İRLANDA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İrlanda’da üniversite eğitimi son yıllarda alternatif seçeneklerden biri olarak göze çarpmaktadır. İrlanda’nın köklü eğitim kurumları , Dublin’in bir IT başkenti olması ve yaşam standartlarının yüksek olması İrlanda Üniversitelerini iyi bir seçenek haline getirmiştir.

İrlanda Üniversiteleri Giriş Şartları

Türkiye’de lise bitiren öğrenciler İrlanda’da üniversite eğitimi alabilmek için önce iki yıllık bir hazırlık eğitimi almak zorundalardır. Çünkü  İrlanda Üniversiteleri , lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden A Level sertifikası ister.

A Level Sertifikası Nedir ?

A Level eğitimi iki yıl sürer. İki yıllık eğitimin sonunda öğrenciler aldıkları eğitime göre diploma alırlar. Örneğin ; ekonomi diploması , işletme diploması. A Level eğitimi için  sizi İrlanda Üniversitelerine hazırlayan hazırlık programı diyebiliriz.

İrlanda’da Üniversite eğitiminin üç yıl olduğunu göz önünde bulundurursak toplamda beş yıl eğitim göreceğiniz anlamına gelebilir. Bazı bölümler üç yıldan fazla sürebilir.

Foundation Nedir ?

İrlanda’da üniversite eğitim almak isteyen öğrenciler aynı zamanda foundation denilen ve bir yıl süren üniversite hazırlık programına da katılabilirler .Foundation programı boyunca ileride katılacağınız lisans bölümü ile ilgili derslerleri alırken, bir yandan da İngilizce eğitmi almaya devam edersiniz. Foundation programını hızlandırılmış A Level programı gibi düşünebilirsiniz fakat tüm İrlanda Üniversiteleri foundation programını kabul etmemektedir. İrlanda’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler öncelikle hangi üniversiteye gideceklerine karar verip ona göre hazırlık programı seçmelidir.

A Level ve Foundation Kabul Şartları

İrlanda Üniversiteleri hazırlık programlarına katılmak isteyen öğrencilerin çoğu zaman orta seviye, bazen de orta seviyenin biraz altı bir İngilizce seviyesine sahip olmasını ister. İngilizce seviyenizi IELTS veya TOELF sınavına girerek tespit edip, belgeleyebilirsiniz. İrlanda Üniversiteleri tarafından iki sınav da kabul edilmektedir.

İrlanda’da Yüksek Lisans Yapabilir miyim ?

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi programlarına İngilizce yeterliliği yerine getirebilen her öğrenci başvurabilir. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi üniversitelerin büyük çoğunluğunda bir yıl sürmektedir. İngilizce yeterlilik olarak IELTS 6.0-6.5 bandında bir puana sahip olmanız gerekir.

Özellikle IT okuyan öğrenciler için İrlanda’da bir çok iş imkanı bulunmaktadır. Google, Microsoft, Facebook,Apple, Skype gibi bir çok dev firmanın Avrupa merkezleri Dublin’de bulunmaktadır.

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Boyunca Konaklama Seçenekleri

İrlanda’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler okulların kampüsünde bulunan yurtlarda konaklayabilirler. Bu yurtlarda genelde bir ve iki kişilik odalar bulunur. Bazı odalarda mutfak ve banyo oda içerisindedir, bazı yurtlarda ise odanın dışında diğer odalarla paylaşımlı şekilde kullanılır. Bu tamamen bütçenize göre belli olacak bir durumdur.

İrlanda’da bir diğer alternatif ise daire seçeneğidir. Tek başınıza veya bir arkadaşınız ile birlikte daire kiralayabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu