Yurtdışında Tıp Okumak

”Macaristan, İtalya, Bulgaristan, Çekya, Sırbistan”

”Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Diyetisyenlik, Optometri…”

 

Yurtdışında tıp okumak, içerisinde birçok etkeni barındıran ve karar almak için çok fazla bilginin dikkatle incelenmesi gereken bir konudur. Türkiye’deki Medipol Üniversitesi, Koç Üniversitesi veya diğer bir çok özel üniversitenin ekonomik maliyetlerinde okuyabileceğiniz uluslararası alanda prestijli üniversiteler bulunmaktadır.

 

Yurtdışında tıp okumak isteyen öğrencilerin başta YÖK denkliği, uluslararası denklik, ülke seçimi, fiyat-kalite dengesi ve giriş-kabul şartları gibi birçok bilgiyi inceleyip, işlemesi ve karar alması gerekiyor. Bu yazımızı sizlere bu konularda yardımcı olabilmek için yazdık.

 

En kaliteli seçenekten, en ekonomik seçeneğe tüm alternatifleri beraber inceleyelim…

 

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Bilinmesi Gereken Kriterleri İnceleyip, Daha Sonra da Bu Kriterleri Yerine Getiren Üniversiteler Tavsiye Edeceğiz. 

Yükseköğretim Kurulunun yurtdışı üniversitelerle alakalı ‘’tanıma ve denklik’’ olmak üzere çok önemli iki tane kriteri vardır.

Tanıma: YÖK, kendi belirlediği kriterleri yerine getiren birçok üniversiteyi tanımaktadır. Bu üniversitelere e-devlet üzerinden ‘’okul tanıma’’ hizmetini kullanarak erişebilirsiniz.

Denklik: YÖK, tanıdığı üniversiteleri iki kategoriye ayırır. Dünya sıralamasında yurtdışında İlk 1000’de olan üniversiteler ve olmayan üniversiteler. Yurtdışında İlk 1000’de olan bir üniversiteden mezun olduğunuzda direk denklik alma şansınız olur. Eğer mezun olduğunuz üniversite ilk 1000’de değil ise (STS) Seviye Tespit Sınavına girmeniz gerekecektir. STS sınavının mezun olduğunuz alan ile ilgili sınavına gireceksiniz.

 

STS kapsamında adaylar isterlerse:

 

1.Klinik bilgilerin ölçüldüğü yazılı sınava (STS-Klinik Bilimler, yılda 2 kez); ya da

2.Üniversitelerce hasta muayenesi gibi becerilerin ölçüldüğü pratik sınavlara (Yapılandırılmış Klinik Sınavlar ) yılda 6 kez girebilmektedirler.

 

Ağırlıklı olarak pratik aşamaları içeren Yapılandırılmış  Klinik Sınavlar 6 ayrı üniversitemizce (Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, On dokuz Mayıs Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi) yapılmaktadır. Başvuruda sayı sınırlaması üniversitenin koşullarına göre belirlenmektedir.

 

Salt yazılı olan STS- Klinik Bilimler ÖSYM Başkanlığınca yapılmakta ve tıp lisans mezunlarının girdiği TUS sınavında sadece klinik bilimler cevapları üzerinden STS puanı hesaplanarak yapılmaktadır. Adayların 50 değil en az 40 puan alması beklenmektedir. Başvuruda sayı sınırlaması yoktur. Kişi seviye tespit sınavı için isterse yazılı, isterse pratik sınava girebilmektedir. Hangisinden olursa olsun STS’de başarılı olan adaylar kendi seçecekleri bir tıp fakültesinde en az 6 ay süreyle Türk Sağlık Sistemine adaptasyon için ”Klinik Pratik” yapmaktadırlar.

 

Uluslararası Sınavlar İle Denklik Almak

Yabancı ülkelerin organize ettiği USMLE-Step 3, PLAN-Part 2, AMC-Clinical examinations,MCCQE-Part2, Arztliche Prüfungen (3 AP, Staats examen) sınavları, “Tıp Doktorluğu”alanındaki Seviye Tespit Sınavına muadil kabul edilir; bu sınavlardan başarılı olan adaylar STS’den başarılı sayılırlar.

