Çekya’da Tıp Eğitimi

Çekya'da Tıp Eğitimi

Çekya’da tıp eğitimi almaya karar verdiniz. Karşınıza ilk etapta Charles Üniversitesi tıp fakülteleri, üniversitenin mükemmel dünya sıralaması, Avrupa’nın göz bebeği Prag’da tıp eğitimi gibi sizi hayaller diyarına götüren arama sonuçları çıktı.

Hayallere dalmakta haklısınız, tüm bunları kim istemez ki? Ancak her hayalin gerçekleşmesi için bazı şartlar vardır. Bu gerçeklerle yüzleşmek sizi korkutmasın, Çekya’da tıp okumak için doğru adımları attığınız takdirde başarı kendiliğinden gelecektir.

İntergenç, Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi Türkiye tek resmi temsilcisidir ve giriş sınavlarını organize eden tek kurumdur.

Çekya’da Tıp Eğitimi İçin Seçeneklerimiz Nelerdir? Neden Hradec Kralove Tıp Fakültesi

Dikkatimizi ilk çekenler; dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında genel sıralaması 248. olan, Türkiye, AB ve tüm dünyada denkliği olan Charles Üniversitesi tıp fakülteleridir. 

Charles Üniversitesi Tıp Fakülteleri QS Rankings tıp alanında ise dünyada dünyada 151. sıradadır.

Ancak Charles Üniversitesi’nde farklı olanaklara sahip birinci tıp fakültesi, ikinci tıp fakültesi, Pilsen ve parlayan yıldız Hradec Kralove Tıp Fakültesi olmak üzere tıp ve diş hekimliği bölümlerinde eğitim veren toplam beş fakülte vardır.

Çekya’da Tıp Eğitimi almaya karar verdiğinizde kendinize şu soruları sormalısınız?

  • Başvurmak istediğim üniversitenin hedeflediğim fakültesinin son yıllarda başvuran öğrenci sayısı-kabul oranları nedir? 
  • Başvurmak istediğim üniversitenin Türkiye resmi temsilcisi bir yurtdışı eğitim firması var mıdır? Eğer var ise, başvurmak istediğiniz üniversitenin Türkiye’den öğrenci almak akademik planlamalarının içindedir ve Türk öğrencilere zihniyet olarak açık bir üniversitedir.

Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi, İntergenç Yurtdışı Eğitim’e Türkiye tek temsilcilik yetkisi vermiş ve iki kurum arasında yapılan anlaşma dahilinde önümüzdeki beş yıl boyunca tüm başvuru ve giriş sınavları süreci için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde sadece İntergenç Yurtdışı Eğitim yetkilendirilmiştir.

Giriş sınavı 18 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul’da yapılacaktır. Tüm başvuru işlemleri ve organizasyondan İntergenç sorumludur.

Neden Çekya'da Tıp Okumak için Tercihimiz Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi?

Charles Üniversitesi’nin yazımızda da bahsettiğimiz gibi toplamda beş tane tıp fakültesi vardır. Prag’da bulunan fakülteler sırasıyla birinci fakülte, ikinci fakülte ve üçüncü fakülte olarak adlandırılır. Prag’daki fakülteler dışında Pilsen ve parlayan yıldız olarak hitap ettiğimiz Hradec Kralove Tıp Fakültesi bulunur.

Neden Hradec Kralove’nin Çekya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için parlayan yıldız olduğunu ayrıntıları okudukça anlayacaksınız.

Birinci fakültenin tıp bölümüne her sene yaklaşık 1000 öğrenci başvurur ve kabul oranı yaklaşık 180-210 aralığındadır. Diş hekimliği için ise başvuru sayısı ortalama 110-120 iken kabul alan öğrenci sayısı 25-30 aralığındadır.

İkinci fakülte malesef son iki yılda bir istatistik açıklamadı. Geçtiğimiz akademik yıl üçüncü fakültenin açıkladığı sonuçlara göre başvuru-kabul oranı 381/80, Pilsen’de 335/95, Hradec Kralove’de ise 429/126’dır. Charles Üniversitesi kalitesindeki üniversitelere olan talep ve kabul oranına bakıldığında, bu açıdan Hradec Kralove Tıp Fakültesi en mantıklı seçeneklerden biridir.

Charles Üniversitesi tıp fakülteleri içinde içinde en fazla yabancı öğrenci Hradec Kralove Tıp Fakültesinde bulunur. Çekya’da tıp eğitimi alan diğer üniversitelere ve bölümlere bakıldığında en uluslararası fakültelerden biridir. Öğrenci milliyet dağılımı aşağıdaki gibidir.

Yunanistan, Portekiz, Almanya, Hindistan, İsrail, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, İrlanda, Japonya, Polonya, Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya), Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland, Bayreyn, Katar ve Kuveyt.

Çekya’da Tıp Eğitimi’nin Maliyetleri ve Hradec Kralove Tıp Fakültesi'nin Avantajları

Prag’da bulunan birinci fakülte en pahallı fakültedir.Hem yıllık 600.000 CZK (yaklaşık 25.000 Euro) ücretiyle, hem de yüksek rekabet dezavantajından ötürü malesef tercih sırasında ilk sıraya koyamıyoruz.

