ÇEKYA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

”Çekya’da Üniversite ve Tüm Merak Edilenler”

Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar elbet biliyordur ama yine de hatırlatmakta fayda var. Bildiğiniz gibi yakın zamanda ülkenin adında değişiklik oldu. Ancak Türk Lirası’ndan altı sıfırın atıldığı ilk yıllarda olduğu gibi değişikliklere alışmak kolay olmuyor. O yüzden biz de bazen Çek Cumhuriyeti, bazen Çekya diyebiliyoruz. Kendimizi alıştırana kadar sizin anlayışınıza sığınıyoruz.

Çekya’da Üniversite Okumak ve Merak Edilenler

Çekya’da üniversite okumak için karar verdiğinizden beri aynı şeyleri tekrarlayan, sizi yazının içinde tutmaya çalışan bilgilendirme yazılarından bıkmış olabilirsiniz. Bu yazımızda sizleri çok sıkmadan, önemli noktalara değinerek, her alanda Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarını aydınlatmaya çalışacağız.

Çekya’da Eğitim

Yurtdışında üniversite okumak isteyen her öğrencinin aklında ortak soru işaretleri vardır? Öncelikle bu soru işaretlerinden başlayalım.

Çekya’da Üniversite Okumak İçin YKS Şartı Var Mıdır?

Sınavsız üniversite ile söylenmek istenen Çekya üniversitelerinin YKS sınavındakini başarınızı göz önünde bulundurmamasıdır. Ancak tıp, mühendislik, mimarlık, bilgisayar bilimleri, psikoloji gibi bölümlerde her üniversitenin kendi giriş sınavı bulunmaktadır. Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen her öğrenci bu giriş sınavlarından geçmek zorundadır.

Giriş sınavı uygulamadan sadece İngilizce yeterlilik ve diploma puanınıza bakılarak kabul alabileceğiniz bölümler de vardır elbette. Bu bölümler uluslararası ilişkiler, işletme gibi bölümlerdir.

Çekya’da Üniversite Giriş Sınavlarının İçeriği – Çekya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Çek Cumhuriyetinde üniversitelerin giriş sınavı başvurduğunuz bölüme göre değişmektedir.

 

 • Örneğin; mühendislik bölümlerinde okuyacak öğrenciler; matematik ve fizik sınavlarına girerler. Mimarlık bölümüne başvuran öğrenciler buna ek olarak çizim sınavı (veya portfolyo hazırlama)
 • Tıp bölümü okuyacak öğrenciler biyoloji, kimya, tıp İngilizcesi
 • Bilgisayar bilimleri, ekonomi, finans gibi bölümlere başvuran öğrenciler matematik
 • Psikoloji bölümüne başvuran öğrenciler de skype üzerinden bölüm ile alakalı sözlü sınav olurlar.

Çekya’da üniversite eğitimi almak için girilen giriş sınavları İngilizcedir. İngilizce yeterlilik her üniversite için şarttır. B2 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmanız ‘’kabul almak’’ için yeterli olacaktır. Eğer eğitim dilini Çekçe olarak seçerseniz giriş sınavı dili Çekçe olur.

Çek Cumhuriyeti Üniversitelerinde İngilizce Hazırlık ve Bölüm Hazırlık İmkanı

Çekya’da üniversite eğitimi almaya karar verdiniz ve İngilizce bilmiyorsunuz. Bir çok üniversitede İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Bazı Çekya üniversitelerinde İngilizce hazırlık programı olmasa da hazırlık programlarına başka üniversitelerde katılıp daha sonra kendi üniversitenize geçiş yapmanız mümkündür.

 

Çekya’da üniversite okumak için İngilizce eğitiminin yanında, okuyacağınız bölüme yönelik hazırlık eğitimine de ihtiyacınız var ise, İngilizce eğitimine ek olarak her bölüme göre ayrı tasarlanmış matematik, biyoloji, kimya gibi ek dersler alarak giriş sınavlarına hazır hale gelme şansına sahipsiniz.

 

Peki Başka Bir Üniversite’de İngilizce Hazırlık Eğitimi Alıp, Lisans İçin Farklı Bir Üniversiteye Geçiş Yapmakta Zorlanır Mıyım ?

Çekya’da İngilizce eğitim veren üniversitelerin kabul sistemi Türkiye’den farklıdır. Yeterli İngilizce seviyesine sahip olmayan öğrenciler giriş sınavlarına giremezler veya giriş sınavını gerektirmeyen bölümlere başvuru yapamazlar. Önce bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi alıp, ardından lisans veya yüksek lisans başvurusu yapmanız gerekmektedir. Dolayısıyla zor ve kolay diye nitelendirebileceğimiz bir durum söz konusu değildir. Aynı üniversitede de devam etseniz, hazırlık sonrası üniversite eğitimi için farklı bir üniversiteye de geçiş yapsanız aynı süreçten geçmeniz söz konusu olacaktır.

Neden Çekya’da Üniversite Eğitimi – YÖK Denkik Sorunu Yaşar Mıyım ?

