Macaristan'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

”Budapeşte merkezli bir Türk firması : İntergenç”

Budapeşte’de yakından takip ettiğimiz öğrencilerimizin tecrübelerine göre yaşam maliyetlerini derledik.

Macaristan’da üniversite eğitimi maliyetlerini göz önünde bulundurursak, bu seçeneğin artık bir lüks değil de eğitim seçeneği olarak hayatımıza girmiş olduğu gerçeğini rahatça görebiliriz. Macaristan’da eğitim ve yaşam maliyetlerini üniversite ücretleri, yaşam ve konaklama maliyetleri olarak üç başlıkta ele alarak ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

 

Macaristan para birimi Macar Forintidir(HUF). Ancak bu yazımızda sizler için daha anlaşılır olması için tüm maliyetleri Euro üzerinden anlatacağız. Zaten Macaristan üniversiteleri yıllık eğitim ücretlerini EUR/USD üzerinden belirlemektedir.

 

Ayrıca Macaristan’ın para birimi Forint olduğu için daha ekonomik bir ülkedir, para birimi Euro olsaydı daha pahallı bir ülke olurdu tezi kesinlikle yanlıştır. Türk Lirası değer kaybettiği zaman sadece Euro değil, birçok para birimi karşısında değer kaybeder. Macaristan’ın para birimi Forint bile olsa bir Avrupa Birliği üyesi olarak ülkedeki ekonomik gelişmeler ve ülke içi dinamikler Euro endekslidir diyebiliriz. Türkiye’deki döviz kurları değiştiğinde marketteki en temel ürünlerin bile fiyatının değişmesinden bu sisteme aslında hakimiz.

 

Macaristan eğitim ve yaşam maliyetleri açısından ekonomik bir ülke midir? Evet! Ancak bu para birimi ile bağlantılı bir konu değildir.

 

Macaristan Üniversiteleri Eğitim Ücretleri 

  • Macaristan’da işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler, pazarlama, medya ve iletişim gibi bölümler yıllık 3500 Euro ile 5000 Euro,
  • Macaristan’da mühendislik, mimarlık gibi teknik bölümler 6000-6500 Euro,
  • Macaristan tıp fakülteleri yıllık ücretleri yıllık 16200 USD ile 18200 USD,
  • Macaristan’da veterinerlik yıllık 12480 Euro,
  • Macaristan’da tasarım bölümleri ise 3500-5000 Euro aralığındadır ve seçtiğiniz üniversiteye göre değişmektedir.

 

Macaristan’da Konaklama Maliyetleri

Macaristan’da eğitim alan öğrenciler için yurt ve daire olmak üzere iki tür konaklama seçeneği mevcuttur. Yurtları üniversite yurtları ve özel yurtlar olarak ikiye ayırmalıyız. Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler genellikle devlet üniversitelerinin yurtlarını eski olmasından ötürü tercih etmemekte, özel yurtlarda veya dairede konaklamayı tercih etmektedirler.

  • Özel yurtlarda çift kişilik odalar aylık 250-300 Euro, tek kişilik içerisinde banyo-mutfak-yatak odası dahil her şey bulunan apart tarzında odalar ise aylık 400-500 Euro aralığındadır.
  • Stüdyo bir daire tutmak isterseniz faturalar dahil aylık 400-450 Euro aralığında bir maliyeti olacaktır.
  • Bir arkadaşınız ile beraber 2 odalı bir eve çıkmak isterseniz bu seçenek en rahat ve konforlu seçenek olabilir. Çünkü aylık 550-600 Euro civarı fatura dahil iki odalı evler mevcuttur ve kişi başı 300 Euroluk bir maliyeti geçirmeden kendi evinizde rahatça konaklayabilirsiniz.

 

Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü Macaristan’da konaklama seçenekleri olarak en çok özel yurtlar ve daireler tercih edilmektedir.

 

Macaristan’da Yaşam ve Ulaşım Maliyetleri

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler için aylık ulaşım kartı 3450 Forint, yani yaklaşık 80 Türk Lirasına tekabül eder. Bu ulaşım kartı ile metro, tramvay ve otobüs gibi tüm ulaşım araçlarını sınırsız kullanabilirsiniz.

Bir öğrencinin yeme-içme ve gerekli sosyal hayatı yaşaması için gerekli yaşam masrafları ise aylık 300-350 Euro arasındadır. Aslında öğrenciden ziyade yetişkinler dahil tüm bireylerin ortalama yaşam masrafları bu düzeydedir.

 

Macaristan’da Eğitim ve Türkiye Özel Üniversiteleri Maliyet Karşılaştırması

Eskiden yazımızın bu bölümünde böyle bir karşılaştırma var idi. Ancak yakın zamanda gereksiz gördüğümüz için kaldırdık. Çünkü yurtdışı eğitim bir kaçış veya alternatif değil, bir tercihtir. Kendisini bu hedefe odaklamamış ve alt yapı olarak hazırlanmamış bir öğrenci, sadece çevresinden duyduğu ”Macaristan’daki üniversiteler Türkiye’deki özel üniversiteler ile aynı maliyete geliyormuş” lafından yola çıkarak, hem de üniversitelerin açılmasına sadece bir kaç ay kala son bir umut olarak bu işe girişirse, harcadığı tüm zaman ve para boşa gider. İşte asıl maliyet karşılaştırması budur.

 

O yüzden bizim önceliğimiz öğrencinin temel ihtiyaçlarını belirleyip, kendisine en uygun üniversiteyi kalite ve ekonomi kriterlerini göze alarak seçmek, eğer öğrencinin Macaristan’da okumak istediği bölüme yönelik mesleki hazırlığa ihtiyacı var ise (örneğin; tıp hazırlık, mühendislik hazırlık) bu hususa yönelik çalışmaları yapmak, tüm bunların sonucunda da öğrenci maliyet olarak karşılayabiliyorsa, Türkiye üniversiteleri ile aynı maliyette olduğu için değil geleceği için daha iyi bir seçenek olduğu için bu yola beraber çıkmayı tercih ederiz.

 

Siz de araştırmaya başladığınızda göreceksiniz ki kişinin hedef ve ihtiyaçlarına göre değişen bir çok mali husus olacaktır. Genel geçer sağlıksız karşılaştırmalar yerine bizlerle iletişime geçmenizi ve sizlere ayrıntılı bir şekilde yardımcı olmayı arzu ederiz. Sevgiler, İntergenç…

 

Örnek öğrenci ulaşım kartı :

Bilgi İstek Formu

    Bilgi İstek Formu