Macaristan'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Macaristan’da üniversite eğitimi almak ile Türkiye’de özel üniversitede eğitim almak aynı maliyetlere denk gelmektedir. Macaristan’da eğitim almanın maliyeti tıp fakülteleri hariç tüm bölümler için yıllık 3.000-6.500 Euro aralığındadır. Tıp fakülteleri ise yıllık 13-15.000 Euro aralığındadır. Ancak Macaristan’ın tıp eğitimi alanında dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğunu unutmamak gerekir.

 

Macaristan’da eğitim alan öğrenciler için yurt ve daire olmak üzere iki tane konaklama seçeneği mevcuttur. Yurtlar ise üniversite yurtları ve özel yurtlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler genellikle devlet üniversitelerinin yurtlarını eski olmasından ötürü tercih etmemekte, özel yurtlarda veya dairede konaklamayı tercih etmektedirler.Özel yurtların kirası aylık 200-500 Euro  aralığındadır. İki öğrenci ev tutuğunda ise kişi başı aylık 250-300 Euro civarı ödeyerek iki kişinin kalabileceği bir ev tutabilirler. Stüdyo evler ise aylık 300-400 Euro aralığındadır.

 

Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü Macaristan’da konaklama seçenekleri olarak en çok özel yurtlar ve daireler tercih edilmektedir.

 

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler için aylık ulaşım kartı 3450 Forint, yani yaklaşık 50 tl’dir. Bir öğrencinin yaşam maliyetleri ise konaklama hariç aylık 200 Euro civarındadır.

 

Macaristan’da üniversite eğitimi olanaklarını değerlendirirken Türkiye’deki maliyetler ile karşılaştırmanızı tavisye ederiz.

 

Yazının girişinde belirttiğimiz gibi Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrenciler için yıllık 3.000 Euro ücetli okullar olduğu gibi yıllık 6.5000 Euro ücretli okullar da vardır.

 

• Macaristan yıllık eğtim ücretini ortalama 5.000 Euro olarak hesaplayalım.

• Aylık konaklama masrafını 250 Euro , yaşam masrafını ise 200 Euro olarak hesaplayalım.

• Macaristan’da semester tatili dahil bir akademik dönemin 9 ay olduğunu da unutmayalım.

• Bir akademik dönem yılı masrafınız 9050 Euro tutmaktadır. Türkiye’de döviz kuru sürekli değiştiği için hesap ettiğimiz meblağı Türk Lirasına çevirme işini size bırakıyoruz.

 

Türkiye’de özel bir üniversitede ortalama yıllık ücret 20.000 TL’dir.  

 

• Aylık konaklama masrafı 900 TL ( İstanbul’da yurtlar en az aylık 1.000 lira )

• Aylık ulaşım, yeme – içme dahil ortalama masraf 1.000 TL ve diğer çeşitli masrafları da hesaba katarsak bir akademik yılın ortalama masrafı 40 bin TL olarak çıkmaktadır.

 

Macaristan’da eğitim alacağınız üniversitelerin yüzyıllara dayanan tarihini ve mimarlık, mühendislik, ekonomi,tıp gibi alanlarda dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 300’e, ilk 500’e giren üniversiteler olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca üniversitenizin yıllık ücretinin 5.000 Euro’dan az olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

 

Örnek ulaşım kartı :

Bilgi İstek Formu

Bilgi İstek Formu