 

Görüldüğü üzere  ilk 1000’de olmayan bir üniversiteden herhangi bir tıp fakültesinden mezun olduğunuzda denklik alabilmek için girebileceğiniz toplam 11 farklı sınav türü vardır. İyi bir eğitim almış her öğrencinin hayatın normal akışında geçmesi gerektiği bu sınavlardan geçemeyen bir öğrencinin zaten mesleki yeterliliği de tartışma konusudur.

a- AB Denkliği: AB üyesi bir ülkede tıp mezunu olduğunuz zaman diplomanızın diğer AB ülkelerinde denkliği vardır.

b- USMLE, UKMLA, MCCQE-MCCEE akreditasyonları: Sırasıyla Amerika, İngiltere ve Kanada’da doktor lisansı alabilmek için girilen sınavlardır. Gerekli akreditasyonlara sahip bir üniversiteden mezun olunduğunda bu sınavlara direk girme şansınız olur. Unutmayın, Amerika’dan mezun olan bir öğrenci de USMLE sınavına girmek zorundadır, önemli olan sınava girebilme yetkinliğidir.

Üniversitenin akademik başarı ve kalitesinin yanı sıra, güncel teknolojiyle donatılmış laboratuvar ve uygulama imkanlarının olması, uygulama klinik/hastaneleri ve hastanede staj imkanı gibi unsurların da mutlaka incelenmesi gerekir.

Üniversitenin YKS sınavı yerine kendi giriş sınavını yapması ve bu giriş sınavlarında göstermiş olduğunuz başarıya ek olarak sosyal zeka, bugüne kadar hayatınızda katıldığınız proje ve etkinlikler dahil her şeyi göz önünde bulundurarak size bir yarış atı değil insan muamelesi yapılması önemli bir husustur.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Seçtiğimiz Avrupa Üniversiteleri

Macaristan'da Tıp Okumak

Semmelweis Üniversitesi

Başkent Budapeşte’de bulunan ve 1769 yılında kurulmuş Macaristan’ın en eski tıp fakültesine sahip Semmelweis Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması tıp alanında QS Rankings’e göre 200-250, genel sıralamada 401-450 aralığındadır.

 

17 enstitü, 22 klinik ve 19 departman ile Macaristan’ın en büyük tıp fakültesine sahiptir. Budapeşte’de bir çok hastanesi olan üniversite, sadece öğrencilerinin uygulama eğitimi için kullanılan bir hastaneye de sahiptir ve yurtdışında tıp okumak isteyen Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerden biridir.

 

YÖK Denklik: Var

AB Denklik: Var

USMLE, UKMLA, MCCQE-MCCEE Akreditasyonu: VAR

Eğitim dili: İngilizce veya Almanca

 

Kabul Şartları: Öğrencilerin giriş sınavını geçmesi gerekmektedir. Giriş sınavı biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce soruları içermektedir. YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz. Giriş sınavları bu sene online olacaktır.

Başvuru: Semmelweis Üniversitesi Türkiye resmi temsilcisi olan İntergenç ile giriş sınavlarına ücretsiz başvurabilirsiniz.

 

Eğitim Ücretleri :

Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 18.200 USD(15.000 €)

Diş Hekim. yıllık eğitim ücreti 18.200 USD(15.000 €)

Eczacılık yıllık eğitim ücreti 12.000 USD(10.000€)

Fizyoterapi yıllık eğitim ücreti 6.800 €

Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 6.800 €

Optometri yıllık eğitim ücreti 6.600 €

Hemşirelik bölümü yıllık eğitim ücreti 6.600 €

Sağlık İşletmeciliği yıllık eğitim ücreti 6.800 €

Peç Üniversitesi

1367 yılı kuruluşlu en eski Macar Üniversitesi olan Peç Üniversitesi, yurtdışında tıp eğitimi almak isteyenler için mantıklı bir diğer alternatif olarak öne çıkıyor. Çok yakın zamanda devletten aldığı hibe ile tıp fakültesini yenileyen üniversite, öğrencilerine en güncel, gelişmiş imkanları sunuyor.

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında tıp alanında  QS Rankings’e göre 300-350 aralığında, genel sıralamada 600-650 bandında bulunmaktadır.

 

YÖK Denklik: Var

AB Denklik: Var

USMLE, UKMLA, MCCQE-MCCEE Akreditasyonu: VAR

Eğitim dili: İngilizce veya Almanca

 

Kabul Şartları: Öğrencilerin giriş sınavını geçmesi gerekmektedir. Giriş sınavı biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce soruları içermektedir. YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz. Giriş sınavları bu sene online olacaktır.

Başvuru: Peç Üniversitesi Türkiye resmi temsilcisi olan İntergenç ile giriş sınavlarına ücretsiz başvurabilirsiniz.

 

Eğitim Ücretleri :

Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 16.750 $

Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 17.300 $

Eczacılık yıllık eğitim ücreti 9.000 $

Fizyoterapi bölümü yıllık eğitim ücreti 5000 €

Beslenme ve Diyetetik yıllık eğitim ücreti 5000 €

Hemşirelik yıllık eğitim ücreti 5000 €

 

Macaristan’da tıp eğitimi ve bu iki üniversite hakkında ayrıntılı bilgili almak için lütfen ilgili sayfamızı inceleyiniz.

