Slovakya'da Üniversite Eğitimi

”Slovakya’da Üniversite Eğitimi ve Tüm Merak Edilenler”

Slovakya adeta orta Avrupa’nın gizli ve keşfedilmemiş ülkelerinden bir tanesi. Uzun yıllar bugünün Çekyası ile beraber Çekoslovakya çatısı altında tek bir ülke olarak varlık gösteren ülke, 1993 yılında o zamanın Çek Cumhuriyeti ile yollarını ayırarak Slovakya olarak yoluna devam etti. Henüz yeni bir ülke olduğu için bir çoklarının pek bilgi sahibi olmadığı ülke Avrupa’nın kalbinde, komşuları Avusturya, Macaristan, Çekya ve Polonya tarafından çevrelenmiş, köklü eğitim kurumlarıyla Slovakya’da üniversite okumak isteyen öğrencileri bekliyor.

Slovakya’da Üniversite Okumak

Slovakya’da üniversite eğitimi deyince ilk akla gelen şehir başkent Bratislava ve onu takiben ülkenin ikinci büyük şehri olan Kosice şehridir. Viyana’ya 80 km, Budapeşte’ye 190 km mesafede bulunan başkent Bratislava özellikle Slovak Teknoloji Üniversitesi ve Comenius Üniversite ile öne çıkmaktadır.

Slovakya’da Üniversite Eğitimi ve Kabul Şartları

Slovakya üniversiteleri YKS sınavındaki sonucunuza göre öğrenci kabul etmezler. Üniversiteler üç şekilde yabancı öğrencilere kabul vermektedir. Eğer işletme gibi giriş sınavı gerekmeyen bir bölüme başvuruyorsanız diploma notunuz, lise transkriptinizdeki gerekli dersler ve İngilizce dil seviyeniz kabul almanızdaki etkenler olacaktır.

 

Slovakya’da mühendislik gibi teknik ve teknoloji alanlarında üniversite okumak isterseniz İngilizce yeterliliğin yanı sıra matematik ve fizikten giriş sınavı uygulanmaktadır.

 

Slovakya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler ise biyoloji, kimya, medikal İngilizce gibi derslerden giriş sınavına girmek zorundadırlar.

Slovakya Üniversitelerinde İngilizce Hazırlık ve Bölüm Hazırlık Olanakları

Slovakya’da üniversite eğitimi almaya karar verdiniz ve İngilizce bilmiyorsunuz. Bir çok üniversitede İngilizce hazırlık programlarına katılabilirsiniz. Bazı Slovakya üniversitelerinde  hazırlık programı olmasa da İngilizce hazırlık programlarına başka üniversitelerde katılıp daha sonra lisans/yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz üniversiteye geçiş yapmanız mümkündür.

Slovakya’da üniversite okumak için İngilizce hazırlık eğitiminin yanında, üniversitede okuyacağınız bölüme yönelik bölüm hazırlık eğitimine de ihtiyacınız var ise, İngilizce eğitimine ek olarak her bölüme göre ayrı tasarlanmış matematik, biyoloji, kimya gibi ek dersler alarak giriş sınavlarına hazır hale gelme şansına sahipsiniz.

 

Başka Bir Üniversite’de İngilizce Hazırlık Eğitim Programına Katıldıktan Sonra, Lisans İçin Farklı Bir Üniversiteye Geçiş Yapabilir Miyim?

Slovakya’da İngilizce eğitim veren üniversitelerin kabul sistemi Türkiye’den farklıdır. Yeterli İngilizce seviyesine sahip olmayan öğrenciler giriş sınavlarına giremezler veya giriş sınavını gerektirmeyen bölümlere başvuru yapamazlar. Önce bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi alıp, ardından lisans veya yüksek lisans başvurusu yapmanız gerekmektedir. Dolayısıyla zor ve kolay diye nitelendirebileceğimiz bir durum söz konusu değildir. Aynı üniversitede de devam etseniz, hazırlık sonrası üniversite eğitimi için farklı bir üniversiteye de geçiş yapsanız aynı süreçten geçmeniz söz konusu olacaktır.

 

Neden Slovakya’da Üniversite Eğitimi – YÖK Denkliği

Slovakya’da üniversite eğitimi almanın avantajlarını gelin beraber inceleyelim.

 • Avrupa Birliği üyesi olan Slovakya aynı zamanda Şengen bölgesindedir. Komşuları Polonya, Macaristan ve Avusturya olan ülke Avrupa’nın kalbindedir.
 • Slovak üniversitelerinin çoğu ilk 1000’de, hatta bazıları ilk 500’de yer almaktadır. Hem Türkiye’de YÖK denkliği olan hem de Avrupa Birliği ve dünyanın tamamında tanınan üniversiteler bulunmaktadır.
 • Slovakya’da üniversite okumak için mutlaka Slovakça öğrenmek zorunda değilsiniz. İngilizce olarak üniversite eğitim alabilirsiniz ve yıllık eğitim ücretleri ortalama 2000 Euro ile 3500 Euro bandındadır.
 • Bratislava gibi Avrupa’nın tam ortasında bir şehir.
 • Slovakça üniversite eğitimi almak isterseniz ücretsizdir.

*Slovakya’da tıp eğitimi fiyatları yıllık 9-10 bin Euro aralığındadır.

 

Slovakya’da Üniversite Okumak için En Çok Tercih Edilen Üniversiteler :

 • Bratislava Slovak Teknoloji Üniversitesi
 • Comenius Üniversitesi
 • Zilina Üniversitesi
 • Bratislava Ekonomi Üniversitesi
 • Kosice Pavol Jozef Safarik Üniversitesi
 • Kosice Teknik Üniversitesi
 • Kosice Veterinerlik Üniversitesi
 • Nitra Slovak Tarım Üniversitesi

 

İntergenç ile Slovakya’da Üniversite Eğitimi İçin Yola Çıkmanın Avantajları Nelerdir ?

İntergenç yurtdışı eğitim, merkez ofisi Budapeşte’de bulunan ve tüm orta Avrupa faaliyetlerini buradan yöneten hem Türk hem de Avrupalı bir firmadır.

Türkiye’de yapılacak olan üniversite başvurusu, vize başvurusu gibi hizmetlerde danışmanlık hizmeti verdiğimiz gibi aynı zamanda Slovakya’da üniversite eğitimi almak için ülkeye varan öğrencilere varış sonrasında sadece 190 km uzaklıktaki Budapeşte ofisimiz ile destek sağlamaktayız.

SLOVAKYA ÜNİVERSİTELERİ BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Slovakya’da üniversite okumak için gerekli tüm başvuru ve kabul şartları hakkında bu yazımızda sizin için ayrıntılı olarak bahsettik.

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan’da üniversite eğitimi ve tüm merak edilenler bu yazımızda…

SMARTVERSITY HAZIRLIK

Smartversity Uluslararası Üniversitelere Geçiş  Programı, Slovakya ve diğer tüm Avrupa ülkelerine öğrencileri hazır hale getiren Avrupa’nın tek ortak hazırlık programıdır…