Dilerseniz Çek Cumhuriyetinde üniversite eğitimi almanın cazip yanlarına sırasıyla göz atalım :

 

 • Avrupa Birliğinde ve Şengen Bölgesinde, komşuları Almanya,Polonya,Slovakya ve Avusturya olan Avrupa’nın tam ortasında bir ülke.
 • Çekya Üniversitelerinin çoğu ilk 1000’de, hatta bazıları ilk 500’de. Hem Türkiye’de YÖK denkliği olan hem de Avrupa Birliği ve dünyanın geri kalanı tarafından tanınan üniversiteler.
 • Çekya’da üniversite okumak için mutlaka Çekçe öğrenmek zorunda değilsiniz. İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz ve yıllık eğitim ücretleri ortalama 2000 Euro ile 5000 Euro bandındadır
 • Prag gibi etkileyici, Brno gibi öğrenci şehirlerine sahip bir ülke.
 • Çekçe eğitim almak isterseniz ücretsizdir.

* Tıp bölümleri her ülkede olduğu gibi Çekya’da da diğer bölümlere göre daha pahallıdır. Yıllık eğitim ücreti 10-15.000 Euro bandına kadar çıkmaktadır ancak diğer ülkelerle kıyaslandığında hala ekonomik olarak değerlendirebiliriz.Diğer ülkelerden kastımız tüm dünyada denkliği olan ve ilk 500’ün içerisinde olan üniversiteler. Çekya’da tıp eğitimi veren üniversiteler bu kalitededir.

Çekya’da Üniversite Eğitimi Almak İçin En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

 • Charles Üniversitesi
 • Çek Teknik Üniversitesi
 • Prag Ekonomi Üniversitesi
 • Masaryk Üniversitesi
 • Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi
 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Brno Teknoloji Üniversitesi

Çekya Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Çekya’da üniversitelerin çoğu Eylül-Ekim aylarında akademik eğitim dönemine başlarlar. Bazı bölümlerde ise Şubat başlangıcı da bulunmaktadır. Çekya üniversiteleri son başvuru tarihi Eylül-Ekim ayında başlayacak öğrenciler için Nisan-Mayıs aylarıdır. Hazırlık programlarına katılacak öğrenciler Temmuz ayının sonuna kadar başvurabilir.

Çekya’da üniversite eğitimine Şubat ayında başlayacak öğrenciler ise Kasım-Aralık ayına kadar başvurularını bitirmelidir.  Kesin son başvuru tarihi üniversiteye göre değişmektedir.

Çekya’da Eğitim Alırken Çalışma İzni

Çekya’da Üniversite eğitimi alan tüm öğrenciler lisans ve yüksek lisans eğitimleri boyunca yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Hazırlık programlarına katılan öğrenciler bu haktan yararlanamamaktadır.

Çekya’da Eğitim Sonrası Çalışması İzni

Çekya’da üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra tüm öğrencilerin bir yıl süreliğine verilen iş arama amaçlı oturum iznine başvurma hakkı vardır.

İntergenç ile Çekya’da Üniversite Okumak İçin Yola Çıkmanın Faydaları Nelerdir ?

İntergenç yurtdışı eğitim, merkez ofisi Budapeşte’de bulunan ve tüm orta Avrupa faaliyetlerini buradan yöneten hem Türk hem de Avrupalı bir firmadır.

Türkiye’de yapılacak olan üniversite başvurusu, vize başvurusu gibi hizmetlerde danışmanlık hizmeti verdiğimiz gibi aynı zamanda Çek Cumhuriyetinde üniversite eğitimi almak için Çekya’ya varan öğrencilere varış sonrasında da geniş partner ağımızla destek vermeye devam etmekteyiz. Belirli zamanlarda öğrencileri ziyaret edip, onların ihtiyaçlarını ve genel görüşlerini yerinde direk öğrenciden dinlemekteyiz.

Çekya’da Üniversite Eğitim Danışmanlığı

 • Öğrencinin hedefi ile uyuşan, kabul alabileceği üniversitelere başvuru
 • Hazırlık eğitimine ihtiyacı olan öğrencilere en uygun hazırlık programı seçimi
 • Avrupa’da bulunun danışmanlarımızdan online danışmanlık alma imkanı
 • Profesyonel vize danışmanlığı
 • Tercihlere göre konaklama seçimi

Çekya’ya varışınızdan sonra :

 

 • Havalimanı transferi
 • Konaklama kayıt ve yerleştirme
 • Okul kayıt tamamlama işlemleri
 • Şehir tanıtımı
 • Banka hesabı açılması
 • Telefon hattı temin edilmesi
 • Öğrenci sağlık sigortası işlemleri
 • Göçmenlik ofisinden oturum kartının alınması için gerekli prosedürlerin koordinasyonu
 • İkametgah işlemleri

Yazımızı kuruluşumuzdan beri kullandığımız mottomuz ile bitirmek istiyoruz :

Hayallerinden vazgeçme, İntergenç Yanında !

Çekya'da Tıp Eğitimi

Çekya’da tıp okumak isteyen öğrencilerin İngilizce eğitim veren ve dünya sıralamasında ilk 500’de bulunan üniversiteler seçenekleri mevcuttur…

Başvuru ve Kabul Şartları

Çekya’da üniversite eğitimi için başta İngilizce yeterlilik olmak üzere bölümlere göre bazı kriterleri yerine getirmek gereklidir.

Smartversity Hazırlık

Çekya ve tüm Avrupa üniversitelerine öğrenci hazırlayan Avrupa’nın tek ve ortak hazırlık programı…