Sofya Üniversitesi (St. Kliment Ohridski)

Sofya Üniveristesi St. Kliment Ohridski, 1888 yılında kurulmuş olup, Bulgaristan’ın ilk üniversitesi olma ünvanını taşımaktadır. YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) denkliği bulunan üniversite, köklü bir geçmişe sahip olup, akademik eğitim anlamında Bulgaristan’ın önde gelen üniversiteleri arasındadır. Üniversitenin sadece Türkiye için denkliğe sahip olmayıp,  aynı zamanda tüm dünyada da denkliğe sahiptir.

 

Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski’nin yedi ayrı kampüsü bulunmaktadır. Öğrenci kulüplerinin de çok çeşitli ve aktif olmasıyla birlikte kampüslerde sosyal ve kültürel pek çok olanak bulunmaktadır.

 

Türkiye’den başvuran öğrencilerden üniversite sınavına (YKS – TYT) girmiş olma şartı aranmamaktadır. Üniversitede hem daha çok Bulgarca programlar bulunsa da uluslararası öğrencilerin tercih ettiği İngilizce programlar da mevcuttur. Bulgarca eğitim almak isteyen öğrenciler için de hazırlık eğitimleri bulunmaktadır.

 

Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski, hem Avrupa’dan hem de dünyanın farklı yerlerinden pek çok uluslararası öğrenciye eğitim sunmaktadır. Üniversite, dünya çapında önde gelen üniversiteler ile Erasmus anlaşmalarına sahiptir. Ayrıca mezun olan öğrencileri, hem ulusal hem de uluslararası çapta iş bulma konusunda avantajlı olup, kısa sürede istihdam edilmektedirler.

 

Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski, Times Higher Education, 2017 BRICS & Emerging Economies Rankings derecelendirmesinde ilk 250 üniversite arasında gösterilmiştir.

 

İngilizce ve Bulgarca eğitim ücretleri birbirinden farklı olup, İngilizce programların ücretleri yıllık 3,850 Euro ve İngilizce Tıp eğitimi 7,700 Euro’dan oluşmaktadır. Bulgarca programların yıllık eğitim ücretleri ise 3,300 Euro’dur.

 

İngilizce hazırlık programları 3000 Euro (Tıp : 4,800 Euro) ve Bulgarca hazırlık programları 3,200 Euro olarak belirlenmiştir.

Sofya Üniversitesi Lisans Programları

Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski Lisans programları 3 veya 4 yıllık eğitimlerden oluşmaktadır. Üniversiteye başvurmak isteyen adayların Lise diplomasına, Transkript’e ve eğitim görmek istedikleri dili bildiklerini gösteren uluslararası geçerli sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir. Yabancı dil düzeyleri düşük olan öğrenciler, hazırlık eğitimlerine katılabilmektedirler.

 

AB ve Entegrasyonu (İngilizce)

Medya ve İletişim Pedagojisi (İngilizce)

Tıp (İngilizce)

Hukuk (Bulgarca)

Kamu Yönetimi (Bulgarca)

Psikoloji (Bulgarca)

Sınıf Öğretmenliği (Bulgarca)

Yazılım Mühendisliği (Bulgarca)

Bilgisayar Bilimleri (Bulgarca)

Bilişim Sistemleri (Bulgarca)

Çocuk Gelişimi (Bulgarca)

Okul Öncesi Eğitimi (Bulgarca)

Siyaset Bilimi (Bulgarca)

Halkla İlişkiler (Bulgarca)

Konuşma & Dil Terapistliği (Bulgarca)

Uluslararası İlişkiler (Bulgarca)

Tarih (Bulgarca)

Filoloji – 20 Farklı Dil (Bulgarca)

Pedagoji (Bulgarca)

Sosyoloji (Bulgarca)

Bilgi İstek Formu