ÇEKYA ÜNİVERSİTELERİ KABUL VE BAŞVURU ŞARTLARI

”Çekya’da üniversite bölümlerinin kabul şartları”

 

Çekya’da üniversite eğitimi olanaklarına baktığımız zamanda Türkiye’de olan tüm bölümler ve hatta daha fazlasının olduğunu görmekteyiz. Çekya üniversiteleri bilgisayar bilimlerinden, yenilenebilir enerji mühendisliğine, yapay zeka çalışmalarından, tıp eğitimine kadar hem yenilikçi bölümler hem de bugüne kadar gelenekselleşmiş ve dünyanın ihtiyacı hala devam eden alanlardaki (inşaat mühendisliği, ekonomi vs.) bölümlerde eğitim vermektedir.

 

Vakit kaybı yaşamamak için Çekya Üniversitelerinde her bölümünün kendi giriş şartlarını tek tek irdelemektense, aynı alandaki bölümlerin giriş şartlarına bakmakta fayda var. Çünkü mühendislik alanındaki bölümlerinin ya da tıp fakültelerinin (tıp, eczacılık,dişçilik) kısacası aynı alandaki bölümlerin giriş ve kabul şartları aynıdır. Genel incelemenizi tamamladıktan sonra karar verdiğiniz bölümün şartlarını ayrıntılı olarak incelemekte fayda var.

 

En başından belirtelim. Hiç bir bölüm için YKS sınavındaki başarınıza bakılmaz!

 

Çekya’da Tıp Fakülteleri Kabul Şartları

Çekya’da tıp eğitimi alabilmek için üniversitelerin giriş sınavını başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir.  Giriş sınavları biyoloji, kimya, Genel İngilizce ve Medikal İngilizce sorularından oluşur. Eğer Çekya’da tıp giriş sınavını geçemez iseniz veya sınava hazır olmadığınızı düşünüyorsanız bazı Çekya Üniversiteleri bir akademik yıl boyunca  pre-medical yani tıp fakültelerine hazırlık programı sunmaktadır.

 

Çekya’da tıp okumak için  Charles Üniversitesi, Masaryk Universitesi gibi dünya sıralamasında ilk 500’de ve ilk 1000’de, Türkiye, AB ve dünyada denkliği bulunan, İngilizce eğitim veren seçenekleriniz mevcuttur.

 

Çekya’da Mühendislik Eğitimi Kabul Şartları

Çekya’da mühendislik alanlarından birinde eğitim almak isterseniz eğer karşınıza matematik, fizik sınavları ve İngilizce yeterlilik çıkacaktır.

 

Çekya üniversitelerinde bilgisayar bilimleri ve alakalı bölümlerde genelde sadece matematik ve İngilizce sınavlarına girmeniz gerekmektedir. İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği gibi bölümlerde ise matematik sınavına ek olarak fizik sınavına da girmeniz söz konusu olacaktır. Çekya’da mühendislik okumak için bazı üniversiteler portfolyo hazırlamanızı isteyebilir. Örneğin Çek Teknik Üniversitesi, makine mühendisliği bölümüne giriş sınavı uygulamıyor ancak portfolyo hazırlamanızı istemektedir.

 

Çekya üniversiteleri eğitime hazır olmadığını veya giriş sınavlarında başarısız olabileceğini düşünen öğrenciler için pre-engineering denilen mühendislik bölüm hazırlık programına sahiptir. Hazırlık eğitimi boyunca İngilizce eğitiminin yanı sıra matematik, fizik ve alanınızla alakalı temel dersler görerek Çekya’da mühendislik okumak için hazır hale gelebileceğiniz programlar mevcuttur.

 

Ayrıca Çekya’da mühendislik eğitimi için İngilizce yeterliliğinizi ispat edebileceğiniz IELTS veya TOEFL sınavlarından B2 sertifikanız var ise İngilizce sınavlarından muaf olursunuz. Bazı üniversiteler İngilizce sınavı yapmadığı için başvuru esnasında sizden IELTS veya TEOFL belgesi talep edebilir.

 

Çekya’da mühendislik eğitimi almak için başta Prag’da bulunan Çek Teknik Üniversitesi olmak üzere,  Çekya’nın ikinci büyük şehri olan Brno’da faaliyet gösteren Brno Teknoloji üniversitesi gibi seçenekleriniz mevcuttur. Tüm üniversitelerin hem Türkiye hem dünyada denkliği mevcuttur, ayrıca dünya sıralamasında ilk 1000’de İngilizce eğitim veren Çekya üniversiteleridir.

