Macaristan'da Tıp Eğitimi

Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi, Peç Üniversitesi, Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi ve McDaniel College Pre-Med Türkiye Resmi Temsilcisi.

”Budapeşte merkezli İntergenç ile yerinde hizmet”

Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi seçenekleri başta Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi ve Peç(Pécs) Üniversitesi olarak sıralayabiliriz.

 

Macaristan’da tıp eğitimi veren tüm üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yüksek derecelendirmeye sahip ve tarihi yüzyıllara dayanan köklü üniversitelerdir.

 

Semmelweis Üniversitesi

1769 yılında kurulan ve Macaristan’ın en eski tıp fakültesi olan Semmelweis Üniversitesi, Budapeşte’nin bir çok yerindeki hastaneleri ve sadece kendi öğrencilerinin eğitimine tahsis edilmiş bir uygulama hastanesi sayesinde diğer üniversitelere kıyasla bir adım öne çıkmaktadır.

 

Macaristan’daki doktorların %40’ının mezun olduğu üniversite, Budapeşte’deki bir çok hastanesi ile eğitimin yanında Macaristan’ın adeta sağlık hizmetlerini sırtlamaktadır. 17 enstitü, 22 klinik ve 19 departman ile Macaristan’ın en büyük tıp fakültesine sahiptir.

 

QS World University Rankings’e göre tıp alanında ise dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 201-250 aralığında olan Semmelweis Üniversitesi, genel sıralamada ise Times Higher Education’a göre 201-250 sırada yer alarak ilk 400 kriterini yerine getirmektedir. Eğitim dili İngilizcedir ve genel tıp gibi bazı bölümlerde Almanca eğitim seçeneği mevcuttur.

 

 • Semmelweis Üniversitesi, INSIPIRE programının bir parçası olarak Pfizer’in araştırma merkezlerinden biri olmuştur.
 • Semmelweis Üniversitesi ve AstraZeneca diyabet, kronik böbrek hastalığı (KBH) ve kalp yetmezliği gibi alanlarda araştırma geliştirme projeleri yapmak için işbirliği anlaşması yapmıştır.
 • Harvard Medical School(HMS) ile HMS yaz sertifika kurslarının Budapeşte’de de yapılması üzerine anlaşma yapılmıştır.
 • University of Massachusetts (UMass) ile son sınıftaki öğrencilerin karşılıklı değişimi ile alakalı anlaşma imzalanmıştır. Semmelweis öğrencileri son senede practice medicine için Bostan’a gidebileceklerdir.
 • Ayrıca Bostan Üniversitesi ve Semmelweis karşılıklı araştırma projeleri için anlaşmıştır.

 

Szeged Üniversitesi 

Macaristan’da tıp eğitimi alanında öne çıkan diğer üniversitelerden Szeged Üniversitesi ve Peç Üniversitesi, eğitim kalitesi olarak Semmelweis Üniversitesi ile eş değer bir üniversite olmasına karşın başkent Budapeşte yerine Szeged ve Peç şehirlerinde konumlandığı için hak ettiği değeri tam olarak görmeyen Macar üniversitelerindendir.

 

Örneğin; tıp alanında dünyanın en iyi 351. üniversitesi, genel sıralamada ise 501. sırada olan Szeged Üniversitesi bugünlerde çok yakından takip ettiğimiz Covid-19 Biontech-Pfizer aşısında kullanılan MRNA teknolojisinin mimarı Katalin Kariko’yu yetiştirmiştir. Bilindiği üzere Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in liderlik ettiği Biontech ekibinde MRNA aşısını geliştiren Macar biyokimyager ve bilim insanı Katalin Kariko’dur.

 

Türeci çifti ve Katalin Kariko tıp alanında dünyanın en prestijli ödülü olan İsviçre merkezli ”2022 Jeantet-Collen Prize for Translational Medicine” ve daha bir çok ödül kazanmıştır. Üniversite ve doktora eğitimini Szeged Üniversitesi’nde tamamlayan Katalin Kariko, projelerde kullanılması için verilen para ödüllerini halen araştırma profesörü olarak görev yaptığı Szeged Üniversitesi’ne kendi yaptığı araştırmalara kaynak olması için bağışlamıştır.

