Macaristan'da Tıp Eğitimi

Macaristan’da Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi seçenek Semmelweis Üniversitesi’dir. Bu üniversiteye alternatif olarak Peç Üniversitesi ve Szeged Üniversitesi de değerlendirilebilir.

 

Macaristan’da tıp eğitimi veren tüm üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500’de ve tarihi yüzyıllara dayanan üniversitelerdir.Semmelweis Üniversitesinin dünyadaki tanınırlığı ve Budapeşte çapındaki hasteneleri bu üniversiteyi bir adım öne çıkarmaktadır.

 

Semmelweis Üniversitesi tıp alanında dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 150 – 200 bandındadır. Eğitim dili İngilizcedir ve bazı bölümlerde Almanca eğitim seçeği mevcuttur.

 

Pecs Üniversitesi ve Szeged Üniversitesi tıp alanında 301-350 bandındadır. İngilizce eğitim vermektedirler.

 

Macaristan’da Tıp Bölümüne Yerleşmenin Şartları

Bu kadar kadar köklü ve iyi üniversitelerin tıp fakültelerinde okumak için öğrencilerin bölüme hazır olması ve giriş sınavını geçmesi gerekiyor.Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen ve giriş sınavını geçemeyecek kapasitede olan öğrenciler için pre-medical dediğimiz ‘’tıp hazırlık’’  programı vardır. Öğrenciler bir yıl boyunca tıp İngilizcesi, kimya, biyoloji, medikal terminoloji, anatomi, fizyoloji gibi dersler görür ve tıp bölümüne hazır hale gelirler.

 

Pre-Medical Programına Hangi Eğitim Kurumlarında Katılabilirim ?

Semmelweis Üniversitesi, Pecs Üniversitesi veya Szeged Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrencilere önce bir yıl bağımsız bir eğitim kurumunda tıp hazırlık programına katılmalarını tavsiye ederiz. Macaristan’da geçirdikleri bir yılın sonunda ise hangi üniversitede tıp eğitimine devam edeceğinize karar verebilirsiniz.

 

Macaristan’da tıp hazırlık programı veren eğitim kurumlar :

McDaniel Kolej – Budapeşte’de kampüsü olan bir Amerikan üniversitesi olan bu okul pre-medical ( tıp hazırlık) programı organize etmektedir. McDaniel Kolej’de  bir akademik yıl tıp hazırlık eğitimi gördükten sonra istediğiniz üniversitenin tıp bölümüne başvuru yapabilirsiniz.

 

ELTE Üniversitesi- Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencileri yetiştiren ve devlet tarafından akreditasyonu olan bir diğer üniversite ise ELTE’dir. ELTE üniversitesi tüm Macar üniversiteleri için tıp hazırlık programı sunmaktadır. 1635 yılında kurulmuş çok köklü bir üniversite olarak ELTE Üniversitesi tıp hazırlık (pre-medical) programı hiç tereddüt etmeden seçilebilir.

 

Duna Kolej – Macaristan’ın hazırlık kolejlerinden biri olan bu okul milli eğitim bakanlığı tarafından akreditasyona sahiptir. Butik bir anlayışla eğitim veren Duna Kolej (Duna College), bugüne kadar Macaristan’da tıp eğitimi almak isteyen bir çok öğrenciyi başarı ile tıp fakültelerine yerleştirmiştir.

 

Kısaca toparlamak gerekirse; üniversiteler Macaristan’da tıp eğitimi almak için gerekli olan alt yapıya sahip olmayan öğrencileri kabul etmediği için yapmanız gerekenler şu şekildedir :

 

  1. McDaniel Kolej, ELTE Üniversitesi veya Duna Kolej’de tıp hazırlık eğitimi almak ve Semmelweis Ünivesitesi , Pecs Üniversitesi ve Szeged Üniversitesinin Tıp fakülteleri için yaptıkları giriş sınavına ve lisans programına hazır hale gelmek.
  2. Giriş sınavını geçip lisans eğitiminize başlamak.

 

 Tıp hazırlık programı dersleri :

• Biyoloji (Anatomi ve Fizyoloji dahil)

• Kimya

• Medikal Terminoloji

• Matematik

• Fizik

• Genel İngilizce

• Tıp İngilizcesi

• İngilizce İletişim

• Macarca

 

Öğrenciler tıp hazırlık eğitimi sonunda aşağıdaki bölümler için başvuru yapabilirler;

• Tıp

• Diş Hekimliği

• Eczacılık

• Veterinerlik

• Fizyoterapi

• Ebelik

• Hemşirelik

• Biyoloji

• Diyetisyenlik

• Diğer Sağlık ve Fen Bilimleri

 

TIP HAZIRLIK ÜCRETLERİ :

McDaniel College Yıllık ücret : 6650 $

Başvuru Ücreti: 200 Eur (Geri Ödemesiz)

Kayıt Ücreti: 220 Euro

 

ELTE Üniversitesi : 4000 Euro

Başvuru ücreti : 200 Euro

 

Duna Kolej : 5600 Euro

Kayıt Ücreti : 350 Euro

 

Başlangıç tarihleri :

McDaniel : Eylül ve Ocak ( Yoğun Program )

ELTE : Eylül ve Şubat

Duna Kolej :

 

MACARİSTAN’DA LİSANS ÜCRETLERİ :

Semmelweis Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti 14.750 €

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 14.750 €

Fizyoterapi bölümü yıllık lisans ücreti 6.400 €

Hemşirelik bölümü yıllık lisans ücreti 6.200 €

 

Peç Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti 16.750 $

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 17.300 $

Eczacılık yıllık lisans ücreti 9.000 $

 

Szeged Üniversitesi tıp bölümü yıllık lisans ücreti  (1-5 yıl ) 16.300 $ , 6. yıl 8150 $

Diş Hekimliği yıllık lisans ücreti 17.000 $

Eczacılık 1.yıl 10.420 $ , ( yıl 2-5 ) yıllık ücreti 10.300 $

 

  • Listede yazmayan bölümler için web sitemizde bulunan üniversitelerin ayrıntılı sayfasını inceleyebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Önemli Not : Tıp hazırlık programına İngilizce seviyesi en az orta ( intermediate ) olan öğrenciler katılabilir. Eğer öğrencinin İngilizce seviyesi orta seviye ( intermediate ) altında ise önce genel İngilizce hazırlık eğitimi programına katılır, daha sonra tıp hazırlığa devam eder.

Bilgi İstek Formu