Macaristan'da Eğitim Zorlukları

Macaristan’da Eğitim ve Gerekli Yabancı Dil Yeterliliği

Macaristan’da eğitim alan öğrencilerin yaşadığı en büyük zorluk hazırlık eğitimi boyunca dil öğrenirken yaşadıkları sorunlardır. İngilizce seviyesi ‘’intermediate’’ (B1- orta seviye) olmayan öğrenciler için bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi yeterli olmamaktadır.

 

Ayrıca Macaristan’da eğitim almak isteyip de sadece başlangıç seviyesinde İngilizce bilen öğrenciler adaptasyon sorunu yaşamakta, arkadaş edinememekte ve dolayısıyla İngilizce pratik yapamadığı için yerinde saymaktadır. Orta seviye İngilizce bilgisi olan öğrencilere bir yıl hazırlık eğitimi yeterli olduğu gibi, hem arkadaş edinip sosyalleşebiliyor, hem de ülkeye adaptasyon sorunu yaşamıyor.

 Peki İngilizce seviyesi başlangıç seviyesinde olanlara ne öneriyoruz ? – Macaristan’da Eğitim

Macaristan’da eğitim almak istiyorsanız ve dil seviyeniz başlangıç seviyesinde ise,  iki yıl hazırlık eğitimine ihtiyacınız var demektir. İlk yıl genel İngilizce, ikinci yıl ise bölüme yönelik hazırlık eğitimi almanız gerekecek.(Buna çözüm olarak sizlere 1 yıllık yoğun hazırlık programı hazırladık, yazının devamında ayrıntılarını okuyabilirsiniz.)

Neden İngilizce Hazırlık Okuduktan Sonra Ek Olarak Bölüm Hazırlık Okumam Gerekiyor ?

Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin  karşılaştığı bir diğer zorluk ise mühendislik, tıp bölümleri, mimarlık ve tasarım gibi bölümlerde gerekli alt yapıya sahip olmadıkları için zorluk çekmeleridir.

Macaristan Üniversitelerinden kabul almak için Türkiye’deki üniversite sınavında başarı göstermeniz gerekmez ancak bir çok bölümde Macar üniversiteleri kendi giriş sınavını yapar. Örneğin; Macaristan’da işletme ve mühendislik okumak isteyen öğrenciler matematik ve İngilizce(mühendislik için ek olarak fizik), tıp bölümü okumak isteyen öğrenciler de biyoloji, kimya, tıp İngilizcesi derslerinden sınava girerler.

 

Bir üst paragrafta belirttiğimiz sebeplerden ötürü Macaristan’da eğitim almak isteyen bir öğrencinin bölüm hazırlık programlarına katılarak, İngilizce dersinin yanında mesleki İngilizce ve giriş sınavına yönelik alan derslerini kapsayan bir hazırlık eğitimi alması gerekir. Bu programlara İngilizce seviyesi B1 altı olan öğrenciler alınmadığı için, başlangıç seviyesinde olan ve Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin karşısına iki yıl hazırlık süreci çıkmaktadır.

 

Macaristan’da eğitim alacağınız üniversitelerin dünya sıralamasında üst sıralarda, köklü ve kaliteli üniversiteler olduğunu düşünürsek, lisans eğitimi boyunca ihtiyacınız olacak gerekli alt yapıyı sağlamak açısından da bölüm hazırlık programları hayati önem taşımaktadır.

İngilizce Seviyem B1 Değil, 2 yıl Hazırlık Eğitimi Almak İstemiyorum.-Macaristan’da Eğitim

Macaristan üniversitelerine sadece bir yıllık hazırlık eğitimi ardından yerleşebilmek istiyorsanız ” SMARTVERSITY PATHWAY ” iki yılda verilen hazırlık eğitimini bir yılda veren 900 saatlik müfredatıyla Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin can simidi niteliğinde bir eğitim programıdır.

 

Programa kabul şartı : A2 seviyesinde İngilizce seviyesine sahip olanlar

Başvuru şartı : Lise mezunu ve İngilizce A2 seviyesinde olmak

Süre : İki akademik dönem

Müfredat : 

-500 saat akademik İngilizce

-15 saat akademik oryantasyon / Avrupa üniversiteleri ve bölüm seminerleri/

-30 saat uluslararası üniversite deneyimi – akademik eğitim adaptasyonunun sağlanması maksadıyla Amerikan Üniversitesinde fakülte derslerine katılım hakkı /B1 sonrası/

-120 saat biyoloji, 120 saat kimya ( medikal İngilizce dahil ) veya 120 saat matematik, 120 saat fizik ( teknik İngilizce dahil )

-60 saat fakültelerin giriş sınavları için hazırlık ve giriş sınavları

-20 saat IELTS ve TOEFL hazırlık

-10 saat yüz yüze yapılan birebir veya skype mülakatlarına hazırlık eğitimi

 

Başlangıç tarihi : Eylül

Hazırlık ücreti : 6790 USD

Başvuru ücreti : 500 USD

Konaklama ücreti : 1900 USD ( Eğitim boyunca toplam ücret )

Program hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 

MACARİSTAN'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI

MACARİSTAN'DA TIP EĞİTİMİ

MACARİSTAN DEVLET BURSU

Bilgi İstek Formu