VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi, 1938 yılında Sofya’da ilk olarak askeri alanda İnşaat Mühendisleri yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Daha çok inşaat ve mimarlık alanlarında eğitim sunan üniversite, bu alanlarda Bulgaristan’da önemli bir konumdadır. Toplamda 5500 öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitenin öğrencilerinin yaklaşık 400’ü uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır.

 

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi, öğrencilerine teoriden çok pratiğe dayalı uygulamalı bir eğitim sunmaktadır. Üniversitenin eğitim dili İngilizce ve Bulgarca’dır. Her iki dilde de yeterli bilgiye sahip olmayan öğrenciler için hazırlık programları mevcuttur. VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi’nde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de 2 yıllık ön lisans okuyanlar, kendi bölümleri ile ilgili alanlarda Lisans tamamlama yapabilmektedirler.

 

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi, dünya çapında pek çok üniversite ile öğrenci değişim (ERASMUS) ve öğretim görevlisi değişim anlaşmalarına sahiptir. Ayrıca üniversitede mühendislik alanında başarılı iş adamları öğrencilere konferans vererek kendi deneyimlerini paylaşmaktadırlar. Üniversitenin kariyer merkezi de mezun öğrencilere iş bulmaları konusunda destek sağlamaktadır.

 

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi’nde okumak isteyen adaylardan Türkiye’de üniversite sınavına girmiş olma şartı istenmemektedir. Üniversite YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir.

 

Üniversitenin Lisans programlarının yıllık ücreti peşin 14,500 TL olup, aylık 1,480 TL taksitle yıllık toplamda 17,800 TL olarak da ödenebilmektedir.

 

İngilizce & Akademik hazırlık eğitim ücreti peşin olarak 2,750 Euro, iki taksitli ödeme ise 3,000 Euro’dan oluşmaktadır.

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi Lisans Programları

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi’nde Lisans programlarının eğitim süreleri 3 veya 4 yıldan oluşmaktadır. Gerekli başvuru belgeleri arasında lise diploması, transkript, İngilizce veya Bulgarca yeterlilik belgesi yer almaktadır. İngilizce yeterlilik belgesi için adaylar IELTS (akademik)’ten 6,5 veya TOEFL IBT’den 80 almalılardır.

 

Mimarlık (İngilizce)

İnşaat Mühendisliği (İngilizce)

Şehir ve Bölge Planlama (İngilizce)

 

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

VSU – Lyuben Karavelov Üniversitesi’nde yüksek lisans programlarının eğitim dilleri Bulgarca’dır. Eğitim süreleri programlara göre değişiklik göstermekte olup, 3 – 4 dönemden oluşmaktadır. Programların dönem ücreti 750 Euro’dan meydana gelmektedir. Mezuniyetler Bitirme Projesi veya Devlet Komisyon Sınavı ile sağlanmaktadır.

 

Mimarlık (Bulgarca)

Yapı Tasarımı (Bulgarca)

Yapı Yönetimi (Bulgarca)

Yapı Teknolojisi (Bulgarca)

Yapı Yönetimi & Teknolojisi (Bulgarca)

Mimari Eserlerin Korunması (Bulgarca)

Bilgi İstek Formu