Cracow University of Technology

Krakow Teknoloji Üniversitesi

Cracow University of Technology’nin tarihi 17.yüzyıllara dayansa da, resmi olarak 1946’da kurulduğu kabul edilmektedir. Polonya’nın Krakow şehrinde kurulan üniversitenin kampüsü şehrin merkezine yakın bir mesafede bulunmaktadır. Üniversitenin kampüsünde kütüphane, laboratuvarlar, bilgisayar odaları, araştırma merkezleri, kafe ve spor alanları gibi öğrencilere sunulan olanaklar yer almaktadır.

 

Cracow University of Technology lisans, lisans üstü ve doktora düzeyinde toplamda 14.500 öğrenciye sahiptir. Geniş bir lisans ve lisans üstü programa sahip olan üniversitenin 7 adet Lehçe fakültesi ve 5 adet İngilizce fakültesi bulunmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinden öğrencilerin de tercihi olana Cracow University of Technology, eğitimde ve araştırmada yüksek etik standartları ve yüksek bilimsel düzeyi uygulamaktadır. Üniversitede yer alan 1200 araştırmacı ve akademisyenlerin çoğu, ulusal ve uluslararası araştırma ekiplerine katılan seçkin profesyonellerden oluşmaktadır.

 

Polonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri olan Cracow University of Technology, öğrencilerinin gelişimi ve uluslararası dünya görüşüne sahip olmaları için Erasmus ve benzeri öğrenci değişim programlarına sahiptir. Üniversite, dünya çapında 47 ülkede 100’den fazla üniversite ile araştırma ve öğrenci değişim iş birliğine sahiptir. Bu ülkeler arasında Fransa, Almanya, Hollanda, Finlandiya, Türkiye ve İspanya bulunmaktadır.

 

Üniversitenin Teknoloji Transfer Ofisi’nde pek çok araştırma yürütülmektedir. Yapılan araştırmalar Enterprise Europe Network, Euroxess ve Science Business gibi kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Cracow University of Technology, Polonya’nın Newsweek dergisinin yayınladığı bir araştırmada Polonya’daki en iyi teknik üniversite olarak gösterilmiştir.

Cracow University of Technology Lisans Programları

Cracow University of Technology Lisans programları 3 yıl sürmektedir. Üniversitenin uluslararası öğrenciler için oluşturduğu başvuru kılavuzunda yer alan gerekli evraklar arasında lise diploması, transkript, referans belgesi ve İngilizce dil seviyesini gösteren belge bulunmaktadır. Adaylar İngilizce dil seviyelerini IELTS’ten 6.0, TOEFL IBT’den 87 veya CAE, PTE, FCE gibi uluslararası geçerliliği olan diğer sınavlardan eş değer puan alarak kanıtlayabilmektedirler.

 

Cracow University of Technology İngilizce Lisans Programları

Bachelor of Science in Mechanics and Machine Design

Bachelor of Science in Civil Engineering

Bachelor of Science in Architecture

 

Cracow University of Technology Yüksek Lisans Programları

Cracow University of Technology Yüksek Lisans programları 2 yıl sürmektedir. Yüksek Lisans programlarına başvurmak isteyen adayların Lisans diplomasına, transkript belgesine, referans mektuplarına ve İngilizce yeterlilik belgesine ihtiyaçları vardır. Adaylardan IELTS 6.0 vey TOEFL IBT 87 skorlarında dil seviyesi beklenmektedir.

 

Cracow University of Technology İngilizce Yüksek Lisans Programları

Master of Science in Computer Science

Master of Science in  Innovative Chemical Technologies

Master of Science in  Architecture

Master of Science in Mechanics and Machine Design

Master of Science in Civil Engineering

Master of Science in Power Engineering

Master of Science in Landscape Architecture

Residence: Cracow University of Technology öğrencileri kentte yer alan ve farklı üniversiteden öğrencilerin de konakladığı özel yurtlarda kalabilmektedirler. Cracow kentinde yer alan yurt seçeneklerinin özellikleri birbirinden farklı olup, öğrenciler bütçelerine uygun olan birinde kalabilmektedir. Yurtlarda odalar farklı seçeneklerde olup, tek, iki veya daha fazla kişinin kalabileceği şekilde düzenlenmiştir. Mutfak, çamaşırhane, çalışma salonu, banyo ve tuvaletler ortak kullanım alanlarıdır. Bazı yurtlarda banyo ve tuvaletler oda içerisinde özel olarak yer almaktadır.

 

Öğrenci Evi: Cracow University of Technology öğrencileri, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ev veya oda kiralamaktadırlar. Genellikle hem şehir merkezine hem de kampüse yakın konumdaki yerlerde konaklama tercihleri yapılmaktadır. Öğrenci evleri internetten ya da üniversite panolarındaki ilanlardan bulunabilir. Öğrenciler genelde bütçelerine göre evlerde tek, iki, üç veya dört kişi kalabilmektedir. Herkesin kendine ait odaları olmakta, yemek ve kişisel harcamalar hariç tüm giderleri ortaklaşa karşılamaktadırlar.

Bilgi İstek Formu