Çekya Üniversiteleri

Çekya üniversiteleri ve olanaklarına baktığımız zamanda Türkiye’de olan tüm lisans ve yüksek lisans bölümleri ve hatta daha fazlasının olduğunu görmekteyiz. Çekya üniversiteleri bilgisayar bilimlerinden, yenilenebilir enerji mühendisliğine, yapay zeka çalışmalarından, tıp ve diş hekimliği eğitimine kadar hem yenilikçi bölümler hem de bugüne kadar gelenekselleşmiş ve dünyanın ihtiyacı hala devam eden alanlardaki bölümlerde eğitim vermektedir.

Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler vakit kaybetmemek için her bölümünün kendi giriş şartlarını tek tek incelemektense, aynı alandaki bölümleri sınıflandırarak giriş şartlarına bakmakta fayda var. Çünkü mühendislik alanındaki bölümlerinin ya da tıp fakültelerinin (tıp, eczacılık,dişçilik) kısacası aynı bilim dalındaki bölümlerin giriş ve kabul şartları aynıdır. Genel incelemenizi tamamladıktan sonra karar verdiğiniz bölümün şartlarını ayrıntılı olarak incelemekte fayda var.

En başından belirtelim. Çekya’da üniversite okumak için YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz!

Çekya’da Tıp Fakülteleri Kabul Şartları

Çekya üniversiteleri deyince akla gelen üniversiteler tıp ve diğer sağlık bölümlerinde eğitim programları sunan üniversitelerdir. Çekya’da tıp eğitimi alabilmek için üniversitelerin giriş sınavını başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir.  Giriş sınavları biyoloji, kimya, Genel İngilizce ve Medikal İngilizce sorularından oluşur. Eğer Çekya’da tıp giriş sınavını geçemez iseniz veya sınava hazır olmadığınızı düşünüyorsanız bazı Çekya Üniversiteleri bir akademik yıl boyunca  pre-medical yani tıp fakültelerine hazırlık programı sunmaktadır.

Çekya’da tıp okumak için Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi gibi dünyanın en iyi tıp fakülteleri sıralamasında 151. sırada olan bir üniversiteyi tavsiye ederiz. 

Üniversite aynı zamanda Çekya’nın en yaşanabilir şehri Hradec Kralove’de bulunmaktadır.

Çekya’da Mühendislik Eğitimi Kabul Şartları

Çekya’da mühendislik alanlarından birinde eğitim almak isterseniz eğer karşınıza matematik, fizik sınavları ve İngilizce yeterlilik çıkacaktır.

Çekya üniversitelerinde bilgisayar bilimleri ve alakalı bölümlerde genelde sadece matematik ve İngilizce sınavlarına girmeniz gerekmektedir. İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği gibi bölümlerde ise matematik sınavına ek olarak fizik sınavına da girmeniz söz konusu olacaktır. Çekya’da mühendislik okumak için bazı üniversiteler portfolyo hazırlamanızı isteyebilir. Örneğin Çek Teknik Üniversitesi, makine mühendisliği bölümüne giriş sınavı uygulamıyor ancak portfolyo hazırlamanızı istemektedir.

Çekya üniversiteleri, giriş sınavını geçemeyen veya giriş sınavlarında başarısız olabileceğini düşünen öğrenciler için pre-engineering denilen mühendislik bölüm hazırlık programına sunmaktadır.

Hazırlık eğitimi boyunca İngilizce eğitiminin yanı sıra matematik, fizik ve alanınızla alakalı temel dersler görerek Çekya’da mühendislik okumak için hazır hale gelebileceğiniz programlar mevcuttur.

Ayrıca Çekya’da mühendislik eğitimi için İngilizce yeterliliğinizi ispat edebileceğiniz IELTS veya TOEFL sınavlarından B2 sertifikanız var ise İngilizce sınavlarından muaf olursunuz. Bazı üniversiteler İngilizce sınavı yapmadığı için başvuru esnasında sizden IELTS veya TEOFL belgesi talep edebilir.

Çekya’da mühendislik eğitimi almak için başta Prag’da bulunan Çek Teknik Üniversitesi olmak üzere,  Çekya’nın ikinci büyük şehri olan Brno’da faaliyet gösteren Brno Teknoloji üniversitesi gibi seçenekleriniz mevcuttur. Tüm üniversitelerin hem Türkiye hem dünyada denkliği mevcuttur, ayrıca dünya sıralamasında ilk 1000’de İngilizce eğitim veren Çekya üniversiteleridir.

