MACARİSTAN’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İntergenç Yurtdışı Eğitim hem Türkiye hem de Macaristan’da resmi kayıtlı olarak faaliyet gösteren tek Türk firmasıdır. Macaristan’a varıştan sonra da size kendi ekibi ile hizmet sunar, aracı kişilerle iş yapmaz. Ayrıca en iyi Macar üniversitelerinin resmi temsilcisidir.

 

Macaristan’da üniversite eğitimi alarak hayal ettiğiniz kalitede eğitime bütçenize uygun şartlarda erişebilirsiniz.Macaristan Üniversiteleri sadece Avrupa ve Türkiye’de değil , aynı zamanda Amerika, Kanada gibi bir çok ülkede denkliğe sahiptir. Macaristan’da üniversite eğitimi almanız için Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmez. Tek ihtiyacınız olan lise diplomasıdır.

Macaristan Üniversiteleri kabul şartları nelerdir ?

Macaristan’da eğitim programlarına katılabilmek için iki seçenek bulunmaktadır. Lisans/yüksek lisans programlarına direk birinci sınıftan başlayabilir ya da üniversitelerin bölüm hazırlık programlarına katılarak lisans/yüksek lisans eğitimi için hazır hale gelebilirsiniz.

Macaristan üniversiteleri ; mimarlık, mühendislik, tıp gibi yüksek donanım gerektiren bölümlerde giriş sınavı uygularlar.

Giriş kriterlerine üniversitelerdeki bölümlere göre bir göz atalım :

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler iletişim,işletme,satış-pazarlama,gazetecilik,uluslarası ilişkiler gibi bölümler seçer iseler üniversiteler tarafından sadece İngilizce yeterlilik aranır.Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise önce üniversitede İngilizce hazırlık programına katılabilirsiniz.

Tasarım-sanat programlarında ise İngilizce yeterliliğe ek olarak okumak istediğiniz bölüme olan ilginizi ve aynı zamanda yeteneğinizi gösteren bir portfolya hazırlamanız gerekir.

 

Mimarlık,tıp ve mühendislik bölümleri için ise giriş sınav bilgileri aşağıdaki gibidir.

 

Mimarlık bölümü için ;

 El çizimi

 Matematik

 Fizik

 

Tıp Bölümü için ;

 Biyoloji

 Kimya

 

Mühendislik bölümü için;

 Matematik

 Fizik

 

*Tüm bölümler için İngilizce yeterlilik şarttır. İngilizce yeterliliğinizi IELTS veya TOEFL sınavı ile belgeyebilirsiniz.

 

Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrenciler giriş sınavını geçemezler ise Üniversite Hazırlık(Foundation) olarak adlandırılan bölüm hazırlık programlarına katılabilirler.

Bölüm Hazırlık (Foundation) Nedir?

Bölüm hazırlık eğitimi süresince öğrenciler, üniversite eğitiminde kendilerine lazım olacak gerekli dersleri görerek yeterli alt yapıyı edinilirler ve üniversite eğitimlerine bu programın ardından devam ederler.Macaristan’da üniversite hazırlık programlarına katılabilmek için orta seviye (intermediate) İngilizce seviyesine sahip olmanız gerekir. Eğer orta seviye İngilizce bilmiyor iseniz ; önce İngilizce hazırlık daha sonra da bölüm hazırlık programına katılarak üniversite eğitimine hazır hale gelebilirsiniz.

Macaristan’da Eğitim Maliyetleri

Macaristan’da eğitim maliyetleri ise bir çok batı ülkesine göre daha ekonomiktir. Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrenciler dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 300’ün içerisinde yer alan ve tarihi yüz yıllara dayanan üniversitelere yıllık ortalama  5-6 bin euro ortalama ücret öderler. Bu kalitede üniversitelerin yıllık ortalama maliyeti İngiltere,Amerika ,Kanada gibi ülkelerde 20 bin euro civarındadır.

Macaristan’daki özel üniversitelerde ise yıllık ortalama 3000-7000 euro arası ödeyerek eğitim görebilirsiniz.

Macaristan’daki eğitim maliyetleri ile Türkiye’deki özel üniversitelerin maliyetlerini kıyasladığımız zaman ise maliyetlerin Türkiye’deki özel üniversiteler ile aynı veya daha ekonomik olduğunu göreceksiniz.

 

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için sizlere tavsiye ettiğimiz bazı üniversiteler aşağıdaki gibidir :

 Semmelweis Üniversitesi

 Corvinus Universitesi

 International Business School (IBS)

 ELTE

 McDaniel College

 Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ( Budapeşte Teknik Üniversitesi )

 Budapest Metropolitan Universitesi

 Duna College

Bilgi İstek Formu