İkinci fakülte yıllık 460.000 CZK (yaklaşık 19.000 Euro), üçüncü fakültesi ise yıllık 420.000 CZK (yaklaşık 17.000 Euro) olmakla beraber, bu iki fakülte Hradec Kralove’nin hem mevcut kampüs olanakları hem de 2026 yılına kadar tamamlamayı düşündüğü yeni kampüs olanakları göz önüne alındığında Hradec Kralove’nin bir hayli gerisinde kalmaktadır.

Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi, yıllık ücretleri: 

  • Tıp Fakültesi: 400.000 CZK (yaklaşık 16.000 Euro), Eğitim süresi: 6 yıl, Eğitim dili: İngilizce
  • Diş Hekimliği: 410.000 CZK (yaklaşık 16.500 Euro), Eğitim süresi: 5 yıl, Eğitim dili: İngilizce

Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi Yurtdışı Olanakları

Mayo Clinic: Amerika Birleşik Devletleri’nin Minesota eyaleti, Rochester şehrinde bulunan Mayo Clinic, Amerika’nın en prestijli araştırma kliniklerinden biri olarak öne çıkmaktadır ve üniversite tarafından akademik başarı kriterine göre seçilen uluslararası öğrencilerin 2-3 ay süreliğine yaz stajı yapma hakkı vardır.

IFMSA (International Federation of Medical Students Associations):

-Araştırma Değişim Programı:

(SCORE – Standing Committee on Research Exchange)

Aday, laboratuvarda veya laboratuvar dışında tercihine bağlı olarak araştırma projesinde yer alabilir.

Araştırma projelerinin listesi www.ifmsa.net/public/searchredb.php adresinde bulunmaktadır .

-Klinik Değişim Programı:

(SCOPE – Standing Committee On Professional Exchange)

  • Değişim programı bir ay sürer.
  • Tüm yıl boyunca değişim programına gitmek mümkündür.
  • Öğretim dili genellikle İngilizce’dir ancak yerel dili bilmek avantaj sağlar.
  • Değişim yerel öğretmenin (doktor) gözetiminde gerçekleşir.
  • Değişim sonrasında her öğrenci sertifika alınacaktır.

Erasmus+:

Charles Üniversitesi, Erasmus programına üye üniversitelerden biridir ve tüm öğrencilerinin partner üniversitelerde bir veya iki dönem değişim öğrencisi olarak(kabul gördüğü takdirde) eğitim hakkı vardır.

Çekya’da Tıp Okumak İçin Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Çekya’da tıp fakültelerinden kabul alabilmeniz için başarı ile geçmeniz gereken giriş sınavları mevcuttur. Giriş sınavlarında biyoloji,kimya, matematik veya fizik, İngilizce ve Medikal İngilizce sınavlarını başarı ile geçmeniz gerekmektedir.

Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi Tıp ve Diş Hekimliği Giriş Sınavı İçeriği:

1-20 Biyoloji 
21-40 Basic Human Anatomy and Physiology 
41-60 Kimya
61-80 Fizik ya da Matematik.

Sınav konularını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Sözlü sınav ise iki oturumda yapılmaktadır:

1.oturum: Tarafınıza verilen bilimsel-tıbbi bilgileri anlama, analiz etme, yorumlama ve karar verme yeteneğiniz ölçülür.

2.oturum: Kişisel profil incelemesi: Öğrencinin etik ve ahlaki yönleri, iletişim becerilerini, takım çalışmasını ve işbirliği becerilerini içermektedir.

Çekya’da Tıp Giriş Sınavlarına Nasıl Hazırlanabilirim?

Giriş sınavına hazırlanmak için İntergenç’in çevrim içi platformu olan inBee exam platformu satın alarak deneme sınavları yapıp, e-kitaplar ile çalışabilirsiniz.

Çekya’da tıp eğitimi almak için gerekli alt yapıya sahip değilseniz, giriş sınavlarını denemek yerine önce 1 akademik yıl pre-med tıp hazırlık eğitimi almanız gerekir.

Fakültelerin kampüs olanakları karşılaştırması:

İkinci Tıp Tıp Fakültesi

Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

Üçüncü Tıp Fakültesi

Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi

Theoretical Departments Building:

Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

Educational and Research Centre of Charles University in Hradec Králové:

Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

Educational Centre in the University Hospital in Hradec Králové: 

Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

2026 yılında hizmete girecek eğitim binası:

Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi Üniversite Hastanesi

Çekya’da Tıp Eğitimi almanın önemli avantajlarından biri de üniversite hastanelerindeki staj ve pratik olanaklarıdır. Hradec Kralove Tıp Fakültesi üniversite hastanesidir ve tıp fakültesi ile entegredir.

Çekya'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

Hradec Kralove Şehri

Bu yazımızı daha fazla uzatmamak adına, şehri inceleyen ayrı bir yazı yazdık. Prag’a çok yakın mesafede bulunan Hradec Kralove şehri, Çekya’nın en yaşanabilir ve Çekya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için en ideal şehirdir.

Üniversite Videoları

Videoyu oynat

Bize  Yazın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Bilgi almak istediğiniz ülke/eğitim programı