Macaristan'da Oturum Kartı ve Sigorta

Sizlere bu yazımızda öğrenim amaçlı oturum izni başvurusundan, oturum kartının Macaristan’daki göçmenlik ofisinden teslim alınmasından, teslim sırasında ibraz edilmesi gereken evraklardan ve Macarsitan’da ihtiyacınız olan ve aynı zamanda yaptırmanız zorunlu olan sağlık sigortasından bahsedeceğiz.

 

Macaristan’da Üniversite Eğitimi İçin ‘’öğrenim amaçlı oturum izni başvurusu’’ :

 Macaristan’da eğitim almak isteyen Türk öğrenciler vize başvurularını Türkiye’deki Macaristan konsolosluğu aracalığı ile yaparlar. Aslında bu başvurunun adı Macaristan öğrenim amaçlı oturum izni’dir. Türkiye’de bir çok kişi tarafından öğrenci vizesi şeklinde telafuz edilir.

 

Macaristan konsolosluğu tarafından tüm evraklarınız kontrol edilip onaylandıktan sonra evraklarınız Macaristan’daki göçmenlik ofisine gönderilir ve Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için son karar burada çıkar.

 

Oturum izni başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde Türkiye’deki Macaristan Konsolosluğu sizi arayarak sonucu bildirir ve sizi konsolosluğa pasaportunuzu teslim almaya davet eder. Pasaportunuzu teslim aldığınızda D vizesine sahip olduğunuzu göreceksiniz. Macaristan D vizesi tek girişlidir ve bir ay ( 30 günlük ) bir vizedir. Oturum kartları Macaristan’daki göçmenlik ofisinden teslim edildiği için Macaristan’a giriş yapabilmek için bir vizeye ihtiyacınız vardır. İşte D vizesi ülkeye giriş yapmanızı sağlayan tek girişli vizedir. Macaristan’a eğitim almak için gelen öğrencilerin bir ay içerisinde göçmenlik ofisine giderek oturum kartlarını almaları gerekir.

 

Sigorta

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Bu sigortalardan en bilindik ve yaygın olanı Medicover öğrenci sağlık sigortasıdır. Sigorta firmasının Macaristan’da anlaşmalı olduğu özel ve devlet hastanelerinden hizmet alabilirsiniz. Yıllık sigorta ücreti 250 euro’dur. Macaristan’da eğitim almaya gelen öğrencilerin göçmenlik ofisinden oturum kartlarını alabilmeleri için kaldıkları süreyi kapsayan bir sigorta poliçesi ibraz etmeleri gerekir.

 

Oturum kartınızı alabilmek için sigorta poliçesi dışında gerekli diğer evraklar :

 

• Certificate of Study – Macaristan’a üniversite okumaya gelen her öğrenci üniversitesine giderek enrolment ( kayıt tamamlama ) işlemi yapar. Bu işlemden sonra üniversite tarafından size ‘’certificate of study ‘’ verilir.

• Kalış sürenizi kapsayan kira kontratı.

• Yurtta kalıyorsanız yurt müdürünün , evde kalıyorsanız ev sahibinin imzalamış olduğu adres kartı.

• İki tane biometrik fotoğraf.

 

Bu belgeleri ibraz ettikten sonra aşağıda örneğini gördüğünüz oturum kartını alabilirsiniz. Oturum izni bir yıllık verilecektir ve bir yılın sonunda oturum uzatma işlemi yapılacaktır. Oturum izninizi Türkiye’ye dönmeden Macaristan’daki göçmenlik ofisinden uzatabilirsiniz. Ayrıca Macaristan’da oturum izni olan öğrenciler diğer AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilir ve en fazla 90 gün kalabilirler.

 

Örnek oturum kartı :

Bilgi İstek Formu