Bulgaristan'da Tıp Okumak

Bulgaristan’da tıp eğitimi, Türk öğrenciler tarafından hak ettiği değeri görmeyenler listesinde en başlarda gelir diyebiliriz. Yurtdışında tıp okumak isteyen öğrenciler için kaliteli ve ekonomik bir seçenek olarak öne çıkan Bulgaristan’da, önerdiğimizi üniversitelere beraber göz atalım.

Sofya Üniversitesi St. Kliment Ohridski

1888 yılında kurulan Sofya Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri genel sıralamasında 600-650 bandında yer alarak YÖK tarafından direk denklik kriterini yerine getiren bir üniversitedir. Bulgaristan’ın AB üyesi olmasından ötürü tüm AB ülkelerinde denkliği olan, ilk 1000’de bir üniversite, hem de diğer ülkelere göre çok daha ekonomik! Üstelik Bulgaristan’ın en yeni hastanesi Sofya Üniversitesi’ne aittir. Daha ne olabilir ki?

 

YÖK Denklik: Var

AB Denklik: Var

Eğitim dili: İngilizce

 

Kabul Şartları: Öğrencilerin giriş sınavını geçmesi gerekmektedir. Giriş sınavı biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce soruları içermektedir. YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz.

Başvuru: Sofya Üniversitesi Türkiye resmi temsilcisi BAIE‘nin üyesi olan İntergenç ile giriş sınavlarına ücretsiz başvurabilirsiniz.

 

Eğitim Ücretleri:

Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 7.700 €

Eczacılık yıllık eğitim ücreti 6.000 €

Türk-Bulgar çift vatandaşlara %50 indirim uygulanmaktadır.

Sofya Tıp Üniversitesi - Sofia Medical University

1917 yılında kurulan Sofya Tıp Üniversitesi sadece Bulgaristan’da tıp okumak isteyenlerin değil yurtdışında tıp okumak isteyen herkesin seçenekleri arasında bulunması gereken, adeta burnumuzun ucunda ama görmediğimiz bir üniversite.

 

Bulgaristan’ın laboratuvar ve diğer tüm fiziki imkanları en yüksek seviyede olan, tamamen yenilenmiş kampüsüyle QS Rankings’e göre dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması tıp alanında ilk 650’de olan üniversitesi : Sofia Tıp Üniversitesi !

 

YÖK Denklik: YÖK, üniversitelerin genel mi yoksa alan sıralamasına mı baktığına dair net bir açıklama yapmadığı için ”direk denklik” konusunda net bir şey yazamıyoruz ancak Sofya Tıp Üniversitesi, e-devlet sistemi üzerinden de teyit edebileceğiniz üzere YÖK’ün tanınma listesinde bulunan yurtdışı üniversitelerinden biridir ve mezuniyet sonrası denklik alabilmek için toplamda 11 farklı sınav şansınız vardır. Tıp eğitiminde dünyada ilk 1000’de, bu denli teknolojik ve güncel imkanlara sahip bir üniversiteyi farklı bir ülkede bu kadar ekonomik şartlarda okumak gerçekten imkansız diyebiliriz.

AB Denklik: Var

Eğitim dili: İngilizce

 

Kabul Şartları: Öğrencilerin giriş sınavını geçmesi gerekmektedir. Giriş sınavı biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce soruları içermektedir. YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz.

Başvuru: Sofya Tıp Üniversitesi Türkiye resmi temsilcisi BAIE‘nin üyesi olan İntergenç ile giriş sınavlarına ücretsiz başvurabilirsiniz.

 

Eğitim Ücretleri :

Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 8.000 €

Diş Hekimliği 8.000 €

Eczacılık yıllık eğitim ücreti 6.000 €

Çekya'da Tıp Okumak

Charles University

Charles Üniversitesi, Avrupa’nın göz bebeği Prag’da bulunan 1367 yılı kuruluşlu, Einstein’in profesörlük ünvanı aldığı çok köklü bir üniversitedir.

Dünyanın en iyi üniversiteleri genel sıralamasında QS Rankings’e göre genel sıralamada ilk 500’de, tıp alanında ise 200-250 aralığında olan üniversite Avrupa’da tıp okumak isteyen öğrenciler için en ideal eğitim kurumlarından biridir.

