Semmelweis Üniversitesi

Semmelweis Üniversitesi , Macaristan’ın tıp alanında en prestijli üniversitesidir. Macaristan’daki doktorların yüzde 40’ı bu üniversiteden mezundur. Macaristan’da tıp alanında 4 üniversite olduğunu göz önüne alırsak bu yüksek bir orandır.

 

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Semmelweis Üniversitesi’nin eğitim kampüsleri bir yana Budapeşte’de bulunan 17 enstitü, 22 klinik ve 19 departmanı ile Macaristan’ın en köklü sağlık kurumudur.Bu sayede Semmelweis Üniversitesi sadece teoride değil uygulamada da geçmişi ve geleneği olan ender bir üniversite olarak öne çıkmaktadır.

 

Uluslararası işbirlikleri çok kuvvetli olan Sememlweis Üniversitesi, Pfizer’in araştırma merkezlerinden birisidir.

 

Üniversite 1769 yılında kurulmuştur ve 11 bine yakın öğrencisi vardır. Üniversitede uluslararası öğrenciler İngilizce veya Almanca dilinde eğitim alabilirler.

 

Semmelweis Üniversitesi, QS World Rankings’e göre tıp alanında dünyada 201. sırada,  genel sıralamada ise Times Higher Educations’a göre 251. sıradadır.

 

Macaristan’da Tıp Eğitimi ve Dünya Denkliği

Avrupa Birliği denkliği : Macaristan Üniversitelerinin tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınmaktadır. Bazı ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için gerekli dil yeterliliğini ispatlamanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, Almanya B2 seviyesinde Almanca bilgisi şart koşmaktadır.

 

ABD Denkliği-USMLE Sınavı–  Amerika’da lisanslı doktor olabilmek için başarıyla geçmeniz gereken ve sadece USMLE akreditasyonu olan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin girebildiği bir sınavdır. Semmelweis Üniversitesi, Szeged Üniversitesi, Peç Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi USMLE akreditasyonu olan üniversitelerdir ve mezunları bu sınava direk girebilirler. (Sınava Macaristan’da girebilirsiniz.)

Ayrıca Kanada’nın organize ettiği ve Kanada’da lisanslı doktor olabilmek için girmeniz gereken MCCEE ve MCCQE sınavları için de üç üniversitenin gerekli akreditasyonu vardır.

 

Birleşik Krallık Denkliği- Macaristan’da tıp eğitimi alıp mezun olan öğrencilerin İngiltere’de lisanslı doktor olabilmeleri için UKMLA sınavına girmeleri gerekmektedir. Semmelweis Üniversitesi, Pecs Üniversitesi, ve Szeged Üniversitesi gerekli akreditasyona sahip olduğu için bu üniversitelerin mezunları sınava girme hakkına sahiptir. Sınava İngiltere’den mezun olanlar da dahil herkes girmek zorundadır.

 

ÖNEMLİ NOT : Sınavlara girebilmek için mezun olduğunuz üniversitenin gerekli akreditasyonlara sahip olması çok önemlidir. Gerekli akreditasyona sahip olmayan üniversitelerden mezun olanların sınavlara direk girme hakkı yoktur.

YÖK Denkliği 

YÖK, kendi belirlediği değerlendirme kuruluşlarınca dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelere direk denklik verdiği için Macar üniversitelerinin Türkiye’de denkliği bulunmaktadır.

 

YÖK’ün kabul ettiği sıralama kuruluşları; Times Higher Education, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities,  University Ranking by Academic Performance ve CWTS Leiden Rankings’dir.

 

Her üniversitenin genel sıralaması ve alan sıralamaları vardır. YÖK, sadece genel sıralamaları dikkata almaktadır. Sadece alan sıralamasını veya YÖK’ün tanımadığı kuruluşların sıralamasını paylaşarak yanlış bilgilendirme yapan kişilere inanmayınız.

Semmelweis Üniversitesi Giriş Şartları

Her üniversitede olduğu gibi İngilizce yeterlilik aranan ilk şarttır. Ağer Almanca eğitim almak isterseniz Almanca dilinde yeterliliğe sahip olmanız gerekir.

 

Biyoloji,Kimya, İngilizce ve Medikal İngilizce derslerini kapsayan bir giriş sınavı düzenlenmektedir. Sınav yazılı ve mülakat olmak üzere iki kısımdan oluşmaltadır. Öğrencilerin bu sınavlardan başarılı olması gerekir. 2022 yılı giriş sınavları hakkında ayrıntılı bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

 

Giriş Sınavını Geçemezsem Ne Olur ?

Semmelweis Üniversitesi, giriş sınavını geçemeyen öğrenciler için tıp hazırlık ( pre-medical ) programı sunmaktadır. Öğrenciler bir yıl boyunca tıp okurken kendilerine lazım olacak alt yapıyı gerekli dersleri görerek edinirler. Semmelweis Üniversitesi’nin tıp hazırlık eğitiminin alındığı eğitim kurumu McDaniel College Budapest’dir. Ayrıntılı bilgi için :  https://www.intergenc.com/universiteler/macaristanda-universite-egitimi/macaristanda-tip-egitimi/

 

Semmelweis Üniversitesi Lisans Programları ve Ücretleri

 

Tıp –  Yıllık ücreti : 18.200 $ –  Eğitim Süresi : 6 yıl

Eczacılık – Yıllık ücreti : 12.000 $ –  Eğitim Süresi : 5 yıl

Diş Hekimliği – Yıllık ücreti : 18.200 $ –  Eğitim Süresi : 5 yıl

Fizyoterapi – Yıllık ücreti : 6.400 Euro –  Eğitim Süresi : 4 yıl

Hemşirelik Yıllık ücreti : 6.200 Euro –  Eğitim Süresi : 4 yıl

Beslenme ve Diyetetik – Yıllık ücreti : 6.400 Euro –  Eğitim Süresi : 4 yıl

 

Semmelweis Üniversitesi Yüksek Lisans Programları ve Ücretleri

 

Fizyoterapi – Yıllık ücreti : 6.000 Euro –  Eğitim Süresi : 1,5 yıl

Hemşirelik – Yıllık ücreti : 6.000 Euro –  Eğitim Süresi : 1,5 yıl

 

Bölüm Hazırlık Programları 

 

Tıp Hazırlık ( Pre-Medical ) : Yıllık ücreti : 6650$ + 450 $ Kayıt Ücreti –  Eğitim Süresi : 1 yıl

Macaristan devlet üniversitelerinin yurdu genel olarak eski ve pek fazla konforlu olmadığı için öğrenciler özel yurtları ve daire tutmayı tercih etmektedir.

 

• Macaristan’da özel yurtlarda iki kişilik odalar aylık 250-300 Euro aralığındadır.

• Tek kişilik yurtlar ise aylık 400-500 Euro aralığındadır.

• Öğrenci evlerinde tek kişilik bir odayı ise aylık ortalama 300 Euro karşılığı tutabilirsiniz. Bu evlerde genelde 2 veya 3 oda olur. Salon,mutfak , banyo ve tuvalet ortak kullanılır.

• Tek başınıza stüdyo bir daire tutmak isterseniz aylık 450-500 Euro aralığında kira ödemeniz olur.

 

Öğrencilerimiz tarafından en çok tercih edilen student rezidansın fotoğraf ve videoları aşağıdaki gibidir:

Bilgi İstek Formu