Macaristan'da Tıp Eğitimi

Semmelweis Üniversitesi, Peç Üniversitesi, Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi ve McDaniel College Pre-Med Türkiye Resmi Temsilcisi.

”Budapeşte merkezli bir Türk firması İntergenç ile yerinde hizmet”

Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi seçenekleri başta Semmelweis Üniversitesi olmak üzere, daha sonra Peç Üniversitesi (Pécs), Szeged Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi olarak sıralayabiliriz.

 

Macaristan’da tıp eğitimi veren tüm üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri ”tıp alanı” sıralamasında ilk 500’de, genel sıralamada ilk 1000’de ve tarihi yüzyıllara dayanan köklü üniversitelerdir.1769 yılında kurulan ve Macaristan’ın en eski tıp fakültesi olan Semmelweis Üniversitesi, Budapeşte’nin bir çok yerindeki hastaneleri ve sadece öğrencilerin uygulama eğitimine tahsis edilmiş bir hastanesi sayesinde diğer üniversitelere kıyasla bir adım öne çıkmaktadır.

 

Macaristan’daki doktorların %40’ının mezun olduğu üniversite, Budapeşte’deki bir çok hastanesi ile eğitimin yanında Macaristan’ın adeta sağlık hizmetlerini sırtlamaktadır. 17 enstitü, 22 klinik ve 19 departman ile Macaristan’ın en büyük tıp fakültesine sahip üniversite, aynı zamanda Times Higher Education’a göre dünyanın iyi üniversiteleri genel sıralamasında ilk 500’de yer alan tek Macar üniversitesidir.

 

Semmelweis Üniversitesi, QS World University Rankings’e göre tıp alanında ise dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 201-250 aralığındadır. Eğitim dili İngilizcedir ve genel tıp gibi bazı bölümlerde Almanca eğitim seçeneği mevcuttur.

 

Peç Üniversitesi (University of Pécs)

Geçtiğimiz yıl tıp fakültelerine yeni kampüs inşa etmeye başlayan Peç Üniversitesi, şu anda Macaristan’ın tıp alanında en yeni kampüsüne ve labrotuvar imkanlarına sahip. 1367 kuruluşlu en köklü Macaristan üniversitesi olan Peç, aynı zamanda daha küçük bir şehirde ve sıcak bir ortamda eğitim almak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

 

QS World University Rankings’e göre tıp alanında dünyada 351-400 aralığında yer alan Peç Üniversitesi genel sıralamada ise 651-700 aralığındadır.

Macaristanda Tıp Fakültesi Bölümleri ve Sağlık Bilimleri

Macaristanda tıp fakülteleri genel tıp eğitiminin yanında diş hekimliği, eczacılık programlarını da sunmaktadır. Ayrıca sağlık bilimleri fakültesinde fizyoterapi, diyetetik, sağlık işletmeciliği (public health management), optometri, hemşirelik gibi bölümleri okumak mümkündür.

 

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi, Macaristan’da veterinerlik okumak isteyen öğrencilerin tek seçeneğidir.

Macaristan Tıp Fakültelerinin Diğer Ülkelerle Kıyaslaması (İtalya,Çekya,Bulgaristan)

Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin aynı zamanda İtalya’da tıp eğitimi ya da Çekya ve Bulgaristan’da tıp eğitimine yönelik araştırma yaptıkları gözlemlenmiştir. Tüm incelemeleri yaptığımızda Çekya ve Bulgaristan alternatif seçenekler olarak öne çıkmaktadır.

 

Açıkçası İtalya’da San Raffaele Üniversitesi yıllık 20 bin Euro ücreti ile Macaristan’daki üniversitelerle aynı kalitede olmasına rağmen yaklaşık 5-6 bin Euro daha pahallı, Cattolica Üniversitesi ise yıllık 15.800 Euro olmasına rağmen bu fiyattaki bir üniversiteden beklenen dünya genel sıralamasında ilk 500 kriterini yerine getirmemektedir. UniCamillus’un yıllık 18.000 Euro olan ücreti 2017’de kurulan ve henüz sıralaması olmayan bir üniversite için çok yüksektir. Ayrıca yine ilk 1000’de olmayan bir üniversite Humanitas için de yıllık 20.156 Euro ücreti aşırı pahallı bulmaktayız.Devlet üniversiteleri giriş sınavı olan IMAT ise Eylül ayı gibi geç bir tarihte düzenlendiği için bu tarihe kadar bekleyip sınavda başarısız olan öğrenciler en sonunda tüm seçenekleri kaçırma riskine sahip.