 

YÖK Denklik: Var

AB Denklik: Var

USMLE, UKMLA, MCCQE-MCCEE Akreditasyonu : Var

Eğitim dili: İngilizce

 

Kabul Şartları: Öğrencilerin giriş sınavını geçmesi gerekmektedir. Giriş sınavı biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce soruları içermektedir. YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz.

Başvuru:  İntergenç ile giriş sınavlarına ücretsiz başvurabilirsiniz.

 

Eğitim Ücretleri:

Tıp bölümü yıllık eğitim ücreti 400.000 CZK (15.500 €)

Diş Hekimliği yıllık eğitim ücreti 400.000 CZK (15.500 €)

Sırbistan'da Tıp Okumak

Niş Üniversitesi

Yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin sanki Avrupa’nın içinde gizlenmiş gibi pek fark edemedikleri yüksek standartlara sahip bir üniversite: Niş Üniversitesi !

 

Adını bulunduğu şehirden alan Niş Üniversitesi, 300 bin nüfusuyla Sırbistan’ın üçüncü büyük şehrinde yer almaktadır. Belgrad ve Sofya gibi Avrupa başkentlerine 2 saat mesafede bulunan üniversite, dünyanın 40 farklı ülkesinden 29 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

 

1965 yılında kurulmuş ve toplamda 14 fakülteye sahip üniversite, Türkiye Mevlana Programına dahil olduğundan, öğrenim gören öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde belli dönemlerde eğitim almanı imkanı vardır. Üniversite eğitimi esnasında Almanca dilini B2 seviyesinde öğrenen Niş Üniversitesi mezunlarına Almanya hastanelerinde iş garantisi verilmektedir !

 

YÖK Denklik: YÖK’ün tanıdığı üniversiteler listesindedir, STS dahil olmak üzere toplam 11 sınavdan birini geçerek denklik alınabilir.

AB Denklik: VAR

Eğitim dili: İngilizce

 

Kabul Şartları: Öğrencilerin giriş sınavını geçmesi gerekmektedir. Giriş sınavı biyoloji, kimya, İngilizce ve medikal İngilizce soruları içermektedir. YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz.

Başvuru: Niş Üniversitesi Türkiye resmi temsilcisi BAIE‘nin üyesi olan İntergenç ile giriş sınavlarına ücretsiz başvurabilirsiniz.

 

Eğitim Ücreti:

Tıp yıllık eğitim ücreti 5.500 €

Diş hekimliği yıllık eğitim ücreti 5.500 €

Eczacılık yıllık eğitim ücreti 5.500 €

İtalya'da Tıp Okumak

Yurtdışında tıp okumak isteyen öğrenciler için en popüler seçeneklerden biri olan İtalya, üniversiteleri ve eğitim kalitesi çok iyi olmasına rağmen ekonomik sebeplerden ötürü tavsiye etmediğimiz seçeneklerden biridir.

 

İtalya’da San Raffaele Üniversitesi yıllık 20 bin Euro ücreti ile Macaristan ve Çekya’daki üniversitelerle aynı kalitede olmasına rağmen yaklaşık 5-6 bin Euro daha pahallı, Cattolica Üniversitesi ise yıllık 15.800 Euro olmasına rağmen bu fiyattaki bir üniversiteden beklenen dünya genel sıralamasında ilk 500 kriterini yerine getirmemektedir. UniCamillus’un yıllık 18.000 Euro olan ücreti 2017 yılında kurulan ve henüz sıralaması olmayan bir üniversite için çok yüksektir. Ayrıca yine ilk 1000’de olmayan bir üniversite Humanitas için de yıllık 20.156 Euro ücreti aşırı pahallı bulmaktayız. Devlet üniversiteleri giriş sınavı olan IMAT ise Eylül ayı gibi geç bir tarihte düzenlendiği için bu tarihe kadar bekleyip sınavda başarısız olan öğrenciler en sonunda tüm seçenekleri kaçırma riskine sahip.

Yukarıda belirtilen üniversitelerden de görebileceğiniz üzere yurtdışında tıp okumak isteyen herkesin bütçesine göre kaliteli ve denklik sorunu yaşamayacağınız eğitim seçenekleri mevcuttur. Yazımızın içerisinde özet olarak geçtiğimiz ülke ve üniversitelerle alakalı ayrıntılı bilgi almak isterseniz aşağıda görebileceğiniz her ülkeyle alakalı ayrıntılı bilgi veren yazıları okuyabilirsiniz.

MACARİSTAN 2022 TIP GİRİŞ SINAVLARI

MACARİSTAN'DA TIP EĞİTİMİ

NİŞ ÜNİVERSİTESİ

ÇEKYA'DA TIP EĞİTİMİ