ÇEKYA'DA TIP EĞİTİMİ

”Çekya’da tıp okumak için tüm ayrıntılar ve tıp giriş sınavları”

Çekya’da tıp eğitimi almaya karar verdiniz. Karşınıza ilk etapta Charles Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 500’de, Albert Einsten’in profesör ünvanını aldığı üniversite, Avrupa’nın göz bebeği Prag’da tıp eğitimi gibi sizi hayaller diyarına götüren arama sonuçları çıktı. Hayallere dalmakta haklısınız, tüm bunları kim istemez ki? Ancak her hayalin gerçekleşmesi için bazı şartlar vardır. Bu gerçeklerle yüzleşmek sizi korkutmasın, Çekya’da tıp eğitimi almak için doğru adımları attığınız takdirde başarı kendiliğinden gelecektir.

 

Çekya’da Tıp Eğitimi İçin Seçeneklerimiz Nelerdir ?

İlk karşımıza çıkan dünya sıralamasında ilk 500’de olan, Türkiye, AB ve tüm dünyada denkliği olan Charles Üniversitesi tıp fakülteleridir. Charles Üniversitesi’nde farklı alanlarda eğitim veren birinci tıp fakültesi, ikinci tıp fakültesi ve üçüncü tıp fakültesi olmak üzere toplam üç fakülte vardır. Üniversitede İngilizce ve Çekçe olmak üzere iki dilde tıp eğitimi mevcuttur. İngiliz tıp eğitimi ücretli, Çekçe tıp eğitimi ise ücretsizdir.

 

USMLE, Amerika Birleşik Devletleri’nde doktor olabilmek için girilmesi zorunlu olan USMLE sınavına Charles Üniversitesi’nde mezun olanlar direk girebilir.Hatta Charles Üniversitesi sınava girebileceğiniz eğitim kurumlarından biridir, ayrıca sınava yönelik hazırlık eğitimi de sunmaktadır. ABD’nin istisna uygulamadığı bir üniversiteden mezun olursanız sınava girebilmek için 2 yıl süren bir eğitim programına katılmanız gerekmektedir.

 

Masaryk Universitesi Çekya’da tıp okumak için gözümüze çarpan bir diğer üniversite olarak öne çıkmaktadır. Charles Üniversitesine göre daha ekonomik olan eğitim ücretleri, Çekya’nın en yenilenmiş ve modern kampüs olanakları, öğrenci şehir Brno’da yer alması ve dünya sıralamasında 550-600 bandında yer alarak Türkiye, AB ve tüm dünyada denkliği olması üniversiteyi Çekya’da tıp eğitimi almak cazip hale getiren özellikleridir.

 

Ayrıca Brno, Çekya’nın nüfusa oranla en çok öğrencinin bulunduğu, Viyana,Prag,Bratislava gibi şehirlere 150-200 km mesafede yer alan, Çekya’nın ikinci büyük şehridir. Böyle bir şehrin içinde Masaryk Üniversitesini yerleştirdiğinizde Çekya’da tıp eğitimi almak için en mantıklı seçeneklerden biri haline geliyor.

 

Peki Çekya’da Tıp Okumak İçin Tercih Edebileceğim Türkiye ve Dünyada Denkliği Olan Diğer Üniversiteler Hangileridir ?

Charles Üniversitesi ve Masaryk Üniversitesi haricinde tıp eğitimi alabileceğiniz diğer üniversiteler :

  •  University of Ostrava
  •  University of Hradec Kralove
  •  Palacky University Olomouc

 

Çekya’da Tıp Okumak İçin Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir ?

Çekya’da tıp fakültelerinden kabul alabilmeniz için başarı ile geçmeniz gereken giriş sınavları mevcuttur. Giriş sınavlarında biyoloji,kimya, (bazı üniversitelerde ek olarak fizik) , Genel İngilizce ve Medikal İngilizce sınavlarını başarı ile geçmeniz gerekmektedir.

 

Çekya’da Tıp Giriş Sınavlarına Nasıl Hazırlanabilirim ?

Tıp fakültesi giriş sınavlarına hazır hale gelmek için bir akademik yıl boyunca pre-medical dediğimiz tıp fakültelerine hazırlık programına katılabilirsiniz. Bu program boyunca Genel İngilizce dersinin yanı sıra, medikal İngilizce, biyoloji, kimya gibi hem giriş sınavında başarılı olmanıza yardım edecek hem de üniversite eğitimine başladığınızda zorlanmamanız için size gerekli alt yapı eğitimini veren dersler göreceksiniz.

 

Pre-medical hazırlık programına katılabilmek için en az B1 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekir. Eğer İngilizce seviyeniz başlangıç seviyesinde ise yoğun hazırlık programlarına katılarak hazır hale gelebilirsiniz.

 

Çekya'da Üniversite

Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için tüm ayrıntılar bu yazımızda.

Üniversitelere Kabul Şartları

Çekya Üniversiteleri için tüm bölümlere ayrıntılı başvuru rehberi

Macaristan'da Üniversite

Macaristan’da üniversite eğitimi ile alakalı tüm ayrıntılar, üniversite seçenekleri, maliyetler, kabul ve giriş şartları…