 

Çekya’daki Charles Üniversitesi Macaristan’daki üniversitelerle aynı fiyat-kalite dengesini sağladığı için alternatif olarak değerlendirilebilir.

 

”Sofya Üniversitesi St Kliment Ohridski” ise 601. dünya sıralaması ile denklik şartı olan ilk 1000 kriterini yerine getirdiği ve yıllık 7.700 Euro gibi ekonomik bir ücrete sahip olduğu için mantıklı alternatiflerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Macaristan’da Tıp Eğitimi ve Dünya Denkliği

Avrupa Birliği denkliği : Macaristan Üniversitelerinin tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınmaktadır. Bazı ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için gerekli dil yeterliliğini ispatlamanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, Almanya B2 seviyesinde Almanca bilgisi şart koşmaktadır.

 

ABD Denkliği-USMLE Sınavı–  Amerika’da lisanslı doktor olabilmek için başarıyla geçmeniz gereken ve sadece USMLE akreditasyonu olan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin girebildiği bir sınavdır. Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi, Peç Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi USMLE akreditasyonu olan üniversitelerdir ve mezunları bu sınava direk girebilirler. (Sınava Macaristan’da girebilirsiniz.)

Ayrıca Kanada’nın organize ettiği ve Kanada’da lisanslı doktor olabilmek için girmeniz gereken MCCEE ve MCCQE sınavları için de üç üniversitenin gerekli akreditasyonu vardır.

 

Birleşik Krallık Denkliği- Macaristan’da tıp eğitimi alıp mezun olan ve AB vatandaşı olmayan öğrencilerin İngiltere’de lisanslı doktor olabilmeleri için PLAN B sınavına girmeleri gerekmektedir. Semmelweis Üniversitesi, Pecs Üniversitesi, Szeged Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesinin  PLAN B akreditasyonu olduğu için bu üniversitelerin mezunları sınava girme hakkına sahiptir. AB vatandaşları ise bu sınava girmeden direk doktorluk lisansı alabilirler.

 

ÖNEMLİ NOT : Sınavlara girebilmek için mezun olduğunuz üniversitenin gerekli akreditasyonlara sahip olması çok önemlidir. Gerekli akreditasyona sahip olmayan üniversitelerden mezun olanların sınavlara direk girme hakkı yoktur.

YÖK Denkliği 

YÖK, kendi belirlediği değerlendirme kuruluşlarınca dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelere direk denklik verdiği için Macar üniversitelerinin Türkiye’de denkliği bulunmaktadır.

 

YÖK’ün kabul ettiği sıralama kuruluşları; Times Higher Education, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities,  University Ranking by Academic Performance ve CWTS Leiden Rankings’dir.

 

Her üniversitenin genel sıralaması ve alan sıralamaları vardır. YÖK, sadece genel sıralamaları dikkata almaktadır. Sadece alan sıralamasını veya YÖK’ün tanımadığı kuruluşların sıralamasını paylaşarak yanlış bilgilendirme yapan kişilere inanmayınız.

Macaristan’da Tıp Fakültelerine Yerleşmenin Şartları

Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen ve giriş sınavını geçebilecek kapasitede olan öğrenciler direk giriş sınavına girebilirler. 2021 yılında tüm giriş sınavları online olacağı için öğrencilerin şanslarını denemeleri daha kolay olacaktır. Online giriş sınav tarihlerini ilgili sayfadan inceleyebilirsiniz.

 

 • Öğrenciler; tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce derslerinden sınava girerler.
 • Fizyoterapi, diyetetik gibi sağlık bilimleri bölümlerinde ise sadece biyoloji ve İngilizce sınavı yapılmaktadır.

 

Kendisini giriş sınavları için hazır hissetmeyen öğrenciler için pre-medical dediğimiz ‘’tıp hazırlık’’ programı mevcuttur.

Macaristan’da tıp hazırlık programı veren en iyi eğitim kurum McDaniel College Budapest :

Semmelweis üniversitesinin kendi tıp hazırlık( pre-medical) programı olmadığı için öğrencilerin Semmelweis’in pre-medical partner kurumu olan McDaniel College Budapest’de hazırlanması gerekir. Macaristan’da hazırlık eğitimi veren farklı eğitim kurumları vardır ancak bunların arasında Semmelweis’in da öğrencilerini yönlendirdiği ve partner olduğu ‘’McDaniel College Budapeşte ‘’, en eski ve kaliteli seçenektir. Szeged Üniversitesi ve Peç Üniversitesi’nin giriş sınavlarına göre de dizayn edilmiş olan program, Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere üç üniversite için de şanslarını deneyebilme imkanı sağlıyor.

 

Öğrencilerin bu programa katılabilmek için en az B1 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olması gerekir. Eğer değil ise yoğun bir hazırlık kursuna katılması tavsiye edilir.

 

Pre-Medical hazırlık programında bir akademik yıl boyunca ileri seviye İngilizce, Biyoloji, Kimya, Fizik ve Tıp İngilizcesi derslerinin yanı sıra profesörlerin gerekli gördüğü lisansa yönelik her türlü eğitimsel alt yapı öğrenciye sunulur.

 

Macaristan’da en uzun süredir pre-medical eğitimi veren McDaniel College Budapeşte’nin bir diğer avantajı ise lisans programları da sunan bir Amerikan üniversitesi olduğu için uluslararası öğrenci dağılımının çok iyi olduğu bir eğitim kurumu olmasıdır.

 

McDaniel College Budapest – Üç Üniversite İçin Ortak Sınav Merkezi !

Sene sonunda Semmelweis, Pecs ve Szeged Üniversitelerinin yazılı giriş sınavı tek ve ortak olarak McDaniel College Budapest’de yapılır. Sadece sözlü sınavlar farklı tarihlerde, yine McDaniel College Budapeşte’de yapılacaktır. Öğrenci her bir üniversiteye ödemiş olduğu sınav başvuru ücreti ile iki kere sınava girebilir, toplamda 3 üniversite olduğu düşünülürse toplam 6 şans demektir.

 

Kısacası Macaristan’ın tıp eğitimi hazırlık organizasyonu ‘’McDaniel College Budapest’’ üzerinden yürür.

 

Tıp hazırlık programı dersleri :

 •  Biyoloji
 •  Kimya
 •  Fizik
 •  Matematik (Opsiyonel)
 •  Genel İngilizce
 •  Tıp İngilizcesi
 •  Temel Macarca

 

Öğrenciler tıp hazırlık eğitimi sonunda aşağıdaki bölümler için başvuru yapabilirler :

 • Tıp
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Veterinerlik
 • Fizyoterapi
 • Ebelik
 • Hemşirelik
 • Biyoloji
 • Diyetisyenlik
 • Optometri
 • Sağlık İşletmeciliği
 • Diğer Sağlık ve Fen Bilimleri

 

MACARİSTAN’DA TIP HAZIRLIK ÜCRETLERİ :

 • McDaniel College Yıllık ücret : 6380 EUR
 • Başvuru Ücreti: 200 EUR
 • Kayıt Ücreti: 250 EUR

MACARİSTAN’DA TIP FAKÜLTELERİ ÜCRETLERİ :

 • Semmelweis Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti 18.200 USD ( 15.000 € )
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 18.200 USD ( 15.000 € )
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti 12.000 USD (10.000€ )
 • Fizyoterapi bölümü yıllık eğitim ücreti 6.800 €
 • Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 6.800 €
 • Optometri yıllık eğitim ücreti 6.600 €
 • Hemşirelik bölümü yıllık eğitim ücreti 6.600 €
 • Sağlık İşetmeciliği yıllık eğitim ücreti 6.800 €

 

 

 • Peç Üniversitesi tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 16.750 $
 • Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 17.300 $
 • Eczacılık yıllık eğitim ücreti 9000 $
 • Fizyoterapi bölümü yıllık eğitim ücreti 5000 €
 • Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 5000 €
 • Hemşirelik yıllık eğitim ücreti 5000 €

 

Tıp giriş sınav soruları ve konuları için ilgili sayfamızı inceleyiniz. https://www.intergenc.com/universiteler/macaristanda-universite-egitimi/macaristan-universiteleri-tip-giris-sinavi/

 

MACARİSTAN'DA TIP FAKÜLTELERİ GİRİŞ SINAVLARI

MACARİSTAN'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI

MACARİSTAN'DA EĞİTİM ZORLUKLARI

Bilgi İstek Formu