Macaristan’da Tıp Eğitimi

Macaristan'da Tıp Eğitimi

Macaristan’da tıp eğitimi almayı ve Macaristan’da tıp okumak isteyen öğrenciler için detaylı bir rehber hazırladık.

Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi ve Peç (Pécs) Üniversitesi gibi köklü üniversiteler, Macaristan’da tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik, fizyoterapi gibi sağlık bilimleri alanlarında önde gelen eğitim kurumlarıdır.

Ayrıca, bu üniversitelerin sunduğu tıp uzmanlık programları ve Macaristan tıp fiyatları hakkında güncel bilgiler sunarak, öğrencilere yurtdışı eğitim süreçlerinde rehberlik ediyoruz. Mezunlar için Macaristan’daki tıp denklik süreçleri, USMLE ve UKMLA gibi önemli sınavlara yönelik kapsamlı hazırlık bilgileri ve sınav şartları konusunda ayrıntılı bilgi sunuyoruz.

Macaristan’da tıp okumak isteyen öğrenciler için en iyi seçenekleri başta Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi ve Peç(Pécs) Üniversitesi olarak sıralayabiliriz.

Macaristan’da tıp eğitimi veren tüm üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yüksek derecelendirmeye sahip ve tarihi yüzyıllara dayanan köklü üniversitelerdir.

”İntergenç, Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi, Peç Üniversitesi, Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi ve McDaniel College Budapest Türkiye Resmi Temsilcisidir.Tüm başvuruları ücretsiz yapar.”

Semmelweis Üniversitesi

1769 yılında kurulan ve Macaristan’ın en eski tıp fakültesi olan Semmelweis Üniversitesi, Budapeşte’nin bir çok yerindeki hastaneleri ve sadece kendi öğrencilerinin eğitimine tahsis edilmiş bir uygulama hastanesi sayesinde diğer üniversitelere kıyasla bir adım öne çıkmaktadır.

Macaristan’daki doktorların %40’ının mezun olduğu üniversite, Budapeşte’deki bir çok hastanesi ile eğitimin yanında Macaristan’ın adeta sağlık hizmetlerini sırtlamaktadır. 17 enstitü, 22 klinik ve 19 departman ile Macaristan’ın en büyük tıp fakültesine sahiptir.

QS World University Rankings’e göre tıp alanında ise dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 201-250 aralığında olan Semmelweis Üniversitesi, genel sıralamada ise Times Higher Education’a göre 201-250 sırada yer alarak ilk 400 kriterini yerine getirmektedir. Eğitim dili İngilizcedir ve genel tıp gibi bazı bölümlerde Almanca eğitim seçeneği mevcuttur.

Semmelweis Üniversitesi, INSIPIRE programının bir parçası olarak Pfizer’in araştırma merkezlerinden biri olmuştur.
 • Semmelweis Üniversitesi ve AstraZeneca diyabet, kronik böbrek hastalığı (KBH) ve kalp yetmezliği gibi alanlarda araştırma geliştirme projeleri yapmak için işbirliği anlaşması yapmıştır.
 • Harvard Medical School(HMS) ile HMS yaz sertifika kurslarının Budapeşte’de de yapılması üzerine anlaşma yapılmıştır.
 • University of Massachusetts (UMass) ile son sınıftaki öğrencilerin karşılıklı değişimi ile alakalı anlaşma imzalanmıştır. Semmelweis öğrencileri son senede practice medicine için Bostan’a gidebileceklerdir.
 • Ayrıca Bostan Üniversitesi ve Semmelweis karşılıklı araştırma projeleri için anlaşmıştır.

Szeged Üniversitesi

Macaristan’da tıp eğitimi alanında öne çıkan diğer üniversitelerden Szeged Üniversitesi ve Peç Üniversitesi, eğitim kalitesi olarak Semmelweis Üniversitesi ile eş değer bir üniversite olmasına karşın başkent Budapeşte yerine Szeged ve Peç şehirlerinde konumlandığı için hak ettiği değeri tam olarak görmeyen Macar üniversitelerindendir.

Örneğin; tıp alanında dünyanın en iyi 351. üniversitesi, genel sıralamada ise 501. sırada olan Szeged Üniversitesi bugünlerde çok yakından takip ettiğimiz Covid-19 Biontech-Pfizer aşısında kullanılan MRNA teknolojisinin mimarı Katalin Kariko’yu yetiştirmiştir.

Bilindiği üzere Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in liderlik ettiği Biontech ekibinde MRNA aşısını geliştiren Macar biyokimyager ve bilim insanı Katalin Kariko’dur.