 

     

 

Peç Üniversitesi (University of Pécs)

2021 yılında tıp fakültelerinin yeni kampüsünün inşa edilme sürecini tamamlayan Peç Üniversitesi ise, şu anda Macaristan’ın tıp alanında en yeni kampüsüne ve labrotuvar imkanlarına sahip. Ayrıca Macaristan’ın en eski devlet üniversitesi olan 1367 kuruluşlu Peç, daha küçük bir şehirde ve sıcak bir ortamda eğitim almak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

 

Peç Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler profesörlerle iletişim kurma ve ilişki geliştirme konusunda daha şanslı olduklarını belirtmekteler.

 

QS World University Rankings’e göre tıp alanında dünyada 351-400 aralığında yer alan Peç Üniversitesi genel sıralamada ise 651-700 aralığındadır.

 

 • Peç Üniversitesi tıp fakültelerinde 5.yıl sonundaki klinik stajı 1 veya 2 aylığına Keck School of Medicine of the University of Southern Carolifornia’da yapılabilir.
 • Final yılında Weill Medical College Cornell University,USA’da 4 haftalık klinik stajı yapılabilir.
 • Almanya’da Jena Universitesi Hastanesinde 1 aylık moleküler tıp yaz okuluna katılım gösterilebilir.

Peç Üniversitesi Tıp Fakültesi:

Macaristanda Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Bölümleri

Macaristanda tıp eğitimi veren üniversitelerde genel tıp, diş hekimliği ve eczacılık programları bulunmaktadır. Ayrıca sağlık bilimleri fakültelerinde fizyoterapi, diyetetik, sağlık işletmeciliği (public health management), optometri, hemşirelik gibi bölümleri okumak mümkündür.

 

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi ise Macaristan’da veterinerlik okumak isteyen öğrencilerin tek seçeneğidir.

Macaristan Tıp Fakültelerinin Diğer Ülkelerle Kıyaslaması (İtalya,Çekya,Bulgaristan)

Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin aynı zamanda İtalya’da tıp eğitimi ya da Çekya ve Bulgaristan’da tıp eğitimine yönelik araştırma yaptıkları gözlemlenmiştir. Tüm incelemeleri yaptığımızda Çekya ve Bulgaristan alternatif seçenekler olarak öne çıkmaktadır.

 

Açıkçası İtalya’da San Raffaele Üniversitesi yıllık 20.140 Euro ücreti ile Macaristan’daki üniversitelerle aynı kalitede olmasına rağmen Macar üniversitelerinden yıllık 5-6 bin Euro daha pahallı eğitim ücretinden ötürü fiyat-kalite dengesini tutturamamaktadır. Cattolica Üniversitesi ise yıllık ücreti 15.800 Euro olmasına rağmen bu fiyattaki bir üniversiteden beklenen dünya genel sıralamasında ilk 400 kriterini yerine getirmemektedir.

 

UniCamillus’un yıllık 20.000 Euro olan ücreti 2017’de kurulan ve ilk 1000 dışı, henüz sıralaması olmayan bir üniversite için çok yüksektir. Ayrıca 2014 kuruluşlu bir üniversite olan Humanitas için de tıp eğitmininde gelenek ve tecrübenin önemini göz önünde bulundurduğumuzda yıllık 20.000 Euro ücreti aşırı pahallı bulmaktayız.

 

Devlet üniversiteleri giriş sınavı olan IMAT ise Eylül ayı gibi geç bir tarihte düzenlendiği için bu tarihe kadar bekleyip sınavda başarısız olan öğrenciler en sonunda tüm seçenekleri kaçırma riskine sahip.

 

Çekya’nın başkenti Prag’da bulunan ve dünya sıralamasında en iyi 201. tıp üniversitesi olan Charles Üniversitesi, Macaristan’daki üniversitelerle aynı fiyat-kalite dengesini sağladığı için alternatif olarak değerlendirilebilir. Charles Üniversitesi, genel sıralamada ilk 400 kriterini de yerine getirmektedir.

 

”Sofya Üniversitesi St Kliment Ohridski” ise 601. dünya genel sıralaması ile denklik şartı olan ilk 1000 kriterini yerine getirdiği ve yıllık 7.700 Euro gibi ekonomik bir ücrete sahip olduğu için mantıklı alternatiflerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Macaristan’da Tıp Eğitimi ve Dünya Denkliği

Avrupa Birliği denkliği : Macaristan Üniversitelerinin tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınmaktadır. Bazı ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için gerekli dil yeterliliğini ispatlamanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, Almanya B2 seviyesinde Almanca bilgisi şart koşmaktadır.

