Yeni Bulgaristan Üniversitesi

Yeni Bulgaristan Üniversitesi, Bulgaristan’ın ilk özel üniversitesi olarak 1991 yılında kurulmuştur. Asıl adı New Bulgarian University (NBU) olarak bilinmektedir. Hem Türkiye’de hem de dünyanın her yerinde denkliği bulunan üniversite İngiltere’de bulunan The Open University tarafından akredite edilmiştir. Üniversitede 13.000 öğrenci eğitim almakta ve uluslararası öğrenciler tarafından da yoğun olarak tercih edilmektedir.

 

Yeni Bulgaristan Üniversitesi bölümleri için YKS-TYT sınav şartı aranmamaktadır. Üniversitede okumak için taban puanlar yeterlidir. Üniversite öğrencilerine Erasmus gibi dünyanın çeşitli yerlerinde öğrenci değişim programı sunmanın yanında lider şirketlerde staj imkanı da sunmaktadır.

 

Yeni Bulgaristan Üniversitesinde dersler, teorik eğitimin yanında partiğe dayanan uygulamalı eğitimler olarak verilmektedir. Derslerin çoğu bilgisayar destekli uygulamalardan oluşmaktadır. Derslerin dışında öğrencilerin mesleki alanda gelişimlerine destek olunmaktadır. Bu amaçla; öğrenci kariyer merkezi, gelişim merkezi gibi organizasyonlar oluşturulmuştur.

 

Üniversitenin yıllık ücretleri tüm bölümlerde aynıdır. Hem Lisans hem de Yüksek Lisans programlarında yıllık eğitim ücretleri 2,700 Euro’dur. Lisans programını başarılı olarak bitirmiş olan öğrenciler yüksek lisans programını seçerek öğrenimlerine devam edebilirler. Hazırlık eğitimleri ise; Alliance Language School’da verilmektedir. Bulgaristan’daki tüm üniversitelerin hazırlıkları bu merkezde verilmektedir.

 

İngilizce ve Akademik hazırlık eğitim ücretleri ise peşin 2,750 Euro ve iki taksitli 3,000 Euro olarak belirlenmiştir.

Yeni Bulgaristan Üniversitesi Lisans Programları

Yeni Bulgaristan Üniversitesi Lisans programlarının eğitim süreleri 3 veya 4 yıldan oluşmaktadır. Başvuru koşulları arasında lise diploması, transkript ve hazırlık eğitimi almayacak öğrenciler için IELTS veya TOEFL belgesi bulunmaktadır. Adaylar IELTS’ten 6,5 veya TOEFL IBT’den 80’almış olmalılardır.

 

Psikoloji (İngilizce)

Felsefe (İngilizce)

Siyaset ve Toplum (İngilizce)

Uluslararası Siyaset (İngilizce)

Network Teknolojileri (İngilizce)

İdare ve Yönetimde Uygulamalı Yabancı Diller (İngilizce)

 

Yeni Bulgaristan Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

Yeni Bulgaristan Üniversitesi Yüksek Lisans programlarının eğitim süreleri 1 veya 1,5 yıldan oluşmaktadır. Başvuru koşulları arasında lisans diploması, transkript ve hazırlık eğitimi almayacak öğrenciler için IELTS veya TOEFL belgesi bulunmaktadır. Adaylar IELTS’ten 6,5 veya TOEFL IBT’den 80’almış olmalılardır.

 

Marka Yönetimi (İngilizce)

Kamu Yönetimi (İngilizce)

Uluslararası İktisadi İlişkiler (İngilizce)

İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi (İngilizce)

Stratejik Liderlik (İngilizce)

Bilişsel/Cognitive Bilimler (İngilizce)

Turizm Yönetimi (İngilizce)

Sürdürülebilir Kalkınma Ekonomisi ve Yönetimi (İngilizce)

Desktop ve Mobil Bilgisayarlar (İngilizce)

Doğu Avrupa Çalışmaları (İngilizce)

Amerikan ve İngiliz Edebiyatı Çalışmaları, Karşılaştırmalı Yaklaşım (İngilizce)

Bilgi İstek Formu