Türeci çifti ve Katalin Kariko tıp alanında dünyanın en prestijli ödülü olan İsviçre merkezli ”2022 Jeantet-Collen Prize for Translational Medicine” ve daha bir çok ödül kazanmıştır. Üniversite ve doktora eğitimini Szeged Üniversitesi’nde tamamlayan Katalin Kariko, projelerde kullanılması için verilen para ödüllerini halen araştırma profesörü olarak görev yaptığı Szeged Üniversitesi’ne kendi yaptığı araştırmalara kaynak olması için bağışlamıştır.

Macaristan'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Szeged Üniversitesi: Macaristan'da tıp okumak için en uygun şehirlerden biri olan Szeged'te bulunmaktadır.
Macaristan'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim

Peç Üniversitesi (University of Pécs)

2021 yılında tıp fakültelerinin yeni kampüsünün inşa edilme sürecini tamamlayan Peç Üniversitesi ise, şu anda Macaristan’ın tıp alanında en yeni kampüsüne ve labrotuvar imkanlarına sahip. Ayrıca Macaristan’ın en eski devlet üniversitesi olan 1367 kuruluşlu Peç, daha küçük bir şehirde ve sıcak bir ortamda eğitim almak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Peç Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler profesörlerle iletişim kurma ve ilişki geliştirme konusunda daha şanslı olduklarını belirtmekteler.

QS World University Rankings’e göre tıp alanında dünyada 351-400 aralığında yer alan Peç Üniversitesi genel sıralamada ise 651-700 aralığındadır.

Peç Üniversitesi tıp fakültelerinde 5.yıl sonundaki klinik stajı 1 veya 2 aylığına Keck School of Medicine of the University of Southern Carolifornia’da yapılabilir.

 • Final yılında Weill Medical College Cornell University,USA’da 4 haftalık klinik stajı yapılabilir.
 • Almanya’da Jena Universitesi Hastanesinde 1 aylık moleküler tıp yaz okuluna katılım gösterilebilir.
Macaristan'da Tıp Eğitimi- İntergenç Yurtdışı Eğitim
Peç Üniversitesi'nin tıp alanındaki sıralaması üniversiteyi Macaristan'da tıp eğitimi almak için en iyi seçeneklerden biri haline getiriyor.

Macaristanda Tıp Eğitimi, Veterinerlik ve   Sağlık Bilimleri Bölümleri

Macaristanda tıp eğitimi veren üniversitelerde genel tıp, diş hekimliği ve eczacılık programları bulunmaktadır. Ayrıca sağlık bilimleri fakültelerinde fizyoterapi, diyetetik, sağlık işletmeciliği (public health management), optometri, hemşirelik gibi bölümleri okumak mümkündür.

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi ise Macaristan’da veterinerlik okumak isteyen öğrencilerin tek seçeneğidir.

Macaristan'da Tıp Eğitimi ve Dünya Denkliği

Avrupa Birliği denkliği: Macaristan Üniversitelerinin tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınmaktadır. Bazı ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için gerekli dil yeterliliğini ispatlamanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, Almanya C1 seviyesinde Almanca dil bilgisi şart koşmaktadır.

ABD Denkliği-USMLE Sınavı:  Amerika’da lisanslı doktor olabilmek için başarıyla geçmeniz gereken ve sadece USMLE akreditasyonu olan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin girebildiği bir sınavdır. Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi, Peç Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi USMLE akreditasyonu olan üniversitelerdir ve mezunları bu sınava direk girebilirler. (Sınava Macaristan’da girebilirsiniz.)

Ayrıca Kanada’nın organize ettiği ve Kanada’da lisanslı doktor olabilmek için girmeniz gereken MCCEE ve MCCQE sınavları için de üç üniversitenin gerekli akreditasyonu vardır.

Birleşik Krallık Denkliği (İngiltere):  Macaristan’da tıp eğitimi alıp mezun olan öğrencilerin İngiltere’de lisanslı doktor olabilmeleri için UKMLA sınavına girmeleri gerekmektedir. Semmelweis Üniversitesi, Pecs Üniversitesi, ve Szeged Üniversitesi gerekli akreditasyona sahip olduğu için bu üniversitelerin mezunları sınava girme hakkına sahiptir. Sınava İngiltere’den mezun olanlar da dahil herkes girmek zorundadır.

YÖK Denkliği ve Türkiye'ye Yatay Geçiş

YÖK, kendi belirlediği değerlendirme kuruluşlarınca dünya sıralamasında en iki kuluşta ilk 1000’e giren üniversitelere denklik başvuru hakkı verir. Öğrencinin diploma ve transkriptini inceledikten sonra bir sorun görmezse direk denklik verir.

Dünya sıralamasında en üç kuruluşta ilk 400’de olan üniversitelere ise incelemeye tabi tutmadan denklik hakkı verir.

Yatay geçiş için ise üniversitenin genel sıralamada en üç kuruluşta ilk 400’de bulunması ve yatay geçiş başvurusu yapacak öğrencinin tıp eğitiminde ilk iki yılı bitirmiş olması gerekiyor.

YÖK’ün kabul ettiği sıralama kuruluşları; Times Higher Education, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities ve CWTS Leiden Rankings’dir.

Her üniversitenin genel sıralaması ve alan sıralamaları vardır. YÖK, sadece genel sıralamaları dikkate almaktadır. Sadece alan sıralamasını veya YÖK’ün tanımadığı kuruluşların sıralamasını paylaşarak yanlış bilgilendirme yapan kişilere inanmayınız.

Macaristan Tıp Fakültelerinin Diğer Ülkelerle Kıyaslaması  (İtalya,Çekya,Bulgaristan)

Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin aynı zamanda İtalya’da tıp eğitimi ya da Çekya’da tıp eğitimine yönelik araştırma yaptıkları gözlemlenmiştir. Tüm incelemeleri yaptığımızda Çekya alternatif seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Açıkçası İtalya’da San Raffaele Üniversitesi yıllık 20 bin Euro’dan fazla ücreti ile Macaristan’daki üniversitelerle aynı kalitede olmasına rağmen Macar üniversitelerinden yıllık 5-6 bin Euro daha pahallı eğitim ücretinden ötürü fiyat-kalite dengesini tutturamamaktadır. Cattolica Üniversitesi ise yıllık ücreti 17.100 Euro olmasına rağmen bu fiyattaki bir üniversiteden beklenen dünya genel sıralamasında ilk 400 kriterini yerine getirmemektedir.

UniCamillus’un yıllık 21.000 Euro olan ücreti 2017’de kurulan ve ilk 1000 dışı, henüz sıralaması olmayan bir üniversite için çok yüksektir. Ayrıca 2014 kuruluşlu bir üniversite olan Humanitas için de tıp eğitmininde gelenek ve tecrübenin önemini göz önünde bulundurduğumuzda yıllık 20.000 Euro ücreti aşırı pahallı bulmaktayız.

Devlet üniversiteleri giriş sınavı olan IMAT ise Eylül ayı gibi geç bir tarihte düzenlendiği için bu tarihe kadar bekleyip sınavda başarısız olan öğrenciler en sonunda tüm seçenekleri kaçırma riskine sahip.

Çekya’nın en yaşanabilir şehri Hradec Kralove’de bulunan ve dünya sıralamasında en iyi 151. tıp üniversitesi olan Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi, Macaristan’daki üniversitelerle aynı fiyat-kalite dengesini sağladığı için alternatif olarak değerlendirilebilir.

Charles Üniversitesi, 248. sıralamasıyla genel sıralamada ilk 400 kriterini de yerine getirmektedir ve yıllık ücreti 16.000 Euro’dur.

Macaristan'da Tıp Fakültelerine Yerleşmenin Şartları

Macaristan’da tıp eğitimi, diş hekimliği veya eczacılık eğitmi almak isteyen ve giriş sınavını geçebilecek kapasitede olan öğrenciler direk giriş sınavına girebilirler. 2024 yılında Semmelweis Üniversitesi giriş sınavı İstanbul’da İntergenç tarafından organize edilirken, Peç ve Szeged Üniversiteleri ise çevrim içi olarak sınav düzenleyecektir.

 Giriş sınavı tarihlerini ilgili sayfadan inceleyebilirsiniz.

 • Öğrenciler; tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce derslerinden yazılı ve sözlü sınava girerler.
 • Fizyoterapi, diyetetik gibi sağlık bilimleri bölümlerinde ise sadece biyoloji ve İngilizce sınavı yapılmaktadır.

Tıp fakültelerine giriş sınav konularını incelemek için ilgili sayfamızı inceleyiniz.

Kendisini giriş sınavları için hazır hissetmeyen veya sınavda başarısız olan öğrenciler için pre-medical dediğimiz ‘’tıp hazırlık’’ programı mevcuttur.

