Macaristan'da Tıp Eğitimi

Macaristan’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi seçenek Semmelweis Üniversitesi’dir. Bu üniversiteye alternatif olarak Peç Üniversitesi ve Szeged Üniversitesi de değerlendirilebilir.

 

Macaristan’da tıp eğitimi veren tüm üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500’de ve tarihi yüzyıllara dayanan üniversitelerdir.Semmelweis Üniversitesinin dünyadaki denkliği ( Avrupa,Kanada,Amerika,Türkiye) ve Budapeşte çapındaki hastaneleri bu üniversiteyi bir adım öne çıkarmaktadır.

 

Semmelweis Üniversitesi tıp alanında dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 150 – 200 bandındadır. Eğitim dili İngilizcedir ve bazı bölümlerde Almanca eğitim seçeneği mevcuttur.

 

 

USMLE sınav denkliği – Amerika’da tıp mezunu olan öğrenciler bile resmi olarak çalışmabilme hakkına sahip olabilmek için USMLE sınavına girerler. Eğer Amerika dışında bir ülkeden mezun olduysanız bu sınava girebilmek için iki yıl eğitim almanız gerekir. Amerika dışındaki bazı üniversitelerin diplomasının bu sınav için denkliği vardır. Semmelweis Üniversitesi bu üniversitelerden biridir ve Semmelweis mezunları bu sınave direk girebilirler.

 

Semmelweis Üniversitesi’nin aynı zamanda Kanada’daki MCCEE ve MCCQE sınavları için denklği vardır.

 

Pecs Üniversitesi ve Szeged Üniversitesi tıp alanında 301-350 bandındadır. İngilizce eğitim vermektedirler.

 

Macaristan’da Tıp Bölümüne Yerleşmenin Şartları

Bu kadar kadar köklü ve iyi üniversitelerin tıp fakültelerinde okumak için öğrencilerin bölüme hazır olması ve giriş sınavını geçmesi gerekiyor.Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen ve giriş sınavını geçemeyecek kapasitede olan öğrenciler için pre-medical dediğimiz ‘’tıp hazırlık’’  programı vardır. Öğrenciler bir yıl boyunca tıp İngilizcesi, kimya, biyoloji, medikal terminoloji, anatomi, fizyoloji gibi dersler görür ve tıp bölümüne hazır hale gelirler.

 

Macaristan’da tıp hazırlık programı veren en iyi eğitim kurum McDaniel College Budapest :

Semmelweis üniversitesinin kendi tıp hazırlık( pre-medical) programı olmadığı için öğrencinin başka bir eğitim kurumunda hazırlanması gerekir. Budapeşte’de 3 tane hazırlık veren kurum vardır ancak bunların arasında Semmelweis’in öğrencilerini yönlendirdiği ve partner olduğu ‘’McDaniel College Budapest ‘’, en iyi ve sağlıklı seçenektir. Burada Semmelweis Üniversitesi profesörleri tarafından da dersler verilir ve giriş sınavı McDaniel College’de yapılır. Hatta dersinize giren profesör de giriş sınavında sizinle sözlü sınav yapacaktır.

 

Öğrencilerin en az B1 seviyesi İngilizce bilgisi olması gerekir. Eğer değil ise öncesinde sadece Genel İngilizce hazırlık programına katılması gerekir.

 

Pre-Medical hazırlık programında öğrenciler bir akademik yıl boyunca İngilizce, Biyoloji, Kimya, Fizik ve Tıp İngilizcesi derslerinin yanı sıra profesörlerin gerekli gördüğü lisansa yönelik her türlü eğitimsel alt yapı öğrenciye sunulur.

 

Macaristan’da en uzun süredir pre-medical eğitimi veren McDaniel College’in bir diğer avantajı da uluslararası öğrenci dağılımının çok iyi olduğu bir okul olmasıdır.

 

Bir öğrenci en az B1 seviyesinde İngilizce seviyesine sahip ise, lise son iki yılda biyoloji ve kimya dersleri en az 80 ise ve Budapeşte’de devamsızlık yapmadan tüm derslerine katılırsa McDaniel College’de bu profildeki öğrencilerin giriş sınavındaki başarısı istatistiklere göre %95’in üzerindedir. Bu kriterlere uymayan öğrencilerin arasından da başarılı olanlar olmuştur ancak biz tavsiye etmemekteyiz. Öğrenci kendisini yeterli seviyeye getirmeden Macaristan’a gelmesini hiçbir şekilde tavsiye etmiyoruz !

 

Üç Üniversite İçin Ortak Sınav Merkezi !

 

Okulda sadece Semmelweis Üniversitesine değil Pecs Üniversitesi ve Szeged Üniversitelerine de öğrenci yetiştirilmektedir. Bu iki üniversite kendi hazırlık programları olmalarına rağmen ek olarak  McDaniel College’de de giriş sınavları yapmaktadırlar. Kısacası Macaristan’ın tıp eğitimi organizasyonu ‘’McDaniel College Budapest’’ üzerinden yürür.

 

 

Sene sonunda Semmelweis ,Pecs ve Szeged Üniversitelerinin giriş sınavı tek ve ortak olarak yapılır. Sadece sözlü sınavlar farklı tarihlerde , yine McDaniel College’de yapılacaktır. Öğrenci her bir üniversiteye ödemiş olduğu sınav başvuru ücreti ile iki kere sınava girebilir, bu da 3 üniversite olduğu düşünülürse toplam 6 şans demektir.

 

Üç üniversite için tek bir yazılı sınav !

 

Hatırlatmak da fayda var ; McDaniel College bir Amerikan üniversitesidir. Merkez kampüs Amerika’da, Avrupa kampüsü Budapeşte’de bulunur. Pre-medical programa ek olarak lisans bölümleri de mevcuttur. Bir dershane tarzında hazırlık eğitim kurumu değildir.

 Tıp hazırlık programı dersleri :

• Biyoloji (Anatomi ve Fizyoloji dahil)

• Kimya

• Medikal Terminoloji

• Matematik

• Fizik

• Genel İngilizce

• Tıp İngilizcesi

• İngilizce İletişim

• Macarca

 

Öğrenciler tıp hazırlık eğitimi sonunda aşağıdaki bölümler için başvuru yapabilirler;

• Tıp

• Diş Hekimliği

• Eczacılık

• Veterinerlik

• Fizyoterapi

• Ebelik

• Hemşirelik

• Biyoloji

• Diyetisyenlik

• Diğer Sağlık ve Fen Bilimleri

 

TIP HAZIRLIK ÜCRETLERİ :

McDaniel College Yıllık ücret : 6380 EUR

Başvuru Ücreti: 200 EUR (Geri Ödemesiz)

Kayıt Ücreti: 250 EUR

MACARİSTAN’DA LİSANS ÜCRETLERİ :

 

Semmelweis Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti 14.750 €

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 14.750 €

Fizyoterapi bölümü yıllık lisans ücreti 6.400 €

Hemşirelik bölümü yıllık lisans ücreti 6.200 €

 

Peç Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti 16.750 $

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 17.300 $

Eczacılık yıllık lisans ücreti 9.000 $

 

Szeged Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti  (1-5 yıl ) 16.300 $ , 6. yıl 8150 $

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 17.000 $

Eczacılık 1.yıl 10.420 $ , ( yıl 2-5 ) yıllık ücreti 10.300 $

 

Tıp giriş sınav soruları ve konuları için ilgili sayfamızı inceleyiniz. https://www.intergenc.com/universiteler/macaristanda-universite-egitimi/macaristan-universiteleri-tip-giris-sinavi/

 

 

Bilgi İstek Formu