Macaristan'da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Bir çok öğrenci yurtdışında üniversite okumayı hayal ediyor. Kimi öğrencinin hayali Amerika, kimisinin İngiltere, kimisinin Avrupa veya Kanada. Ancak bazı ülkelerde maliyetler ortaya çıkınca hayal ile gerçek arasındaki çizgi belirginleşiyor.  İngiltere’de yıllık 15 bin sterlin, Amerika/Kanada’da ise yıllık 10-15 bin dolardan başlayan yıllık eğitim ücretlerini görünce bir çoğumuz  ”aslında ben work&travel programına katılsam da olur  moduna geçiyoruz.’’

 

Eğitim ücretinin haricinde bu ülkelerdeki yüksek konaklama ve yaşam masraflarını da unutmayalım.

 

Tabi biz İntergenç olarak size hem ekonomik hem de kaliteli bir seçenek sunuyoruz. Öncelikle ön yargılarımızı yıkmalıyız. Ön yargılarımız bir çok insanın hayatını yaşamasını engelliyor ve insanları mutsuz ediyor.

 

Macaristan’da üniversite eğitimi alarak çok daha ekonomik imkanlarla hatta daha iyi üniversitelerde okuyabilirsiniz. Mezun olup uluslararası standartlarda bir birey olduktan sonra zaten size dünyanın tüm ülkelerinin kapıları açık.Sabredin ve ne istediğinizi iyi bilin.Genç arkadaşlar biraz yaşının verdiği sabırsızlıkla her şey istediği gibi olsun isterken işin sonunda elinde bir koca hiç ile kalabiliyor.

 

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları :

• Öncelikle üniversitelerin dünya sıralaması ve geçmişi çok önemli. Amerika, İngiltere gibi ülkelerde yıllık 50-60 bin TL ödediğiniz üniversitelerin sıralama olarak çok daha üzerinde, kaliteli ve geçmişi olan üniversitelere Macaristan’da yıllık 4000-6500 euro ödeyerek erişebilirsiniz. Bu seviyede üniversitelere Amerika, İngiltere gibi ülkelerde yılık 80-100 bin tl ödemeniz gerekir.

 

• Macaristan’da üniversite eğitiminin dili İngilizce’dir.

 

• Macaristan’da devlet üniversitelerinin tarihi 300-600 yıl arasındadır.Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 200’de, 300’de veya 500’de yer alırlar. Örneğin; Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ( Budapeşte Teknik Üniversitesi ) dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında mühendislik ve mimarlık alanında ilk 300’ün içerisindedir. Mimarlık ve mühendislik bölümleri yıllık 6600 euro’dur.

 

• İngiltere ve Amerika’daki üniversitelerle partnerliği olan üniversiteler vardır. Avrupa kampüsü görevini üstlenirler. Aynı eğitimi görür ve aynı diplomayı alırsınız. Örneğin; Macaristan’da International Business School – İngiliz Buckingham University ile partnerdir. Öğrenciler Buckingham eğitimi ve diploması alır. Hem de okulun ücreti İngiltere’de 17500 sterlin iken Budapeşte kampüsünde 6600 euro’dur.

 

*Ancak her üniversitenin verdiği  İngiliz/Amerikan diploması geçerli olmayabilir.International Business School ( IBS ) veya McDaniel College; bu alanda önerdiğimiz, güvenebileceğiniz üniversitelerdir.

 

• Macaristan , Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir.Macaristan’da eğitim aldığınız süre boyunca tüm Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Mezun olunca AB uyumlu diploma alırsınız ve Türkiye’de YÖK denkliği sıkıntısı çekmezsiniz. Hatta Semmelweis Üniversitesi gibi bazı köklü üniversitelerin Amerika’da ve Kanada’da denkliği vardır.

 

• Macaristan’da yıllık eğitim + konaklama + yaşam masraflarınızın toplam maliyeti diğer pahallı ülkelerde sadece yıllık eğitim ücretine denk gelir, hatta daha az bile olabilir.(Üniversiteye göre değişmektedir.)

 

• Ulaşım, gıda ve sosyal hayat çok daha ekonomiktir. Örneğin aylık ulaşım Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler için sadece 50 TL’dir. Aylık yurt ücretleri ortalama 250 Euro’dur. Bu fiyata diğer ülkelerde sadece 2 hafta konaklayabilirsiniz.

 

• Macaristan’da eğitim aldığınız süreçte uluslararası bir ortamda, dünyanın ve Avrupa’nın farklı yerlerinden gelen öğrencilerle okursunuz.

 

• Erasmus değişim programı ile farklı bir Avrupa ülkesinde bir veya iki dönem okuyabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu