacınız olan eğitim AUBG – Bulgaristan Amerikan Üniversitesi SMARTVERSITY INTERNATIONAL PATHWAYS. Sadece bir akademik yılda üniversite eğitimine hazır olacaksınız. Hem de gerçek bir üniversite kampüsünde, insani şartlara sahip güzel bir yurtta konaklayarak !

 

Bir çok Avrupa ülkesinde lisans eğitimini kesinlikle tavsiye etmekle birlikte sorunun sadece hazırlık sürecinde olduğunun altını çizmek isteriz.

 

 

Avrupa Birliği Ülkesi Bulgaristan’ın Şirin Öğrenci Kenti Blagoevgrad

 

 

45 bin  öğrencinin yaşadığı 75 bin nüfuslu Blagoevgrad şehrinde, bir çok uluslararası öğrenciyle beraber yaşamayı tecrübe ederek yurtdışında yaşamaya yumuşak bir geçiş yapacak, ileride daha büyük şehirlere geçiş yaptığınızda adaptasyon sorunu yaşamayacaksınız.

 

 

 

 

Bulgaristan Amerikan Üniversitesi Eğitim ve Konaklama Maliyetleri ?

 

Patwhway I Program Ücreti: 7,250 USD ( Takriben 6500 Euro )
Konaklama Ücreti: 1,560 USD ( Takriben 1400 Euro )

Başlangıç tarihleri: Ocak 2020- Eylül 2020.

Ocak ayında başlayan öğrenciler yazın da eğitim devam edeceği için Eylül dönemi üniversite başlangıçlarına yetişecektir.

 

Pathway II Program Ücreti: 5460 USD ( Takriben 4900 Euro )

Konaklama Ücreti: 860 USD ( Takriben 750 Euro )

Eğitim Süresi: Ocak 2020 – Eylül 2020 (yaz tatili mevcut)

Bu program İngilizce seviyesi B1 olan öğrenciler için hazırlanmış yoğun programdır. Öğrenci, Eylül dönemi üniversite başlangıçlarına yetişecektir.

 

Lisans Programına Yönelik Mesleki Dersler ?

 

İngilizce dil seviyeniz B2’ye ulaştıktan sonra aşağıda belirtili lisans bölümlerine yönelik dersler almaya başlarsınız.

 

  Tıbbi Bilimleri (Pre-Medical )

  Teknoloji &Mühendislik Bilimleri (Pre-Engineering)

  İşletme & Yönetim Bilimleri

  Beşeri & Sosyal Bilimler

  Sanat Bilimler

 

 

AUBG – Bulgaristan Amerikan Üniversitesi – Smartversity International Pathwahys

 

Bilgi İstek Formu