 

Çekya’da Mimarlık Eğitimi Kabul Şartları

Çekya’da mimarlık okumak için gerekli şartlar mühendislik eğitimi ile benzerlikler göstermekle beraber bazı farklılıklar mevcuttur. Çekya üniversitelerinin mimarlık fakültelerinin düzenlediği giriş sınavlarında matematik, fizik ve bunlara ek olarak çizim sınavlarını geçmeniz gerekmektedir. Çekya’da mimarlık eğitimi veren bazı üniversiteler çizim sınavının haricinde bir de portfolyo hazırlamanızı şart koştuğu gibi, bazı Çekya üniversiteleri sadece ikisinden birini şart koşabilir.

 

İhtiyacı olan öğrenciler pre-architecture denilen mimarlık bölümü hazırlık programlarına katılarak hem giriş sınavlarına hem de üniversite eğitimine hazır hale gelebilir.

 

IELTS ve TOEFL sınavlarından B2 seviyesi İngilizce dil belgeniz var ise Çekya’da mimarlık okumak için dil seviyeniz yeterli kabul edilir. Bazı üniversitelerin kendi İngilizce sınavı vardır ancak her üniversite İngilizce sınavı yapmadığı için İngilizce dil sertifikanız olması başvuru seçeneklerinizi çoğaltacaktır.

 

Çekya’da mimarlık eğitimi almak için dünya sıralamasında ilk 1000’de, tüm dünyada ve Türkiye’de denkliği bulunan, İngilizce eğitim veren ekonomik üniversiteler mevcuttur.

 

Çekya’da Psikoloji Eğitimi Kabul Şartları

Çekya’da psikoloji eğitimi almak isteyen öğrencilerin Prag New York Üniversitesi ve Olmouc Palacky Üniversitesi gibi bu alanda marka olmuş, yıllarca psikoloji alanında yaptıkları akademik ve bilimsel çalışmalar ile tüm Avrupa’da öne çıkmış seçenekleri mevcuttur. Çekya’da psikoloji okumak ve bu eğitimi İngilizce olarak almak isterseniz iki üniversitenin de İngilizce ve Çekçe olmak üzere iki lisans ve yüksek lisans seçenekleri bulunmaktadır.

 

Peki Çekya’da psikoloji eğitimi alabilmek için üniversitelerin kabul şartları nelerdir ? Öncelikle her bölümde olduğu gibi Çekya’da psikoloji okumak için de dil yeterliliğinizi ispatlamanız gerekmektedir. IELTS ve TOEFL sınavlarından B2 seviyesi dil sertifikanız olması yeterli olacaktır.

 

İngilizce yeterliliğe ek olarak, üniversiteler skype üzerinden mülakat yaparak, size Psikoloji eğitimi hakkında temel sorular sorar ve bölüme olan hakimiyetinizi, temel bilgilerinizi, motivasyonunuzu ölçerler. Ayrıca başvuru yaparken yazacağınız motivasyon mektubu da kabul almanızda bir diğer etken olacaktır.

Çekya’da psikoloji eğitimi alacağınız  üniversiteler dünya sıralamasında ilk 1000’de, Türkiye ve dünyada denkliği olan bölümlerdir.

 

Çekya’da İşletme, Ekonomi ve Finans Kabul Şartları

Çekya’da işletme eğitimi, almak isterseniz bir çok üniversite giriş sınavı uygulamayıp sadece İngilizce dil yeterliliğinize bakmakla birlikte bazı üniversiteler matematik sınavı uygulamaktadır. Ekonomi ve finans bölümünde ise matematik giriş sınavı yapan üniversiteler çoğunlukta olmasına rağmen sadece lise transkriptinize bakarak lisede matematik derslerinden iyi notlara sahip olmanızı yeterli gören üniversiteler de mevcuttur.

 

Çekya’da işletme okumak veya Çekya’da ekonomi,finans alanlarında eğitim almak isterseniz Prag Ekonomi Üniversitesi, Charles Üniversitesi gibi seçenekleriniz mevcuttur. İngilizce yeterlilik her bölümde olduğu gibi bu bölümlerde de şart olduğu gibi, Çekya’da işletme eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin ilk 1000’de ve denkliği olan üniversiteler olduğunu da belirtmeyi unutmayalım.

Yazımızda her almayan farklı bölümler veya şartlar için lütfen bizim iletişime geçiniz.

Çekya'da Tıp Eğitimi

Çekya’da tıp okumak isteyen öğrencilerin İngilizce eğitim veren ve dünya sıralamasında ilk 500’de bulunan üniversiteler seçenekleri mevcuttur..

Smartversity Hazırlık

Çekya ve tüm Avrupa üniversitelerine öğrenci hazırlayan Avrupa’nın tek ve ortak hazırlık programı…

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.