Macaristan'da Eğitim Zorlukları

Macaristan’da eğitim alan öğrencilerin yaşadığı en büyük zorluk hazırlık eğitimi boyunca dil öğrenmede yaşadıkları sorunlardır. İngilizce seviyesi ‘’intermediate’’ (orta seviye) olmayan öğrenciler için bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi yeterli olmamaktadır.

 

Ayrıca Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyip de başlangıç seviyesinde İngilizce bilen öğrenciler adaptasyon sorunu yaşamakta, arkadaş edinememekte ve dolayısyla İngilizce pratik yapamadığı için yerinde saymaktadır. Orta seviye İngilizce bilgisi olan öğrenci hem arkadaş edinip sosyalleşebiliyor, bu sayede İngilizce pratik yapabiliyor, hem de bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi yeterli oluyor.

 

Peki İngilizce seviyesi başlangıç seviyesinde olanlara ne öneriyoruz ?

Sadece İntergenç’e özel bir hizmet ile öğrencilerimiz bunun da üstesinden gelecektir. İngilizce seviyesi başlangıç düzeyinde olan öğrencilerimize İrlanda’da özel bir anlaşma yaptığımız dil okulunu tavsiye ediyoruz. Yapmış olduğumuz özel anlaşma sayesinde Macaristan’da üniversite okuyacak öğrencilerimiz ekonomik bir maliyete bu programa katılabilirler.

 

İrlanda’nın anadili İngilizce olduğu için öğrencinin dil seviyesi başlangıç bile olsa 1 akademik eğitim yılında yeterli seviyeye gelebilirler. Çünkü sokakta, okulda, evde, yurtta her yerde İngilizce konuşulur ! Denize düşen bir şekilde yüzmeyi öğrenir.

 

Ayrıntılı bilgi için bu linkteki yazımızı okumanızı rica ederiz.

 

Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin yaşadığı bir diğer zorluk ise bazı özel üniversitelerin İngiliz ve Amerikan üniversiteleri ile partner olduğunu öne sürerek çift diploma verdiğini belirtmesidir. International Business School ( IBS Budapeşte ) ve McDaniel College bu konuda güvenilecek üniversitelerdir. Bunun dışındaki özel üniversitelerin bu konudaki vaadlerini dikkatlice araştırmak gerekir.

 

IBS Budapest , İngiliz Buckingham Üniversitesi’nin partneri olduğu gibi McDaniel College ise bir Amerikan üniversitesidir.

 

Macaristan’da üniversite eğitimi boyunca öğrencilerin karşılaştığı bir diğer zorluk ise mühendislik, tıp bölümleri ve mimarlık bölümünde gerekli alt yapıya sahip olmadıkları için zorluk çekmeleridir.

 

Bunun üstesinden gelmeniz için Macaristan’daki üniversitelerin sunmuş olduğu bölüm hazırlık programlarına katılmanızı tavsiye ederiz. Muhendislik hazırlık ( pre-engineering ), tıp hazırlık ( pre-medical ), mimarlık hazırlık ( pre-architecture ) eğitimi boyunca lisans eğitiminde size lazım olacak gerekli alt yapıyı edinir ve eksiklerinizi tamamlarsınız.  Örneğin tıp hazırlık boyunca ; biyoloji, kimya , fizik ,tıp İngilizcesi gibi dersler görerek lisans programına hazır hale gelirsiniz.

 

Bölüm hazırlık programlarına katılabilmek için ‘’intermediate’’ yani orta seviye İngilizce seviyesine sahip olmak gerekir.

 

Örnek tıp hazırlık ( Pre-Medical ) haftalık ders programı :

Örnek mimarlık hazırlık ( Pre-Architecture ) haftalık ders programı : BME Mimarlık hazırlık dersleri

Bilgi İstek Formu