Macaristan’da Eğitim Zorlukları

Macaristan’da Eğitim ve Gerekli Yabancı Dil Yeterliliği

Macaristan’da eğitim alan öğrencilerin yaşadığı en büyük zorluk hazırlık eğitimi boyunca dil öğrenirken yaşadıkları sorunlardır. İngilizce seviyesi ‘’intermediate’’ (B1- orta seviye) olmayan öğrenciler için bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi yeterli olmamaktadır.

Ayrıca Macaristan’da eğitim almak isteyip de sadece başlangıç seviyesinde İngilizce bilen öğrenciler adaptasyon sorunu yaşamakta, arkadaş edinememekte ve dolayısıyla İngilizce pratik yapamadığı için yerinde saymaktadır. Orta seviye İngilizce bilgisi olan öğrencilere bir yıl hazırlık eğitimi yeterli olduğu gibi, hem arkadaş edinip sosyalleşebiliyor, hem de ülkeye adaptasyon sorunu yaşamıyor.

Peki İngilizce seviyesi başlangıç seviyesinde olanlara ne öneriyoruz ? – Macaristan’da Eğitim

Macaristan’da eğitim almak istiyorsanız ve dil seviyeniz başlangıç seviyesinde ise,  iki yıl hazırlık eğitimine ihtiyacınız var demektir. İlk yıl genel İngilizce, ikinci yıl ise bölüme yönelik hazırlık eğitimi almanız gerekecek.(Buna çözüm olarak sizlere 1 yıllık yoğun hazırlık programı hazırladık, yazının devamında ayrıntılarını okuyabilirsiniz.)

Neden İngilizce Hazırlık Okuduktan Sonra Ek Olarak Bölüm Hazırlık Okumam Gerekiyor ?

Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin  karşılaştığı bir diğer zorluk ise mühendislik, tıp bölümleri, mimarlık ve tasarım gibi bölümlerde gerekli alt yapıya sahip olmadıkları için zorluk çekmeleridir.

Macaristan Üniversitelerinden kabul almak için Türkiye’deki üniversite sınavında başarı göstermeniz gerekmez ancak bir çok bölümde Macar üniversiteleri kendi giriş sınavını yapar. Örneğin; Macaristan’da işletme ve mühendislik okumak isteyen öğrenciler matematik ve İngilizce(mühendislik için ek olarak fizik), tıp bölümü okumak isteyen öğrenciler de biyoloji, kimya, tıp İngilizcesi derslerinden sınava girerler.

Bir üst paragrafta belirttiğimiz sebeplerden ötürü Macaristan’da eğitim almak isteyen bir öğrencinin bölüm hazırlık programlarına katılarak, İngilizce dersinin yanında mesleki İngilizce ve giriş sınavına yönelik alan derslerini kapsayan bir hazırlık eğitimi alması gerekir. Bu programlara İngilizce seviyesi B1 altı olan öğrenciler alınmadığı için, başlangıç seviyesinde olan ve Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin karşısına iki yıl hazırlık süreci çıkmaktadır.

Macaristan’da eğitim alacağınız üniversitelerin dünya sıralamasında üst sıralarda, köklü ve kaliteli üniversiteler olduğunu düşünürsek, lisans eğitimi boyunca ihtiyacınız olacak gerekli alt yapıyı sağlamak açısından da bölüm hazırlık programları hayati önem taşımaktadır.

İngilizce Seviyem B1 Değil, 2 yıl Hazırlık Eğitimi Almak İstemiyorum.-Macaristan’da Eğitim

Macaristan üniversitelerine sadece bir yıllık hazırlık eğitimi ardından yerleşebilmek istiyorsanız SMARTVERSITY INTERNATIONAL PATHWAYS ” iki yılda verilen hazırlık eğitimini bir yılda veren yoğun müfredatıyla Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin can simidi niteliğinde bir eğitim programıdır.