İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İngiltere’de üniversite eğitimi sistemi Lisans (Undergradute) ve yüksek lisans (post graduate) olarak ikiye ayrılır. İngltere’de lisans eğitimi çoğunlukla 3 yıldır. Bazır bölümlerde bu süre 4 yıla çıkabilir.

İngiliz Üniversiteleri dünyanın her yerinde denkliği olan , aynı zamanda YÖK tarafından da tanınan üniversitelerdir. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında İngiltere Üniversiteleri çoğunlukla ilk 500’ün içerisinde bulunmaktadır.

İngiltere Üniversitelerine Giriş Şartları

Türkiye’deki liselerden mezun olan öğrencilerin İngiltere üniversite eğitimi alabilmesi için A Level seviyesine gelmesi gerekir. Bu seviyeye gelmeniz eğer İngilizce bilmiyorsanız iki sene , İngilizce biliyorsanız bir sene sürer.

Foundation Programı Nedir ?

Foundation programı (bölüm hazırlık) sizi okumak istediğiniz bölüme hazırlayan özel bir programdır. İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler okumak istedikleri bölüme göre içeriği değişien foundation programlarına katılırlar. Tıp hazırlık, mühendislik hazırlık, ekonomi hazırlık gibi bir çok foundation programı mevcuttur. Bir akademik yıl boyunca lisans eğitiminizde size lazım olacak alt yapıyı edinir ve eksikliklerinizi tamamlayarak A level seviyesine gelirsiniz.

Eğer İngilizce bilmiyorsanız foundation programına başlayamazsınız. Dolayısyla önce bir yıl İngilize hazırlık, daha sonra da bir yıl foundation programına katılmanız gerekir.

İngiltere’de Yüksek Lisans

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi genellikle bir yıl sürmektedir. Lisans programlarına kabulünüzde en önemli etken üniversite mezuniyet ortalamanız ve İngilizce dil yeterliliğidir. Üniversitenin şart koştuğu diploma ortalamasına sahip olmayan veya İngilizce bilmeyen öğrenciler pre-master denilen yüksek lisans hazırlık programlarına katılarak yeterlilik kazanabilirler.

İngiltere’de MBA programlarından kabul alabilmeniz için 2 yıl tam zamanlı iş tecrübesine sahip olmanız gerekir. Bazı İngiliz üniversiteleri ise GMAT sınavına girmenizi şart koşarlar.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Maliyetleri

İngiltere’de tarihi yüzyıllara dayanan , dünya sıralamasında yüksek ve her ülkede geçerliliği olan üniversiteler maalesef maliyet olarak yüksektir. Bu üniversitelerin fiyat aralığı yıllık 15-20 bin sterlin olarak değişmektedir.Ekonomik imkanı olan öğrenciler için İngiltere’de eğitim almak çok iyi bir seçenektir ancak ekonomik durumu uygun olmayan öğrenciler için alternatifler de mevcuttur.

Ekonomik Üniversite Alternatifleri Nelerdir ?

Avrupa’da İngilizce eğitim veren, tarihi yüzyıllara dayanan, dünya sıralamasında ilk 500, 300 ,200’de bulunan , Türkiye ve dünyada geçerliliği olan köklü üniversiteler vardır. Bu üniversitelerin yıllık maliyeti 3 bin euro ile 7 bin euro arasında değişmektedir. Tüm alternatifler için İntergenç ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu