Macaristan’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Macaristan'da Üniversite Okumak

Macaristan’da üniversite okumak isteyen öğrenci adaylarımız için önce Macaristan’da üniversite eğitimi ile alakalı önemli bilgiler veren, ardından da Macaristan’da üniversite okumanın avantajlarına değinen güzel bir yazı hazırladık.

“Senin Yerin: Budapeşte merkezli İntergenç ”

İntergenç, Macaristan Üniversitelerinin Türkiye resmi temsilcisi olarak başvurularınızı ücretsiz danışmanlık kapsamında yapar.

Macaristan’da üniversite eğitimi için araştırma yapan öğrencilerin ilgisi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500’de, ilk 300’de yüzlerce yıldır eğitim veren Macar üniversitelerinin olduğunu öğenmesi ve bu üniversitelerin İngiltere, Amerika gibi batı ülkelerindeki üniversitelerin nerdeyse dörtte biri fiyatında olduğunu öğrenmesine dayanıyor. Üstelik bu üniversitelerin hem AB hem de uluslararası denkliklerinin olması, öğrencilerin mezuniyet sonrası dünyanın bir çok yerinde çalışma imkanına sahip olması, Macaristan’da üniversite eğitimini mantıklı bir seçenek olarak öne çıkaran en önemli etkenlerden…

Yurtdışında üniversite okumak isteyen her öğrencinin aklında ortak soru işaretleri vardır? Öncelikle bu soru işaretlerinden başlayalım.

Macaristan Üniversiteleri Giriş Şartları ve YKS Sınavı

Macaristan’da üniversite okumak için YKS sınavına girip bir başarı elde etmeniz gerekmez. Macaristan üniversiteleri öğrencinin yeterliliğini kendileri ölçmektedir. Tıp, işletme, ekonomi ve tasarım bölümlerinde başvurduğunuz bölüme göre değişen giriş sınavları vardır. Örneğin Macaristan üniversitelerinde mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler matematik(bazı üniversitelerde ek olarak fizik ) ve İngilizce dil yeterlilik sınavına tabi olurlar.

Macaristan Üniversiteleri Giriş Şartları – Giriş Sınavı İçeriği

Macaristan’da üniversite okumak için katılmanız gereken giriş sınavı içeriği başvurduğunuz bölüme göre değişmektedir.

 • Macaristan’da mühendislik bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler; matematik ve/veya fizik, İngilizce sınavlarına girerler. Mimarlık bölümüne başvuran öğrenciler buna ek olarak çizim sınavı (veya portfolyo hazırlama),
 • Macaristan’da tıp okumak öğrenciler biyoloji, kimya, tıp İngilizcesi, genel İngilizce,
 • Bilgisayar bilimleri, ekonomi, finans gibi bölümlere başvuran öğrenciler matematik,
 • Psikoloji bölümüne başvuran öğrenciler de skype üzerinden bölüm ile alakalı sözlü ve İngilizce sınavı olurlar.
 • Macaristan’da tasarım ve sanat bölümlerinde okumak isteyen öğrencilerin başvurdukları bölüme göre portfolyo,proje çalışması,el çizimi veya dijital çizim gibi başvurdukları bölüme göre değişen çalışmaları üniversiteye sunmak zorundadır. Her bölümde olduğu gibi bu bölümde de İngilizce yeterliliğinin ispatlanması gerekir.

 

Macaristan’da Üniversite Okumak İstiyorum Ancak Sadece İngilizce Yeterliliği ile Kabul Alabileceğim Bölüm Var Mıdır?

Macaristan’da üniversite okumak için bazı bölümlerden kabul almak görece biraz daha kolaydır. Yönetim(management), iletişim ve medya,uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde herhangi bir giriş sınavına tabi olmadan sadece İngilizce dil yeterlilik sınavını geçerek kabul almanız mümkündür. Ancak üniversitelerin diploma puanı ve transkriptinizdeki ders notlarını inceleyeceğini unutmayın.

Macaristan’da Üniversite Okumak İstiyorum Fakat Giriş Sınavları İçin ve/veya İngilizce Yeterliliği İçin Hazırlık/Bölüm Hazırlık Eğitimine İhtiyacım Var

 • Macaristan’da tıp okumak isteyen öğrenciler pre-medical hazırlık programına katılarak İngilizce eğitiminin yanında tıp İngilizcesi,biyoloji,kimya dersleri alarak giriş sınavına ve lisans eğitimine hazır hale gelebilirler.
 • Mühendislik gibi teknik bölümlerde okumak isteyen öğrencilerin pre-engineering hazırlık programına katılarak İngilizce eğitiminin yanında teknik İngilizce,matematik,fizik ve temel alan dersleri alarak giriş sınavına ve lisans eğitimine hazır hale gelebilirler.
 • Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler; pre-architecture hazırlık programına katılırlar. Bu program pre-engineering programı ile büyük ölçüde aynıdır. Ek olarak çizime yönelik hazırlık dersleri ve mimarlık alanında temel teknik bilgiler içerir.
 • Ekonomi İşletme gibi bölümlerde okumak isteyen öğrenciler; İngilizce,matematik ve temel bölüm dersleri alarak giriş sınavına ve lisans eğitimine hazır hale gelebilirler.
 • Eğer sadece İngilizce yeterlilik şart koşan bir bölüme başvuracak iseniz, o zaman Genel İngilizce Hazırlık programlarına katılabilirsiniz.

Macaristan Üniversiteleri YÖK Denkliği

YÖK yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrencilere mezun oldukları üniversite dünya sıralamasında ilk 1000’de olduğu takdirde direk denklik vermektedir. Ancak denklik kararını sadece YÖK’ün verdiğini ve uygun görmedikleri takdirde sizden ek şartlar talep edebileceklerini hiçbir zaman unutmayın.

Eötvös Lorand Üniversitesi, Corvinus Üniversitesi, Semmelweis Üniversitesi, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Ünversitesi gibi Macaristan üniversiteleri dünya sıralamasında ilk 1000’de olan üniversiteler Macaristan’da üniversite okumak isteyen adaylar için en çok tercih edilen seçenekler arasındadır.

Peki Eğitim Almak İstediğim Üniversite İlk 1000’de Değil ise Denklik Alamaz Mıyım ?

Macaristan’da üniversite eğitimi almak istediğiniz üniversite YÖK’ün tanıdığı üniversiteler listesinde ise, ilk 1000’de olmayan bir üniversiteden de mezun olsanız denklik alabilirsiniz. Bunun için iki yöntem vardır.(Tanıma ve denklik bir birinden farklı kavramlardır. YÖK’ün tanıdığı binlerce üniversite vardır ancak sadece ilk 1000’deki üniversitelere direk denklik verir.)

Tıp bölümlerinde okuyacak öğrenciler için; yurtdışında eğitime başlayacağınız yıl üniversite sınavına girip ilk 50 bine girmiş olmanız gerekiyor. Mimarlık için ilk 250 bin,mühendislik için ilk 200 bine girmiş olmanız gerekiyor.

Diğer bölümlerde okuyacak öğrenciler ise yurtdışında okuyacağı bölümün aynısına Türkiye’de en az puanla yerleşen öğrencinin puanını almak zorundadır.

Macaristan üniversiteleri YÖK’ün tanıma listesindedir ve bu listeye e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. ( E-Devlet, ‘’okul tanıma’’ )

Macaristan’da Üniversite Okumak için En Çok Tercih Edilen Macaristan Üniversiteleri

 

Macaristan Üniversiteleri Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Macaristan’da üniversitelerin çoğu Eylül-Ekim aylarında akademik eğitim dönemine başlarlar. Bazı bölümlerde ise Ocak-Şubat başlangıcı bulunmaktadır. Eylül-Ekim ayında başlayacak programlar için son başvuru tarihi bazı üniversitelerde Mayıs ayı olduğu gibi, bazı üniversitelerde ise Temmuz, Ağustos ayına kadar başvurular sürmektedir. Ocak-Şubat başlangıçlı programlar için ise başvurular Kasım-Aralık ayına kadar sürmektedir.

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Alırken Çalışma İzni

Macaristan’da üniversite eğitimi alan tüm öğrenciler lisans ve yüksek lisans eğitimleri boyunca yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir.

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Sonrası Çalışması İzni

Macaristan devleti, Macaristan üniversitelerinde eğitimini tamamlayan öğrencilere bir yıl süreliğine iş arama amaçlı oturum izni vermektedir. Tabi ki bunun için başvuru yapmak gerekmektedir.

İntergenç ile Macaristan’da Üniversite Okumak İçin Yola Çıkmanın Faydaları Nelerdir ?

İntergenç yurtdışı eğitim, merkez ofisi Budapeşte’de bulunan ve varış sonrası faaliyetlerini buradan yöneten hem Türk hem de Macar bir firmadır.

Türkiye’de yapılan okul başvurusu ve vize başvurusu işlemlerinin dışında Macaristan’a varışınızdan sonraki süreçte sizi desteklemeye devam ederiz.

Ayrıca Macaristan Üniversiteleri ile sürekli görüşme halinde olduğumuz için ilişkilerimiz her zaman güçlüdür ve resmi temsilcisi olduğumuz üniversiteler ile çalışırız.

Macaristan’da size nasıl hizmet verdiğimizi merak ediyorsanız. Aşağıdaki videomuza bir göz atın!

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Bir çok öğrenci yurtdışında üniversite okumayı hayal ediyor. Kimi öğrencinin hayali Amerika, kimisinin İngiltere, kimisinin Avrupa veya Kanada. Ancak bazı ülkelerde maliyetler ortaya çıkınca hayal ile gerçek arasındaki çizgi belirginleşiyor. 

Eğitim ücretinin haricinde bu ülkelerdeki yüksek konaklama ve yaşam masraflarını da unutmayalım.

Tabi biz İntergenç olarak size hem ekonomik hem de kaliteli bir seçenek sunuyoruz. Öncelikle ön yargılarımızı yıkmalıyız. Ön yargılarımız bir çok insanın hayatını yaşamasını engelliyor ve insanları mutsuz ediyor.

Macaristan’da üniversite okumak, çok daha ekonomik imkanlarla hatta daha iyi üniversitelerde eğitim alma imkanını size sağlamaktadır. Mezun olup uluslararası standartlarda bir birey olduktan sonra zaten size dünyanın tüm ülkelerinin kapıları açık. Sabredin ve ne istediğinizi iyi bilin.Genç arkadaşlar biraz yaşının verdiği sabırsızlıkla her şey istediği gibi olsun isterken işin sonunda elinde bir koca hiç ile kalabiliyor.

Macaristan’da Üniversite Okumak ve Öne Çıkanlar:

 • Öncelikle üniversitelerin dünya sıralaması ve geçmişi çok önemli. Amerika, İngiltere gibi ülkelerde yıllık 15-20 bin GBP/USD/EURO ödediğiniz üniversitelerin sıralama olarak çok daha üzerinde, kaliteli ve geçmişi olan Macaristan üniversitlerine yıllık  4500-7000 euro ödeyerek erişebilirsiniz.
 • Macaristan’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için eğitim dili İngilizce’dir.
 • Macaristan üniversitelerinin tarihi 300-600 yıl arasındadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500’de ve ilk 1000’de yer alan üniversiteler vardır. Hatta fakülte sıralamalarında ilk 300’ün içersinde yer alan eğitim kurumları mevcuttur.Örneğin; Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ( Budapeşte Teknik Üniversitesi ) dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında mühendislik ve mimarlık alanında ilk 300’ün içerisindedir. Mimarlık ve mühendislik bölümleri yıllık 6400 euro’dur.
 • İngiltere ve Amerika’daki üniversitelerle partnerliği olan üniversiteler vardır. Avrupa kampüsü görevini üstlenirler. Aynı eğitimi görür ve aynı diplomayı alırsınız. Örneğin; Macaristan’da International Business School – İngiliz Buckingham University ile partnerdir. Öğrenciler Buckingham eğitimi ve diploması alır. Hem de okulun ücreti İngiltere’de 17500 sterlin iken Budapeşte kampüsünde 7200 euro’dur.International Business School ( IBS ) veya McDaniel College Budapest ( Amerikan Diploması ); bu alanda önerdiğimiz, güvenebileceğiniz üniversitelerdir.
 • Macaristan , Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir.Macaristan’da üniversite eğitimi aldığınız süre boyunca tüm Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Mezun olunca AB uyumlu diploma alırsınız ve Türkiye’de YÖK denkliği sıkıntısı çekmezsiniz. Hatta Semmelweis Üniversitesi gibi bazı köklü Macar üniversitelerinin Amerika’da ve Kanada’da denkliği vardır.
 • Macaristan’da üniversite okumak; yıllık eğitim + konaklama + yaşam masraflarınızın toplam maliyeti diğer pahallı ülkelerde sadece yıllık eğitim ücretine denk gelir, hatta daha az bile olabilir.(Üniversiteye göre değişmektedir.)
 • Ulaşım, gıda ve sosyal hayat çok daha ekonomiktir. Örneğin; aylık ulaşım kartı Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler için sadece  12-13 Euro’dur. Konaklama dahil aylık yaşam masrafları ortalama 800-1000 Euro aralığında tutar.
 •  Macaristan üniversitlerinde eğitim aldığınız süreçte uluslararası bir ortamda, dünyanın ve Avrupa’nın farklı yerlerinden gelen öğrencilerle okursunuz.
 •  Erasmus programına dahil olan Macaristan üniversiteleri, Erasmus değişim programı ile diğer Avrupa ülkelerinde bir veya iki dönem eğitim fırsatı sunar.