Macaristan’da tıp hazırlık programı veren en iyi eğitim kurumu McDaniel College Budapest:

Semmelweis üniversitesinin kendi tıp hazırlık( pre-medical) programı olmadığı için öğrencilerin Semmelweis’in pre-medical partner kurumu olan McDaniel College Budapest’de hazırlanması gerekir. Macaristan’da hazırlık eğitimi veren farklı eğitim kurumları vardır ancak bunların arasında Semmelweis’in da öğrencilerini yönlendirdiği ve partner olduğu ‘’McDaniel College Budapeşte ‘’, en eski ve kaliteli seçenektir. Szeged Üniversitesi ve Peç Üniversitesi’nin giriş sınavlarına göre de dizayn edilmiş olan program, Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere üç üniversite için de şanslarını deneyebilme imkanı sağlıyor.

Öğrencilerin bu programa katılabilmek için en az B1 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olması gerekir. Eğer değil ise yoğun bir hazırlık kursuna katılması tavsiye edilir.

Pre-Medical hazırlık programında bir akademik yıl boyunca ileri seviye İngilizce, Biyoloji, Kimya, Fizik ve Tıp İngilizcesi derslerinin yanı sıra profesörlerin gerekli gördüğü lisansa yönelik her türlü eğitimsel alt yapı öğrenciye sunulur.

Macaristan’da en uzun süredir pre-medical eğitimi veren McDaniel College Budapeşte’nin bir diğer avantajı ise lisans programları da sunan bir Amerikan üniversitesi olduğu için uluslararası öğrenci dağılımının çok iyi olduğu bir eğitim kurumu olmasıdır.

McDaniel College Budapest – Üç Üniversite İçin Ortak Sınav Merkezi !

Sene sonunda Semmelweis, Peç ve Szeged Üniversitesi pre-medical eğitimini McDaniel College Budapest’de tamamlayan öğrenciler için McDaniel kampüsünde giriş sınavları düzenler. Öğrenciler, her bir üniversiteye ödemiş olduğu sınav başvuru ücreti ile Semmelweis ve Szeged Üniversitesi giriş sınavına iki kere, Peç Üniversitesi giriş sınavına ise 3 kere girme hakkına sahiptir. Her öğrencinin toplam 7 şansı bulunmaktadır.

Kısacası Macaristan’ın tıp eğitimi hazırlık organizasyonu ‘’McDaniel College Budapest’’ üzerinden yürür.

 Tıp hazırlık programı dersleri :

 •  Biyoloji
 •  Kimya
 •  Fizik
 •  Matematik (Opsiyonel)
 •  Genel İngilizce
 •  Tıp İngilizcesi
 •  Temel Macarca

Öğrenciler tıp hazırlık eğitimi sonunda aşağıdaki bölümler için başvuru yapabilirler :

 • Tıp
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Veterinerlik
 • Fizyoterapi
 • Ebelik
 • Hemşirelik
 • Biyoloji
 • Diyetisyenlik
 • Optometri
 • Sağlık İşletmeciliği
 • Diğer Sağlık ve Fen Bilimleri

MACARİSTAN TIP FAKÜLTESİ ÜCRETLERİ:

Semmelweis Üniversitesi:

 • Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 19.200 USD ( 15.000 € )
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 19.200 USD ( 15.000 € )
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti 12.000 USD (10.000€ )
 • Fizyoterapi yıllık eğitim ücreti 6.800 €
 • Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 6.800 €
 • Optometri yıllık eğitim ücreti 6.600 €
 • Hemşirelik  yıllık eğitim ücreti 6.600 €
 • Sağlık İşletmeciliği yıllık eğitim ücreti 6.800 €

Peç Üniversitesi:

 • Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 16.750 $
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 17.300 $
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti 9000 $
 • Fizyoterapi  yıllık eğitim ücreti 5000 €
 • Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 5000 €
 • Hemşirelik yıllık eğitim ücreti 5000 €

Szeged Üniversitesi:

 • Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 1-5. seneler yıllık 15.800 Euro, 6.sene(son sene) 7900 Euro
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti ilk sene 15.600 Euro, 2-5. seneler 15.200 Euro
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti ilk sene 10.420 Euro, 2-3. seneler 10.000 Euro, 5. sene 9.700 Euro

MACARİSTAN TIP FAKÜLTESİ ÜCRETLERİ HAZIRLIK (PRE-MED):

McDaniel College Budapest :

 • Pre-Med eğitim ücreti 7.230 EUR
 • Başvuru ücreti 200 EUR

Szeged Üniversitesi :

 • Pre-Med eğitim ücreti 6.300 Euro
 • Başvuru ücreti 200 Euro

Peç Üniversitesi :

 • Pre-Med eğitim ücreti 6.500 Euro
 • Başvuru ücreti 200 Euro
 • Kayıt Ücreti 250 Euro

Bize  Yazın

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Bilgi almak istediğiniz ülke/eğitim programı