Polonya'da Eğitimin Zorlukları

Her güzel şeyin olduğu gibi Polonya’da eğitim almanın da bazı zorlukları vardır. Bize göre en zorlu süreç İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin hazırlık senesi boyunca yaşadığı sıkıntılardır.

 

İngilizce seviyesi başlangıç düzeyinde olan öğrenciler için bir yıl İngilizce hazırlık yeterli olmamaktadır. Ayrıca belirtmeliyiz ki Avrupalı ve Polonyalı öğrencilerin İngilizce seviyeleri genelde ileri düzeyde olduğu için İngilizce hazırlık sınıfında ağırlıklı olarak Türkler ve Ortadoğulu öğrenciler olur.

 

Polonya’da üniversite eğitimi almayı hayal eden öğrenciler genelde daha karışık uluslararası bir ortam hayal etmektedir. Bu ortamı bulamadıklarında hayal kırıklığına uğradıkları gibi bir de sınıflarında çok Türk olunca İngilizce pratik yapma şansları olmaz.

 

Zorlukları nasıl aşarım ?

Sizlere tavsiyemiz Polonya’da üniversite eğitimi almaya karar verir vermez hemen İngilizce dersleri almaya başlamanız ve  İngilizce seviyenizi en azından orta seviyeye getirmektir. Evet Türkiye’de İngilizce öğrenmenin zorlukları vardır fakat orta seviye gelmek zor bir hedef değildir.

 

Tavsiyemiz : Bölüm Hazırlık

Orta seviye İngilizce bilgisine sahip öğrenciler Polonya’da foundation ( bölüm hazırlık ) programlarına katılabilirler . Bu programa katılabilmek için en az orta seviye İngilizce bilmeniz gerekir. Bu program boyunca hem İngilizce dersleri görmeye devam ederken bir yandan da bölümünüzle alakalı dersler göreceksiniz. Ayrıca bu programlarda daha çok uluslarası öğrenci bulunmaktadır , ortam olarak tatmin olacağınız bir sınıfta eğitim alacaksınız.

Bilgi İstek Formu