POLONYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Polonya, son yıllarda yurtdışı eğitim seçenekleri arasına girmiş bir ülkedir. Ülke özellikle Avrupa Birliğine girdikten sonra bir çok alanda eskiye nazaran hızla kalkınmaya başladı ve eğitim alanında da yatırımlar yapıldı. Polonya Üniversiteleri, Avrupa Birliğinden maddi olarak destek ve hibe almaktadır. Polonya’da üniversite okumak isteyen AB vatandaşlarına üniversiteler ücretsiz, AB vatandaşı olmayan diğer ülke vatandaşları  ise yıllık ortalama 3.000 euro gibi ekonomik eğitim ücretleri öderler.

 

Polonya’da Üniversite Okumanın Avantajları ?

Polonya’da eğitim almayı bir anahtar olarak görebilirsiniz.  Sizlere ne demek istediğimizi ayrıntılı bir şekilde açıklamak isteriz. Öncelikle şu soruyu soralım ; yurtdışında nasıl bir üniversitede eğitim almalıyım ?

 

         • Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer alan bir üniversite. (YÖK sadece ilk 1000’de olan üniversitelere denklik vermektedir.)

         • Geçmişi olan, köklü bir üniversite. Köklü üniversitelerin bir eğitim tecrübesi ve geleneği vardır.

         • İngilizce eğitim veren bir üniversite.

         • Ekonomik bir üniversite.

 

Sadece ilk üç seçeneği göz önünde bulundurduğumuzda bir çok ülke bulunmaktadır. Ancak son seçenek, yani ekonomik olma seçeneğini de eklediğimizde elimizde Polonya ve birkaç ülke kalmaktadır. Polonya’da üniversite eğtimi alarak dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya sahip olabilir ve ekonomik olarak daha iyi şartların olduğu bir ülkede de iş bulabilirsiniz. İşte bu yüzden Polonya’da üniversite eğitimini anahtar olarak tanımlamaktayız.

 

Polonya Üniversitelerine Kabul Şartları ?

Polonya’da eğitim almak için Türkiye’deki üniversite sınavında başarılı olmanız gerekmez. Bir çok bölüm için sadece diploma,transkript ve İngilizce yeterliliği gerekirken mimarlık ve mühendislik bölümlerinde matematik , el çizimi ( mimarlık ) giriş sınavları vardır. Eğer bu sınavları geçemez iseniz sizi okumak istediğiniz bölüme hazırlayan foundation ( bölüm hazırlık ) programları vardır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler bu programlara katılarak hem İngilizce öğrenirken hem de okuyacakları bölüm ile alakalı dersler görürler.

 

Eğer sadece İngilizce hazırlık yeterliliği isteyen bir bölümde okuyacaksanız o zaman bir akademik yıl İngilizce hazırlık programına katılabilirsiniz.

 

Polonya’da Eğitim ve Denklik

Polonya’da Üniversite okuyacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus da denkliktir. Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi YÖK sadece dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelere denklik vermektedir. Eğer gitmek istediğiniz üniversite ilk 1000’de değil ise Polonya’daki eğitiminize başlayacağınız sene Türkiye’deki üniversite sınavına girip belirli bir başarı ortalamasını tutturmanız gerekir. Almanız gereken puan Polonya’da okuyacağınız bölümlere göre değişir.

Bilgi İstek Formu