 

ABD Denkliği-USMLE Sınavı :  Amerika’da lisanslı doktor olabilmek için başarıyla geçmeniz gereken ve sadece USMLE akreditasyonu olan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin girebildiği bir sınavdır. Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi, Peç Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi USMLE akreditasyonu olan üniversitelerdir ve mezunları bu sınava direk girebilirler. (Sınava Macaristan’da girebilirsiniz.)

Ayrıca Kanada’nın organize ettiği ve Kanada’da lisanslı doktor olabilmek için girmeniz gereken MCCEE ve MCCQE sınavları için de üç üniversitenin gerekli akreditasyonu vardır.

 

Birleşik Krallık Denkliği (İngiltere) :  Macaristan’da tıp eğitimi alıp mezun olan öğrencilerin İngiltere’de lisanslı doktor olabilmeleri için UKMLA sınavına girmeleri gerekmektedir. Semmelweis Üniversitesi, Pecs Üniversitesi, ve Szeged Üniversitesi gerekli akreditasyona sahip olduğu için bu üniversitelerin mezunları sınava girme hakkına sahiptir. Sınava İngiltere’den mezun olanlar da dahil herkes girmek zorundadır.

 

ÖNEMLİ NOT : Sınavlara girebilmek için mezun olduğunuz üniversitenin gerekli akreditasyonlara sahip olması çok önemlidir. Gerekli akreditasyona sahip olmayan üniversitelerden mezun olanların sınavlara direk girme hakkı yoktur.

YÖK Denkliği ve Türkiye’ye Yatay Geçiş

YÖK, kendi belirlediği değerlendirme kuruluşlarınca dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelere direk denklik verdiği için Macar üniversitelerinin Türkiye’de denkliği bulunmaktadır.

 

Yatay geçiş için ise üniversitenin genel sıralamada ilk 400’de bulunması ve yatay geçiş başvurusu yapacak öğrencinin tıp eğitiminde ilk iki yılı bitirmiş olması gerekiyor.

 

YÖK’ün kabul ettiği sıralama kuruluşları; Times Higher Education, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities,  University Ranking by Academic Performance ve CWTS Leiden Rankings’dir.

 

Her üniversitenin genel sıralaması ve alan sıralamaları vardır. YÖK, sadece genel sıralamaları dikkate almaktadır. Sadece alan sıralamasını veya YÖK’ün tanımadığı kuruluşların sıralamasını paylaşarak yanlış bilgilendirme yapan kişilere inanmayınız.

Macaristan’da Tıp Fakültelerine Yerleşmenin Şartları

Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen ve giriş sınavını geçebilecek kapasitede olan öğrenciler direk giriş sınavına girebilirler. 2022 yılında Macar Üniversiteleri giriş sınavını çevrim içi(online) olarak yapacaklardır.

 Giriş sınavı tarihlerini ilgili sayfadan inceleyebilirsiniz.

 

 • Öğrenciler; tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce derslerinden yazılı ve sözlü sınava girerler.
 • Fizyoterapi, diyetetik gibi sağlık bilimleri bölümlerinde ise sadece biyoloji ve İngilizce sınavı yapılmaktadır.

 

Tıp fakültelerine giriş sınav konuları ve örnek sorular için ilgili sayfamızı inceleyiniz.

 

Kendisini giriş sınavları için hazır hissetmeyen öğrenciler için pre-medical dediğimiz ‘’tıp hazırlık’’ programı mevcuttur.

 

Macaristan’da tıp hazırlık programı veren en iyi eğitim kurumu McDaniel College Budapest:

Semmelweis üniversitesinin kendi tıp hazırlık( pre-medical) programı olmadığı için öğrencilerin Semmelweis’in pre-medical partner kurumu olan McDaniel College Budapest’de hazırlanması gerekir. Macaristan’da hazırlık eğitimi veren farklı eğitim kurumları vardır ancak bunların arasında Semmelweis’in da öğrencilerini yönlendirdiği ve partner olduğu ‘’McDaniel College Budapeşte ‘’, en eski ve kaliteli seçenektir. Szeged Üniversitesi ve Peç Üniversitesi’nin giriş sınavlarına göre de dizayn edilmiş olan program, Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere üç üniversite için de şanslarını deneyebilme imkanı sağlıyor.

