Ukrayna'da Üniversite Eğitimi

”Ukrayna’da üniversite eğitimi hakkında merak edilenler”

Bu yazımızda çok fazla tartışmaya söz konusu olan, denklik var mı yok mu tartışmalarının baş aktörü, bir yandan da ekonomik ve Türkiye’ye yakın olmasından dolayı hiçbir zaman vazgeçilemeyen bir yurtdışı eğitim kültü: Ukrayna’da Üniversite Eğitimi.

 

Ukrayna Üniversiteleri Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olarak diplomasının Avrupa’da geçerliği vardır ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Peki YÖK tarafından tanınması denklik için yeterli midir? Ukrayna’da üniversite okumak için seçeneklerinizin arasında dünyada sıralamasında ilk 1000’de yer alan ve YÖK’ün direk denklik verdiği Ukrayna üniversiteleri mevcuttur. Sadece Ukrayna değil, hangi ülke olursa olsun eğer YÖK bir üniversiteyi direk tanımıyorsa bile o zaman mezuniyet sonrası STS sınavına girer ve denkliğinizi başarı ile alırsınız. Gireceğiniz STS sınavının içeriği mezun olduğunuz bölüme göre değişir ve sadece 100 üzerinden 40 almanız yeterlidir.

 

Kısacası dünyanın ve Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde üniversite okuyup denklik alma hakkınız ne kadar ise, Ukrayna’da üniversite eğitimi alıp denklik alma hakkınızda da o kadardır. Böylelikle daha yazımızın başında Ukrayna’da üniversite eğitimi ile alakalı bir efsaneyi bitirerek, yazımıza devam edelim.

 

Ukrayna Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Ukrayna’da eğitim alabilmek için YKS sınavındaki puanınızın bir önemi yoktur. Ayrıca üniversiteleri ekstra bir giriş sınavı da uygulamazlar. Lise diploması ve transkriptiniz ile başvuru yapılır. Her bölüme göre değişen öne çıkan dersler vardır. Örneğin Ukrayna’da tıp eğitimi almak isteyen bir öğrencinin lise transkriptinde biyoloji, kimya gibi derslerine bakılır ve lise notlarına göre kabul edilir.

 

Ukrayna’da Üniversite Okumak İçin Dil Seçenekleri

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin Rusça ve İngilizce olmak üzere iki seçeneği vardır. Eğer hazırlık programına ihtiyacınız var ise hem İngilizce hem de Rusça hazırlık programları mevcuttur. Bu programları web sitemizde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

 

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Maliyetleri

Ukrayna Üniversiteleri yıllık eğitim ücreti 1500USD-5000USD aralığındadır. Ayrıca Ukrayna’da üniversite okumak isteyen bir öğrencinin aylık ortalama konaklama hariç 200-300 USD yaşam giderleri olur. Yazımızın sonunda konaklama dahil eğitim paketleri mevcuttur. Konaklama dahil eğitim giderlerini görebilirsiniz.

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi için Tavsiye Edilen Şehirler ve Üniversiteler

Odessa ve Kharkiv şehirlerini kozmopolit yapısından, öğrenci sayısının yüksek olmasından ve kaliteli-ekonomik üniversitelerin bulunmasından ötürü tavsiye etmekteyiz.

 

  • Ukrayna’da tıp eğitimi için Harkov Karazin Üniversitesi,Kiev Medikal Üniversitesi, Odessa Tıp Universitesi
  • Ukrayna’da mühendislik eğitimi ve teknik bölümler için Kiev Politeknik Üniversitesi, Harkov Politeknik Üniversitesi
  • Ukrayna’da psikoloji eğitim için Harkov Politeknik Üniversitesi, Odessa Mechnikov Üniversitesi
  • Ukrayna’da mimarlık eğitimi için Odessa Mimarlık Akademisi ve Kiev Mimarlık Akademisini tavsiye etmekteyiz.

Diğer tüm bölümler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Peki Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Almanın Hiç Bir Dezavantajı Yok Mudur?

Ukrayna’da üniversite eğitimi genel olarak Türk öğrenciler ideal bir tablo çizse de, her şeyin olduğu gibi Ukrayna’da üniversite okumanın da bazı zorlu tarafları vardır. Ukrayna üniversiteleri genel olarak köklü ve geçmişi olan üniversiteler olduğu için yurtlar da pek yeni değildir ve yakın zamanda yenilenmediği için yüksek standartlarda değildir. Yine de fiyat-kalite dengesinde kabul edilebilirdir. Ayrıntılı konaklama bilgilerini ve fotoğraflarını görmek için hazırlık ve üniversite paketlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

UKRAYNA’DA TIP EĞİTİMİ

Ukrayna’da tıp eğitimi dünyanın bir çok yerine göre prosedürlerin en kolay olduğu ve zorlanmadan kaliteli üniversitelere girebileceğiniz ender seçeneklerden birisidir. Ukrayna tıp fakültelerinde, genel tıp, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerini okuyabilirsiniz. Eğitim dili olarak İngilizce ve Rusça seçenekleri mevcuttur.

 

Ukrayna’da tıp eğitimi deyince ilk akla gelen üniversiteler dünya sıralamasında ilk 500’de yer alan Karazin Üniversitesi ve Odessa Devlet Tıp Üniversitesi’dir. İki üniversite de Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de de direk denkliği olan üniversitelerdir. Ayrıca Türkiye’de ilk iki seneden sonra yatay geçiş yapabilirsiniz.

 

Ukrayna’da tıp eğitimi 6 yıl sürerken, diş hekimliği ise 5 yıl sürmektedir.

Ukrayna’da Tıp Fakültelerine Giriş ve Kabul Şartları

Ukrayna’da tıp okumak için YKS sınavındaki başarınız bir kriter değildir. Ayrıca Ukrayna üniversiteleri giriş sınavı yapmazlar. Yalnız diploma ve transkriptinizle başvuru yapılır. Biyoloji, kimya gibi ders notlarınız yeterli olması kabul almanız için yeterli olacaktır.

Ayrıca yapmış olduğunuz dil seçimine göre ( Rusça,İngilizce) dil yeterliliğinizi ispat etmeniz gerekmektedir.

 

Karazin Üniversitesi ve Odessa Devlet Tıp Üniversitesi’nin fiyatları aşağıdaki gibidir. Ukrayna’da tıp okumak isteyen öğrencilerin tüm fakültelere göre fiyatları dikkatle incelemesini tavsiye ederiz. Fiyatlar Rusça ve İngilizce dil türüne göre değişmektedir.

Ukrayna’da Tıp Eğitimi Fiyatları

Ukrayna’da tıp eğitimi fiyatları için linke tıklayarak, tabloyu inceleyebilirsiniz.

 

UKRAYNA'DA ÜNİVERSİTE FİYATLARI

Ukrayna’da İngilizce ve Rusça Hazırlık Fiyatları

MACARİSTAN'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Macaristan’da Üniversite Eğitimi, bölümler, hazırlık seçenekleri ve tüm merak edilenler…

SLOVAKYA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Slovakya’da üniversite seçenekleri, bölümler, kabul şartları…