Çekya Üniversiteleri: Mimarlık Eğitimi Kabul Şartları

Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler mimarlık bölümüne başvurmak isterseler, gerekli şartlar mühendislik eğitimi ile benzerlikler göstermekle beraber bazı farklılıklar mevcuttur. Çekya üniversitelerinin mimarlık fakültelerinin düzenlediği giriş sınavlarında matematik, fizik ve bunlara ek olarak çizim sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. Çekya’da mimarlık eğitimi veren bazı üniversiteler çizim sınavının haricinde bir de portfolyo hazırlamanızı şart koştuğu gibi, bazı Çekya üniversiteleri sadece ikisinden birini şart koşabilir.

İhtiyacı olan öğrenciler pre-architecture denilen mimarlık bölümü hazırlık programlarına katılarak hem giriş sınavlarına hem de üniversite eğitimine hazır hale gelebilir.

Çekya’da üniversite okumak için IELTS ve TOEFL sınavlarından B2 seviyesi İngilizce dil belgeniz var ise dil seviyeniz yeterli kabul edilir. Bazı üniversitelerin kendi İngilizce sınavı vardır ancak her üniversite İngilizce sınavı yapmadığı için İngilizce dil sertifikanız olması başvuru seçeneklerinizi çoğaltacaktır.

Çekya’da mimarlık eğitimi almak için dünya sıralamasında ilk 1000’de, tüm dünyada ve Türkiye’de denkliği bulunan, İngilizce eğitim veren ekonomik üniversiteler mevcuttur.

Çekya’da Psikoloji Eğitimi Kabul Şartları-Çekya

Çekya’da psikoloji eğitimi almak isteyen öğrencilerin Prag New York Üniversitesi ve Olmouc Palacky Üniversitesi gibi bu alanda marka olmuş, yıllarca psikoloji alanında yaptıkları akademik ve bilimsel çalışmalar ile tüm Avrupa’da öne çıkmış seçenekleri mevcuttur. Çekya’da psikoloji okumak ve bu eğitimi İngilizce olarak almak isterseniz iki üniversitenin de İngilizce ve Çekçe olmak üzere iki lisans ve yüksek lisans seçenekleri bulunmaktadır.

Peki Çekya’da psikoloji eğitimi alabilmek için üniversitelerin kabul şartları nelerdir ? Öncelikle her bölümde olduğu gibi Çekya’da psikoloji okumak için de dil yeterliliğinizi ispatlamanız gerekmektedir. IELTS ve TOEFL sınavlarından B2 seviyesi dil sertifikanız olması yeterli olacaktır.

Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler İngilizce yeterliliğe ek olarak, üniversiteler skype üzerinden mülakat yaparak, size Psikoloji eğitimi hakkında temel sorular sorar ve bölüme olan hakimiyetinizi, temel bilgilerinizi, motivasyonunuzu ölçerler. Ayrıca başvuru yaparken yazacağınız motivasyon mektubu da kabul almanızda bir diğer etken olacaktır.

Çekya’da psikoloji eğitimi alacağınız  üniversiteler dünya sıralamasında ilk 1000’de, Türkiye ve dünyada denkliği olan bölümlerdir.

Çekya’da İşletme, Ekonomi ve Finans Kabul Şartları

Çekya’da işletme eğitimi, almak isterseniz bir çok üniversite giriş sınavı uygulamayıp sadece İngilizce dil yeterliliğinize bakmakla birlikte bazı üniversiteler matematik sınavı uygulamaktadır. Ekonomi ve finans bölümünde ise matematik giriş sınavı yapan üniversiteler çoğunlukta olmasına rağmen sadece lise transkriptinize bakarak lisede matematik derslerinden iyi notlara sahip olmanızı yeterli gören üniversiteler de mevcuttur.

Çekya’da işletme okumak veya Çekya’da ekonomi,finans alanlarında eğitim almak isterseniz Prag Ekonomi Üniversitesi, Charles Üniversitesi gibi seçenekleriniz mevcuttur. İngilizce yeterlilik her bölümde olduğu gibi bu bölümlerde de şart olduğu gibi, Çekya’da işletme eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin ilk 1000’de ve denkliği olan üniversiteler olduğunu da belirtmeyi unutmayalım.

Çekya’da üniversite okumak istiyor ve yazımızda yer almayan farklı bölümler ile ilgileniyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.