 

Öğrencilerin bu programa katılabilmek için en az B1 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olması gerekir. Eğer değil ise yoğun bir hazırlık kursuna katılması tavsiye edilir.

 

Pre-Medical hazırlık programında bir akademik yıl boyunca ileri seviye İngilizce, Biyoloji, Kimya, Fizik ve Tıp İngilizcesi derslerinin yanı sıra profesörlerin gerekli gördüğü lisansa yönelik her türlü eğitimsel alt yapı öğrenciye sunulur.

 

Macaristan’da en uzun süredir pre-medical eğitimi veren McDaniel College Budapeşte’nin bir diğer avantajı ise lisans programları da sunan bir Amerikan üniversitesi olduğu için uluslararası öğrenci dağılımının çok iyi olduğu bir eğitim kurumu olmasıdır.

 

McDaniel College Budapest – Üç Üniversite İçin Ortak Sınav Merkezi !

Sene sonunda Semmelweis, Peç ve Szeged Üniversitesi pre-medical eğitimini McDaniel College Budapest’de tamamlayan öğrenciler için McDaniel kampüsünde giriş sınavları düzenler. Öğrenciler, her bir üniversiteye ödemiş olduğu sınav başvuru ücreti ile Semmelweis ve Szeged Üniversitesi giriş sınavına iki kere, Peç Üniversitesi giriş sınavına ise 3 kere girme hakkına sahiptir. Her öğrencinin toplam 7 şansı bulunmaktadır.

 

Kısacası Macaristan’ın tıp eğitimi hazırlık organizasyonu ‘’McDaniel College Budapest’’ üzerinden yürür.

 

Tıp hazırlık programı dersleri :

 •  Biyoloji
 •  Kimya
 •  Fizik
 •  Matematik (Opsiyonel)
 •  Genel İngilizce
 •  Tıp İngilizcesi
 •  Temel Macarca

 

Öğrenciler tıp hazırlık eğitimi sonunda aşağıdaki bölümler için başvuru yapabilirler :

 • Tıp
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Veterinerlik
 • Fizyoterapi
 • Ebelik
 • Hemşirelik
 • Biyoloji
 • Diyetisyenlik
 • Optometri
 • Sağlık İşletmeciliği
 • Diğer Sağlık ve Fen Bilimleri

MACARİSTAN’DA TIP FAKÜLTELERİ ÜCRETLERİ :

Semmelweis Üniversitesi:

 • Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 18.200 USD ( 15.000 € )
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 18.200 USD ( 15.000 € )
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti 12.000 USD (10.000€ )
 • Fizyoterapi yıllık eğitim ücreti 6.800 €
 • Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 6.800 €
 • Optometri yıllık eğitim ücreti 6.600 €
 • Hemşirelik  yıllık eğitim ücreti 6.600 €
 • Sağlık İşletmeciliği yıllık eğitim ücreti 6.800 €

 

Peç Üniversitesi:

 • Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 16.750 $
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 17.300 $
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti 9000 $
 • Fizyoterapi  yıllık eğitim ücreti 5000 €
 • Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 5000 €
 • Hemşirelik yıllık eğitim ücreti 5000 €

 

Szeged Üniversitesi:

 • Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 1-5. seneler yıllık 15.800 Euro, 6.sene(son sene) 7900 Euro
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti ilk sene 15.600 Euro, 2-5. seneler 15.200 Euro
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti ilk sene 10.420 Euro, 2-3. seneler 10.000 Euro, 5. sene 9.700 Euro

 

MACARİSTAN’DA TIP HAZIRLIK (PRE-MED) ÜCRETLERİ :

McDaniel College Budapest :

 • Pre-Med eğitim ücreti 7.230 EUR
 • Başvuru ücreti 200 EUR

Szeged Üniversitesi :

 • Pre-Med eğitim ücreti 6.300 Euro
 • Başvuru ücreti 200 Euro

Peç Üniversitesi :

 • Pre-Med eğitim ücreti 6.500 Euro
 • Başvuru ücreti 200 Euro
 • Kayıt Ücreti 250 Euro

MACARİSTAN 2022 TIP FAKÜLTELERİ GİRİŞ SINAVLARI

Macaristan Tıp Fakülteleri giriş sınav tarihleri belli olmuştur.

MACARİSTAN'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI

MACARİSTAN'DA EĞİTİM ZORLUKLARI

Bilgi İstek Formu