KANADA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Kanada Üniversitelerinin tümü köklü ve kaliteli eğitim veren kurumlardır. Gerçekten kalite ve kalitesiz diye üniversiteleri ayırmak imkansızdır. Kanada’da Üniversite eğitimi Avrupa ülkelerine göre maliyetli olabilir fakat ülkedeki tüm üniversitelerin dünya çapında geçerliliği vardır.

 

Kanada’da Üniversite Eğitimi ve Giriş Şartları

Kanada’da üniversite eğitimi alabilmeniz için öncelikle İngilizce yeterliliğe sahip olmanız gerekir. Kanada Üniversitelerinin çoğu IELTS 6.0-6.5 bandında bir skor isterler. Bunun yanı sıra başvurduğunuz üniversite transkriptinizi incelediğinde eğitim almak istediğiniz bölüme uygun olduğunuz kanaatine varmalıdır.

 

Kanada Üniversiteleri Giriş Sınavı Yapıyor mu ?

Mühendislik , mimarlık , tıp gibi bölümlerde okumak isteyen öğrencilerin eğitim almak istediği üniversitede giriş sınavına girmeleri gerekebilir. Giriş sınavlarında öğrenciler başvurdukları bölümlere göre içeriği değişen sınavlara girmektedir.

 

Foundation Programı Nedir ?

Kanada’daki üniversitelerden foundation okuyarak da kabul alabilirsiniz. Foundation (bölüm hazırlık) programının içeriği, alacağınız lisans programına göre değişir. Örneğin ; ‘’mühendislik hazırlık’’ , ’’tıp hazırlık’’ gibi bölümlere yönelik foundation programları vardır. Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler bu foundation programlarında üniversitenin istediği ortalamayı tutturarak direk üniversitelerin lisans ve yüksek lisans bölümüne kabul alabilir. Bazı üniversiteler ise her şartta mutlaka giriş sınavı uygulayabilir.

 

Öğrencilere Çalışma İzni

Kanada’da Üniversite Eğitimi almak isteyen öğrenciler akademik yıl boyunca 20 saat, yaz tatillerinde tam zamanlı çalışma hakkına sahiptirler. Öğrencileri eğitimlerine başladıktan andan itibaren çalışma iznine sahip olurlar.

 

Kanada’Da Üniversite Eğitimi Maliyetleri

Kanada’da tarihi yüzyıllara dayanan , dünya sıralamasında yüksek ve her ülkede geçerliliği olan üniversiteler maalesef maliyet olarak yüksektir. Bu üniversitelerin fiyat aralığı yıllık 15-20 bin Kanada doları olarak değişmektedir.Ekonomik imkanı olan öğrenciler için Kanada’da eğitim almak çok iyi bir seçenektir ancak ekonomik durumu uygun olmayan öğrenciler için alternatifler de mevcuttur.

 

Ekonomik Üniversite Alternatifleri Nelerdir ?

Avrupa’da İngilizce eğitim veren, tarihi yüzyıllara dayanan, dünya sıralamasında ilk 500, 300 ,200’de bulunan , Türkiye ve dünyada geçerliliği olan köklü üniversiteler vardır. Bu üniversitelerin yıllık maliyeti 3 bin euro ile 7 bin euro arasında değişmektedir. Tüm alternatifler için İntergenç ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu